7 hlavných dôvodov, prečo investovať svoje peniaze

Ak si chcete nahromadiť bohatstvo, budete pravdepodobne musieť svoje peniaze investovať. Investovanie vám umožňuje vložiť vaše peniaze do aktív, ktoré majú potenciál zhodnotiť vaše financie s vysokou mierou návratnosti.

Pokiaľ neinvestujete svoje peniaze, môžete premeškať množstvo príležitosti na zhodnotenie svojho finančného kapitálu. Pri investíciách existuje samozrejme aj možnosť straty peňazí. Pokiaľ však budete investovať rozumne, potenciál získať peniaze je určite vyšší, ako keby ste nikdy neinvestovali.

V tomto článku vám predstavíme 7 hlavných dôvodov, prečo sa oplatí investovať svoje peniaze. Začínajúci investori si taktiež môžu prečítať aj úvodný článok o tom, čo je investovanie.

1. Necháte svoje peniaze rásť

Investovanie peňazí vám umožní ich rast. Väčšina investičných nástrojov, ako sú akcie, akciové indexy alebo dlhopisy, ponúka z dlhodobého hľadiska návratnosť vašich peňazí. Tento výnos umožňuje vašim peniazom rásť a časom vytvárať potencionálne bohatstvo.

Poznáme aj iné investičné nástroje ako sú meny, komodity alebo kryptomeny. Tieto inštrumenty sú však viac rizikové, ale môžu poskytovať vyšší výnos.

2. Sporenie na dôchodok

Počas práce by ste mali šetriť peniaze na dôchodok. Svoje dôchodkové úspory môžete vložiť do portfólia investícií, ako sú akcie, dlhopisy, podielové fondy, nehnuteľnosti, podniky alebo drahé kovy. V dôchodkovom veku môžete potom žiť z finančných prostriedkov získaných z týchto investícií.

Na základe vašej osobnej tolerancie voči riziku je dosť možné, že budete v mladšom veku pristupovať k investíciám riskantnejším spôsobom. Vyššie riziko zvyšuje vaše šance na získanie väčšieho bohatstva. S pribúdajúcim vekom sa môžete stať opatrnejší, najmä keď ste blízko dôchodkového veku, čo je často rozumné.

Nezabúdajte však, že vyšší potencionálny výnos je vždy spojený aj s vyšším rizikom.

3. Môžete získať vyššie výnosy

Ak chcete, aby vaše peniaze rástli, musíte ich vložiť na miesto, kde môžu dosiahnuť určitú mieru návratnosti. Čím vyššia je miera návratnosti, tým viac peňazí môžete zarobiť, pokiaľ sa bude investícia vyvíjať vo váš prospech.

Väčšina finančných aktív (akcie, indexy, dlhopisy, meny, komodity, kryptomeny a ETF) má tendenciu ponúkať vyššiu mieru návratnosti ako sporiace účty. Všetko je však spojené s vyššou mierou rizika pre váš kapitál.

Ak teda chcete získať vyššiu návratnosť svojich peňazí, budete musieť preskúmať tieto aktíva a vašu toleranciu k riziku.

4. Môžete dosiahnuť finančné ciele

Investovanie vám môže pomôcť dosiahnuť veľké finančné ciele. Ak vaše peniaze dosahujú vyššiu mieru návratnosti ako sporiaci účet, budete zarábať viac peňazí tak z dlhodobého hľadiska, ako aj v kratšom období.

Táto návratnosť vašich investícií môže byť použitá na dosiahnutie hlavných finančných cieľov, ako je kúpa domu, kúpa automobilu, založenie vlastného podniku alebo poslanie detí na vysokú školu.

5. Založíte a rozšírite si svoje podnikanie

Investovanie je dôležitou súčasťou vytvárania a rozširovania podnikania. Mnoho investorov radi podporujú podnikateľov a prispievajú k vytváraniu nových pracovných miest a nových produktov. Užívajú si proces vytvárania a zakladania nových podnikov a ich budovania v úspešné subjekty, ktoré im môžu poskytnúť atraktívnu návratnosť svojich investícií.

6. Podporíte ostatných

Niektorí investori radi investujú do ľudí, či už ide o majiteľov firiem, umelcov alebo výrobcov. Títo investori sa cítia dobre, keď pomáhajú ostatným pri dosahovaní ich cieľov.

Iní investori sa zo svojimi ziskami podelia s rôznymi neziskovými organizáciami a charitami.

7. Stanete sa súčasťou nového podniku

Nové podniky potrebujú finančnú podporu a na túto podporu hľadajú investorov. Niektorým investorom sa môže páčiť vzrušenie z investovania do nového špičkového produktu alebo služby alebo byť súčasťou niečoho ako je obchod alebo vytvorenie filmu.

Zhrnutie

Ako sami vidíte, investovanie peňazí sa môže v množstve prípadoch vyplatiť. V dnešnej dobe máme na výber z množstva investícií a preto treba naozaj k investovaniu pristupovať s rozumom.

Väčšina investorov svoje peniaze investuje do viacerých aktív.

Napríklad: 1/3 kapitálu investujú do akcií, indexov a ETF fondov. 2/3 kapitálu investujú do dlhopisov a uložia na sporiaci účet. Poslednú tretinu investujú do drahých kovov alebo nehnuteľností.

Takto svoje peniaze majú rozložené do viacerých aktív a znižujú si riziko straty.

Vždy sa však treba riadiť základným pravidlom: investujte iba tie peniaze, ktoré máte nazvyš a môžete si ich dovoliť stratiť.

Zdroj: www.allbusiness.com

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli