Ako zarobiť peniaze: TOP 50+ spôsobov ako zarobiť

Posledná aktualizácia článku prebehla: 7. júla 2024

Chcete si privyrobiť z domu, aby ste si privyrobili alebo nahradili svoje súčasné zamestnanie? Nech už je vaša motivácia akákoľvek, existuje mnoho dobrých možností, ako si zarobiť peniaze online. Hlavným zdrojom, ktorý budete musieť venovať zarábaniu peňazí online, je váš vlastný čas. V tomto článku si povieme o rôznych spôsoboch, ako sa dajú zarobiť peniaze.

Internet je moderným a veľmi výhodným nástrojom, ktorý vám môže pomôcť dosiahnuť finančnej nezávislosti priamo z pohodlia vášho domova. Virtuálny priestor otvára veľa možností pre rôzne talenty, ale i bežných pracovníkov, ktorí túžia po tom si privyrobiť alebo sa venovať niečomu, čo ich naozaj baví, a nechať si za to zaplatiť. Zarábanie peňazí na internete môžete realizovať pasívnym alebo aktívnym spôsobom prostredníctvom vlastnej platformy, alebo sprostredkovane. Ako na to?

Ako zarobiť peniaze z domu

Vďaka internetu je dnes práca z domu dostupná pre ľudí rôznych profesií. V závislosti od množstva voľného času si môžete nájsť prácu na plný alebo čiastočný úväzok. Výška vášho zárobku bude závisieť od mnohých faktorov vrátane vašej žiadanej profesie a schopnosti organizovať sa.

1. Doučovanie

Profesia doučovania je nielen výhodná, ale aj žiadaná. Nech už máte akékoľvek znalosti, môžete na nich zarobiť peniaze. Zvyčajne túto prácu robia ľudia odbornou špecializáciou – matematika, lingvistika a podobne. Ich rozsah práce je obmedzený na jednu oblasť. Výučba hudby a kreslenia, herectva a spevu je v podstate tiež výučbou. Vyskúšať môžete napríklad portál: www.doucma.sk.

2. Prekladanie

Ak dobre ovládate cudzí jazyk, môžete prijímať objednávky na preklady. Takáto práca je dobre platená, najmä v prípade ťažkých jazykov. Ak chcete nájsť klientov, môžete zverejniť svoj životopis na pracovných portáloch alebo inzerovať na svojich stránkach v sociálnych médiách.

3. Začnite blogovať

Blogovanie je pravdepodobne jedným z najlepších spôsobov, ako získať pasívny príjem, a to aj počas cestovania po svete. Aj keď založenie blogu môže byť jednoduché, musíte na ňom tvrdo pracovať a vynaložiť úsilie, aby ste dosiahli úspechy.

4. Osobný tréner

Existuje veľký dopyt po osobných tréneroch, ktorí ponúkajú svoje služby a vyučujú svoje sedenia prostredníctvom videokonferencií. Ak ste odborníkom v akejkoľvek forme fitness, môžete si zarobiť nejaké peniaze navyše tým, že budete mať vlastných študentov Čoraz viac ľudí trénuje z domu a hľadá profesionála, ktorý by ich viedol.

5. Predajte to, čo už nepotrebujete

Predaj použitých predmetov je ďalším skvelým spôsobom, ako zarobiť peniaze, a zároveň skvelou motiváciou, aby ste začali upratovať svoj priestor. Po vytvorení súpisu položiek, ktoré chcete predávať, urobte vysokokvalitné fotografie výrobku pred jeho umiestnením na online trhovisko.

6. Dajte byt alebo miestnosť, ktorú nepoužívate do prenájmu

V dnešnej dobe mnoho mladých ľudí hľadá privát, alebo sezónne bývanie. Pokiaľ máte priestor, ktorý nevyužívajte, uverejnite inzerát a privyrobte si prenájmom tohto priestoru.

7. Štrikovanie, háčkovanie, šitie

Schopnosť štrikovať, háčkovať alebo šiť môže byť pre vás novým zdrojom príjmu. Týmto spôsobom môžete premeniť vaše hobby na spôsob, ako zarobiť peniaze. Či už budete štrikovať na objednávku alebo predávať hotové výrobky, určite bude po nich vysoký dopyt. V dnešnej dobe sú ručne robené veci vzácnosťou.

Ako zarobiť peniaze na mobile

8. Spravujte obsah na webových stránkach

Správca obsahu webu je osoba, ktorá napĺňa webové stránky grafickými a textovými informáciami. Ide o jednoduchú prácu na mobile.

9. Sledovanie videí za peniaze

V dnešnej dobe je možné sledovať videá online za peniaze. Hlavnou podmienkou je nevypínať video skôr ako 15 až 60 sekúnd po jeho spustení. Nie je potrebné sa prihlásiť k odberu ani lajkovať video.

10. Vypĺňajte ankety

Na zarábanie peňazí z vypĺňania rôznych ankiet nepotrebujete skúsenosti. Nemôžete však očakávať, že zarobíte veľa peňazí. Ak chcete začať zarábať na anketách, musíte sa zaregistrovať a poskytnúť o sebe určité informácie.

11. Spravovanie skupín na sociálnych sieťach

Propagácia skupín na rôznych sociálnych sieťach a udržiavanie stránok je dnes veľmi žiadané. Medzi povinnosti špecialistu zvyčajne patrí navrhovanie stránok, príprava a pridávanie nových príspevkov a komunikácia s návštevníkmi. Najčastejšie nie sú potrebné žiadne skúsenosti, takže si túto oblasť môže vyskúšať takmer každý.

12. Staňte sa influencerom na Instagrame

Vybudovať si veľkú sledovanosť na Instagrame je stále ťažšie a ťažšie, no môže to byť celkom jednoduchý spôsob, ako sa uživiť online. Veľké značky a iné spoločnosti vám zaplatia len za uverejnenie príspevku o ich spoločnosti alebo za predvedenie jedného z ich produktov.

Ako zarobiť peniaze na internete

13. Založte si Youtube kanál

Zaujímavý a kvalitný obsah môže prostredníctvom reklamy generovať dobré zisky. Čím viac odberateľov máte, tým viac reklamných ponúk dostanete.

14. Grafický dizajn

Ak máte cit pre dizajn a skúsenosti s programami ako je Photoshop alebo Illustrator, môžete vaše zručnosti využiť pri zarábaní peňazí na internete.

15. Online prieskumy

Zarábanie peňazí za pomoci prieskumov je jednoduché. Zákazník vám pošle dotazník s otázkami, na ktoré musíte odpovedať vo forme korešpondencie. Každý test sa platí samostatne.

16. Cashback pri nakupovaní

Trendom dnešnej doby je nakupovanie s cashbackom. Princíp cashbacku spočíva v tom, že vám ako zákazníkovi vrátia po uskutočnení nákupu, časť sumy späť. Táto služba vám môže priniesť stovky eur ročne a vďaka nej môžete zarobiť peniaze na internete.

17. Sledovanie reklám

Čím dlhšie sa reklama zobrazuje, tým viac peňazí vám prichádza na účet. Je však nepravdepodobné, že dostanete veľa peňazí.

18. Testovanie hier a aplikácií

Niektoré hry alebo aplikácie vyžadujú od hráčov plnenie konkrétnych úloh a získavanie odmien v hernej mene. Tieto odmeny môžete vymeniť za darčekové karty alebo skutočné peniaze.

19. Predávajte veci z druhej ruky

Predaj predmetov z druhej ruky je ďalším skvelým spôsobom, ako zarobiť peniaze, a zároveň skvelou motiváciou, aby ste začali upratovať svoj priestor.

20. 3D modelovanie

Vytváranie 3D modelov alebo vizualizácií môže priniesť dobrý príjem, vyžaduje si to však príslušné znalosti a zručnosti. Ak sa chcete v budúcnosti dostať do oblasti 3D dizajnu a zarábať peniaze, pozrite sa, aké programy na trojrozmerné modelovanie sú momentálne dostupné

Ako sa starať o notebook? Praktické rady a tipy

Ako zarobiť peniaze online

21. Nahrávajte podcasty

Ak radi rozprávate a zdieľate názory alebo radi vediete rozhovory, podcasting môže byť pre vás skvelým médiom. Trh s podcastmi v súčasnosti exploduje, čo je dobré.

22. Predajte svoje návrhy

Ak máte dizajnérske zručnosti, môžete zarobiť peniaze predajom svojich návrhov.

23. Predávajte fotky a videá z akcií

Ak radi fotografujete alebo natáčate videá, môžete si svojou vášňou zarábať. Existuje mnoho stránok, ktoré umožňujú nahrávanie a predávanie fotografií a záznamov.

24. Hodnotenie webových stránok

Máte cit pre dizajn alebo viete, čo tvorí dobrú webovú stránku alebo aplikáciu? Ak áno, môžete si zarobiť peniaze online poskytovaním spätnej väzby a testovaním chýb použiteľnosti.

25. Vytvorenie aplikácie

Vytvorenie aplikácie je jedným z najlepších spôsobov, ako využiť výhody rýchlej mobilnej digitalizácie. Môžete zarábať peniaze online vytváraním platených aplikácií alebo ich predajom iným firmám.

Ako si privyrobiť audiom alebo videom

Aktívny zárobok na internete

Ak radi kreatívne tvoríte, či už ide o písanie, kreslenie alebo vytváranie kódu a programovanie, predstavuje pre vás virtuálny priestor ideálny priestor, kde tieto schopnosti uplatniť. Štandardne sa aktívny zárobok zameriava predovšetkým na kreatívne schopnosti a služby, nemusí to tak však byť vždy a svoje uplatnenie nájdu i ľudia, ktorí sa priamo na kreatívnu činnosť neorientujú. Tu je niekoľko variantov aktívneho zárobku na internete

26. Vytváranie vlastného obsahu

Tento typ zárobku je obdobou textových blogov či príspevkov na sociálnych sieťach, s tým rozdielom, že vytváraný obsah využíva audiovizuálnej alebo audibilnej formy. Ak získate vysoký počet sledujúcich, môžete zarábať propagáciou produktov, ktorú financujú výrobcovia, a ktoré bývajú určitým spôsobom naviazané na hlavnú tému produkovaných audio alebo video nahrávok. V súčasnej dobe je táto forma označovaná ako influencing najčastejším spôsobom zárobku prostredníctvom propagácie produktov jednotlivcom.

27. Vytváranie kurzov a seminárov

Vedľa vlogovania a vytvárania obsahu na sociálnych sieťach je ďalšou formou zárobku vytváranie podcastov, kurzov alebo seminárov na pokračovanie. Štandardne ide o tematické videá alebo audionahrávky s určitým výukovým charakterom. Kde si záujemci dokupujú prístup k ďalším vydaniam.

28.     Poskytovanie služieb v oblasti videa/audia

Ak ste schopní pracovať so zvukovým či video záznamom pomocou moderných technológií, môžete pokojne zarábať ponukou služieb v tejto oblasti. Vedľa samotného časovania titulkov apod. ide o strihanie alebo špeciálne efekty apod.

Ako si privyrobiť písaním textov

Písanie textov je veľmi široká oblasť zasahujúca do niekoľkých špecifických pracovných oblastí. Texty sú potrebné v technickej oblasti, marketingu, ale i kultúre či u propagácie voľnočasových aktivít či sprostredkovaní informácií.

29. Copywriting

Základný spôsob získania vedľajšieho príjmu kreatívnym písaním je copywriting. Ide o písanie tematických textov na konkrétne zadanie. Copywriting ako službu je možné poskytovať jednotlivým zákazníkom na základe zmluvy či dohody, alebo prostredníctvom platforiem, ktoré copywriterov a zadávateľov prepájajú. Svoje služby môžete ponúkať i prostredníctvom sociálnych sietí, ktoré často copywriterov združujú v skupinách, aby ich zákazníci ľahko našli.

30. Tvorba textov pre weby

Samostatnou kategóriou copywritingu je vytváranie webového obsahu, tzn. kompletná textová náplň webových stránok alebo profilov sociálnych sietí. Na rozdiel od klasického copywritingu, ktorý je zameraný predovšetkým na vytváranie kreatívnych článkov alebo blogových príspevkov ide o pokročilejšiu zákazkovú tvorbu, ktorá je často spojená s optimalizáciou pre vyhľadávače, teda úpravou textu do takej miery, aby obsahoval také prvky, ktoré ho dostanú na predné priečky pri vyhľadávaní v bežnom prehliadači.

31. Ghostwriting

Obdobou copywritingu je ghostwriting, teda neautorské písanie kreatívnych textov na mieru. Copywriting a ghostwriting sa často zamieňajú. Ako ghostwriting je často označované i cielené pridávanie príspevkov do diskusií alebo vlákien na sociálnych sieťach pod umelo vytvoreným profilom.

32. Príspevky do online časopisov

Obdobnou pracovnou aktivitou ako ghostwriting je pravidelné prispievanie do online časopisov či magazínov. V tomto prípade však ide o autorské písanie zaujímavých článkov so špecifickou tematikou. Tento spôsob zárobku väčšinou vyžaduje priamy kontakt na konkrétne časopisy, s ktorými uzatvoríte zmluvu.

33. Tvorba textov pre sociálne siete a správa účtov

Propagáciu produktov alebo služieb je možné rýchlo a efektívne riešiť pomocou sociálnych sietí. Jednou z foriem zárobku tak môže byť vytváranie príspevkov na sociálne siete. K tomuto účelu je možné využívať vlastné účty, na ktorých môžete za úplatu propagovať cudzie produkty alebo služby (je k tomu však potrebné mať dostatočne širokú základňu sledujúcich), prípadne je možné sa venovať správe cudzích účtov (s veľkým počtom sledujúcich), najmä ak ste schopní kreatívne nadviazať na už vytvorený obsah, alebo vymýšľať nové pútavé statusy.

34. Blogy a propagácia

Ak však radšej píšete klasické literárne útvary, môžete si založiť vlastný blog. Blog vám umožní písať prakticky o všetkom, čo vás zaujíma a postupne si môžete vytvoriť pomerne slušnú základňu sledujúcich. Ak sa téma blogu bude zhodovať so zameraním niektorých sponzorov, môžete týmto spôsobom prejsť priamo na platenú propagáciu produktov prostredníctvom vlastného účtu.

35. Súťaže v písaní

Veľa rôznych inštitúcií vyhlasuje národné i medzinárodné súťaže v písaní rôznych literárnych útvarov vrátane poviedok či scenárov. Obsadené predné priečky bývajú finančne ohodnotené a môžu vám otvoriť cestu k ďalšiemu uplatnení v oblasti písania.

36. Vydanie vlastných elektronických kníh

Ak ste snívali o tom, že sa budete živiť písaním kníh, váš sen môže byť bližšie, než si myslíte. Moderná doba umožňuje živiť sa ľuďom tým, že vydajú elektronické knihy.

Ako si privyrobiť textovými službami

Príbuznou oblasťou písania textov je ich revízia alebo preklad. Ak patríte ste multilingválny, jedným z variantov zárobku na internete je potom ponuka revíznych a editorských služieb, či už pre vydavateľov, časopisy alebo záverečné práce, a ďalšie súvisiace činnosti.

37. Revízne a editorské práce

Táto oblasť je pomerne široká a umožňuje prácu z domu často bez špeciálnych nástrojov (postačí základný kancelársky softvér). Ak máte skúsenosti s gramatickou kontrolou a štylistikou a perfektne ovládate svoj alebo cudzí jazyk, môžete svoje služby ponúknuť formou spolupráce alebo na základe živnostenského oprávnenia. Spolupracovať sa dá s nakladateľstvami, časopismi či jednotlivými zákazníkmi, ktorí potrebujú revíziu textu a ktorých zoženiete napríklad využitím skupinových účtov na sociálnych sieťach, špeciálnych platforiem alebo na stránkach s inzerátmi. Do tejto kategórie sa radí i transkripcia zvukových a video záznamov.

38. Pomoc s prípravou podkladov a prác pre štúdium

V tomto prípade ide o špecializovanú formu zárobku, ktorá vyžaduje skúsenosti s tvorbou akademických textov. Zákazníkov si tiež môžete zháňať sami, lepšie je ale využívať centralizovanej platformy poskytovateľa, ktorý často sprostredkuje i ďalšie potrebné informácie k príprave zákaziek.

39. Preklady a ďalšie jazykové služby

Pomerne veľkou oblasťou vedľajšieho (ale často i hlavného) zárobku na internete je prekladateľstvo. Ak rozprávate dobre viacerými jazykmi (obvykle sa vyplatí mať k tomu príslušný certifikát), môžete sa pustiť do technických či umeleckých prekladov, transkreácie textov (najčastejšie na marketingové účely) či titulkov, a to na vlastnú päsť (cez sociálne siete, inzerciu, alebo platformy prepájajúce zákazníkov a poskytovateľov), prostredníctvom agentúr. Obdobne sa môžete venovať online tlmočeniu, prípadne ponúknuť služby ako online lektor či doučovanie pre jednotlivcov – veľkou výhodou online riešenia je možnosť pracovať interaktívne a z pohodlia domova.

Ako si privyrobiť obrázkami a fotkami

Obdobným spôsobom ako u kreatívneho písania sa dajú ponúkať ilustračné alebo fotografické služby.

40. Platené autorské fotografie

Vlastné autorské fotografie je možné ponúkať prostredníctvom účtu na niektorej z platforiem udržujúcej databázu fotografií so špecifickým obsahom. Väčšina týchto platforiem požaduje za sprostredkovanie originálnej fotografie úplatu, z ktorej čas tvorí zárobok pre autora.

41. Ilustrácie a obrázky na zákazku

Rovnako ako texty, i kreslené obrázky je v dnešnej dobe možné vytvárať na zákazku, a to buď ako ilustrátor či grafik pre časopisy alebo iné platformy s obsahom, alebo pre jednotlivcov. Jednotlivých zákazníkov najčastejšie nájdete na centralizovaných portáloch pre inzerciu alebo sociálnych sieťach.

42. Ilustračné súťaže

Ilustračné súťaže sú buď organizované samostatne, alebo sa prepájajú s literárnymi a vznikajú originálne textové a grafické diela. V oboch prípadoch je možné získať hodnotné ceny a výhodu pred konkurenciou.

43. Tvorba marketingových prvkov

Do kategórie zárobku prostredníctvom ponuky služieb vytvárania obrázkov sa často radia i špecifické obrázky a grafické riešenia pre marketingové účely. Najčastejšie je v tomto prípade dopyt po tvorbe loga.

Pasívne príjmy z internetu

Vedľa aktívneho zárobku je možné na internete vyrábať i pasívne. Medzi najčastejšie formy pasívneho zárobku patria affiliate programy e-shopov, ktoré fungujú na princípe odporúčania. Niektoré e-shopy umožňujú sa k tomuto programu prihlásiť priamo na ich stránkach. Jednou z možností pasívneho príjmu je i umiestnenie reklamy na vlastných stránkach, profiloch alebo blogu. Takáto reklama nevyžaduje zvláštnu propagáciu aktívne priamo v blogu či vlogu, ide jednoducho o banner, ktorý sa nezávisle na obsahu zobrazuje konzumentovi.

Všetky uvedené formy zárobku na internete sú iba zlomkov možností, ktoré virtuálny priestor ponúka. Hlavným rysom takejto práce je však prevažne neosobný styk a je preto jednoduché sa pri voľbe spôsobu zárobku spáliť. Vždy si preto preverte, že je poskytovateľ dôveryhodný.

Ako zarobiť peniaze ako dieťa

44. Venčenie psíkov

Ak poznáte niektorého zo svojich susedov, ktorý má priateľského psa, ponúknite mu, že ho v konkrétne dni vyvenčíte

45. Zbieranie plastových fliaš

Často vidíme na ulici vyhodené plastové fľaše. Pokiaľ majú označenie Z, môžete ich pozbierať a následne na to odniesť do fľaškomatu, ktorý vám za to dá finančnú odmenu.

46. Polievanie záhrady

Ak máte v okolí susedov, ktorí nemajú čas chodiť pravidelne polievať záhradu, skúste sa im ponúknuť na pomoc.

47. Predajte zberateľské kartičky

Takmer každé dieťa zbiera kartičky pokémonov alebo svojich obľúbených futbalistov. Ak však máte doma jednu kartičku viac krát, môžete ju predať niekomu, komu chýba.

48. Ručné výrobky

Kreatívne deti môžu využiť svoje zručnosti a predávať veci, ktoré doma vytvoria.

49. Upratovanie

Či už ide o umývanie a voskovanie auta alebo čistenie a leštenie podlahy v kuchyni, deti si môžu zarobiť peniaze upratovaním pre niekoho iného.

50. Konkurzy a komparz

Hoci požiadavky na získanie práce v zábavnom priemysle sú zvyčajne založené na talente, existujú exkluzívne prípady, v ktorých sa hľadajú črty ľudí, ako je vzhľad tváre a postava, aby prevzali určité úlohy vo filmoch, dokumentárnych filmoch, hudobných videách, detských scénach. Pomocou komparzu sa môžete dostať do reklám, filmov, či seriálov.

Ako si privyrobiť predajom tovaru na internete

Veľmi často je ako prostriedok zárobku na internete predaj tovaru, či už cudzieho, alebo vlastného.

51. Aktivny predaj

Ďalšou formou  bežného zárobku na internete je aktívny predaj produktov (napríklad MLM) či vlastných výrobkov prostredníctvom platforiem pre drobných výrobcov, prípadne použitých a už nepotrebných produktov.

52. Dropshipping

Dropshipping znamená vytvorenie e-shopu zameraného na odpredaj tovaru tretích strán. Predajca tohto druhu nemá vlastný sklad, ale všetok tovar v prípade záujmu doobjednáva od iných predajcov.

53. Predávanie vlastných výrobkov

Na sociálnych sieťach alebo špeciálnych portáloch je možné predávať i vlastné výrobky, obvykle kreatívneho charakteru. Môže ísť o šperky alebo iné doplnky, krajčírske a textilné výrobky, hračky a veľa ďalšieho.

Pasívne príjmy z internetu

Vedľa aktívneho zárobku je možné na internete vyrábať i pasívne. Medzi najčastejšie formy pasívneho zárobku patria affiliate programy e-shopov, ktoré fungujú na princípe odporúčania. Niektoré e-shopy umožňujú sa k tomuto programu prihlásiť priamo na ich stránkach. Jednou z možností pasívneho príjmu je i umiestnenie reklamy na vlastných stránkach, profiloch alebo blogu. Takáto reklama nevyžaduje zvláštnu propagáciu aktívne priamo v blogu či vlogu, ide jednoducho o banner, ktorý sa nezávisle na obsahu zobrazuje konzumentovi.


Všetky uvedené formy zárobku na internete sú iba zlomkov možností, ktoré virtuálny priestor ponúka. Hlavným rysom takejto práce je však prevažne neosobný styk a je preto jednoduché sa pri voľbe spôsobu zárobku spáliť. Vždy si preto preverte, že je poskytovateľ dôveryhodný.

Vo výsledku môžeme tvrdiť, že v dnešnej dobe existuje pomerne veľa možností, ako si zarobiť peniaze z pohodlia domova. Niektoré nápady si vyžadujú určité zručnosti a sú vysoko platené, zatiaľ čo iné prinášajú menej, ale je po nich väčší dopyt.

Ohodnoťte článok!
[Celkovo: 4 Priemerne: 4]

Pridaj komentár

tipli