Komparz

Posledná aktualizácia článku prebehla: 19. novembra 2019

Čo je komparz?

Komparz sú osoby účinkujúce zvyčajne v prostredí televízie, filmu, reklám a videá. Účinkovať teda môžete v reklame, fotoprodukcii, filme, seriály, zábavnom programe… Komparzista je to niekto, kto sa vo filme alebo v reklame objaví v pozadí hlavného hrdinu. Po niekoľkých komparzoch, kedy účinkujete v pozadí, sa môžete dostať aj na významnejšie úlohy, kde už budete mať svoj vlastný text na rozprávanie. Záleží len na vás ako veľmi sa tomu chcete venovať. Samozrejme, s dôležitosťou postavy stúpa aj finančná odmena, čo pre mnohých môže byť lákavé.

V prvom rade je potrebné absolvovať casting. Casting slúži na to, aby si tvorcovia mohli overiť či sa do ich reklamy, filmu, seriálu… hodíte. V prípade, že budete hrať iba niekde v pozadí, alebo tlieskať v publiku, sa na castingu nebude diať nič podstatné. Dajú vám vyplniť formulár o súhlase s natáčaním a pod., potom si vás nafotia, dajú nejaké informácie a tam to väčšinou končí. Ak ale budete hrať nejakú dôležitejšiu úlohu, pravdepodobne budete aj hrať nejakú scénku. Slúži len na to, aby sa všetci (vrátane vás) uistili či nemáte problém stáť pred kamerou, prípadne do kamery niečo povedať.

Rozmýšľate ako si zarobiť peniaze? Vyskúšajte vyplňovať ankety za peniaze!


Je komparz pre Vás?

Výhodou komparzov ale stále zostáva vyplácanie odmeny hneď po skončení natáčania.


Koľko zarobím na komparze?

zľavy na nakupovanie

Celkovo na komparzoch strávite od štyroch do ôsmych až desiatich hodín, avšak niektoré reklamy, či filmy sa natáčajú aj niekoľko dní. Odmeny sa pohybujú od 15 do približne 30 € za niekoľko hodinové natáčania, no honoráre sa pohybujú až do stoviek €. Reklamy bývajú zvyčajne najlepšie platené. Táto výška je samozrejme vždy iná a záleží, čo idete natáčať. Komparzy sú výhodné hlavne pre študentov, ktorí si potrebujú rýchlo zarobiť nejaké peniaze. Vďaka tomu, že ich dostanete „na ruku“ hneď po skončení natáčania, sú dobré napríklad pre spomínaných študentov, ktorým chýbajú nejaké peniaze do zaplatenia nájomného. Všeobecne platí, že komparzy sú pre kohokoľvek, kto chce rýchlo nejaké peniaze, či už to je na benzín, na zábavu, alebo na návštevu reštaurácie.


Kto môže účinkovať v komparze?

Účinkovať v reklamách môže naozaj každý aj ty, jednoducho ktokoľvek. Nezáleží na vzhľade, veku či na postave. V reklamách účinkujú rôzne typy – vysokí, nízki, silnejší, chudí, bradatí, ryšaví, pehatí, siláci s bruškom, športovci,… Nezabúdaj, že čím si zaujímavejší, tým lepšie.


Musím mať nejaké skúsenosti?

tlieskanie v relacii komparz

Nie nemusíš. V dnešnej dobe sú pre TV reklamy, seriály zaujímaví skôr ľudia, ktorí majú prirodzené vystupovanie a nemajú priamo „modelkovskú postavu“.​ Jedinečná príležitosť ako vyskúšať niečo nové, získať nové skúsenosti, spoznať zaujímavých ľudí, a popri tom zábavou si zarobiť skutočné peniaze. V komparze je dôležité práve to, aby človek hral čo najmenej. Najlepšie je, ak budete všetko robiť úplne prirodzene. Preto komparzisti hlavne v menších úlohách ani nedostávajú scenáre. Pri natáčaní stačí trocha improvzácie, a všetci budú spokojní.


Kde sa zaregistrujem?

Registrácia je jednoduchá buď online, alebo musíte prísť aby ste vyplnili formulár a odfotili Vás (casting). Takýto kasting do reklamy (casting do reklamy) je väčšinou otázkou pár minút. Avšak kasting do filmu už trvá dlhšie a väčšinou od Vás čakajú aj zahratie nejakej scénky…

Najväčšie slovenske agentúry sú:


Ako prebieha komparz?

Mnohí ľudia, ktorí ešte v žiadnom neúčinkovali, môžu mať z komparzu trému. To je ale úplne zbytočné, lebo na komparze nemáte čo pokaziť. V niektorých komparzoch možno ani nebudete na kamere. To platí napríklad pre tlieskacie komparzy, kedy je vašou jedinou úlohou tlieskať. Na začiatku, pred natáčaním sa pol hodinu tlieska rôznymi spôsobmi, aby bola istota že komparzisti vedia čo majú robiť keď to bude potrebné. Potom sa reklama, seriál, tv-show, alebo čokoľvek kam ste sa prihlásili, natočí a pred odchodom dostanete svoje peniaze.


Nie je to len o peniazoch…

práca na doma
Peniaze

Ľudia si často myslia, že komparzy sú len o zarobení nejakých peňazí a tam to končí. Pravdou je, že na komparzoch získate oveľa viac ako len peniaze. Pre tých, čo chcú v herectve pokračovať ďalej, môže komparz znamenať základ ich kariéry. Získate tam veľa skúseností s tým, ako funguje natáčanie do televízie, čo sa budúcim hercom môže hodiť. Pre ľudí, ktorým nejde o ich budúcnosť v herectve, môže komparz znamenať čas strávený s novými ľuďmi. Ako komparzista sa môžete stretnúť s najznámejšími hercami slovenských filmov a seriálov, ale okrem nich môžete spoznať veľa iných, dobrých ľudí. Taktiež vám to pomôže získať akúsi predstavu o celom fungovaní televízneho natáčania, čo je pre mnohých zaujímavým procesom. A aspoň budete môcť kamarátom hovoriť, že vy ste boli v televízii a mohlo vás vidieť celé Slovensko.


Chceli by ste vyskúšať inú prácu na doma? Možností je veľa. Prečítajte si ponuky práce na doma na tejto stránke a zistite aké sú vaše možnosti zarobiť.

Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 5]

2 komentáre

Pridaj komentár

tipli