Bitcoin kurz – Btc to EUR

Posledná aktualizácia článku prebehla: 25. decembra 2020

Ako funguje Bitcoin

Bitcoin je decentralizovaná digitálna mena fungujúca od roku 2009 – vymieňa sa priamo medzi ľudmi a banka sa tak vynecháva. Hlavnou unikátnosťou tejto meny je jej úplná decentralizácia. Je navrhnutá tak, aby nebola závislá na jednotlivcoch, skupinách, bankách, finančných inštitúciách, vládach ani firmách, čím nemôže dochádzať k jej ovplyvňovaniu, zneužívaniu, rušeniu účtov, či ovládaniu toku peňazí a spôsobovanie inflácie. Využívaním bitcoinu sa vyhnete plateniu vysokých bankových poplatkov. Celkové množstvo peňazí v obehu je známe a konečné.
Napriek tomu, že sa touto menou nedá veľmi platiť na internete (možnosti sa stále rozširujú) slúži ako investičný a špekulatívny inštrument s vysokou volatilitou.


kryptomeny

Používatelia a ťažiari

Celá komunikácia v sieti prebieha pomocou počítačového programu, ktorý komunikuje s ďalšími uzlami (účastníkmi). Účastníci sú dvojakého druhu:

  • koncoví užívatelia
  • ťažiari.

Každý účastník môže byť koncový používateľ, prevádzkovateľ ťažby, alebo oboje.
Koncoví užívatelia sú ľudia, ktorí Bitcoin využívajú a zasielajú si peniaze. Využívajú peňaženky (e peňaženka, bitcoin peňaženka), ktoré slúžia ako adresy pre platby.
Ťažiari potvrdzujú transakcie v sieti. Nasledujúca časť bude trochu technickejšia. Ťažiari sa snažia nájsť takú nonce, aby sa hash SHA-2 nového bloku vošiel pod sieťou stanovený limit. Limit je nastavený tak, aby sa to v celej sieti darilo priemerne raz za 10 minút, takže nájdenie vhodnej nonce je ťažké a to tým viac, čím výkonnejšia je celá sieť. Ťažiar, ktorému sa nájdenie nonce a tým aj vytvorenie a potvrdenie nového bloku transakcií podarí, si ponechá všetky poplatky zo zahrnutých transakcií a odmenu za potvrdenie bloku. Odmena za potvrdenie bloku je momentálne 12,5 BTC (9. 7. 2016 došlo k novému polenie odmeny Bitcoin z 25 BTC na 12,5 BTC) a jedná sa o jediný a vopred stanovený spôsob emisie nových Bitcoin. Odmena sa však každých 210 000 blokov (tj. každé 4 roky) znižuje na polovicu a rast množstva peňazí spomaľuje. Transakčné poplatky a odmena za potvrdenie bloku sú ekonomickou motiváciou činnosti ťažiarov. Znižovaním odmeny dôjde k stále väčšiemu vyžadovanie transakčných poplatkov. Nikto iný okrem užívateľov a ťažobných v sieti nefiguruje.


Kde obchodovať s bitcoinami? Bitcoinová burza, ktorú odporúčam je Coinmate.


Bitcoin kurz, aktuálny graf a vývoj ceny

bitcoin litecoin

Kurz virtuálnej meny Bitcoin je stanovený na základe ponuky a dopytu. Samozrejme je kurz Bitcoinu ovplyvnený aj udalosťami vo svete avšak v oveľa menšej miere ako to je pri klasických národných menách. Aktuálny graf vývoja Bitcoinu, vývoj ceny Bitcoinu a taktiež kalkulačku Bitcoinu nájdete na mojej stránke. V kalkulačke nájdete prevod btc do eur (btc to eur) alebo do inej meny.

Viac informácií o Litecoin kurze a Ethereum kurze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Jeden komentár

Pridaj komentár

tipli