Čo o vás vypovedajú vaše spánkové polohy?

Spánkové polohy dokážu o človeku prezradiť nevídané veci! Rozpoznajte svoju polohu počas spánku a zistite, aký má dopad na vaše zdravie!

Je zaujímavé, že každý má svoju vlastnú „spiacu polohu“, ktorej sa je ťažké vzdať sa (tí, ktorí sa o to pokúsili, to poznajú najlepšie). Prečo spávate na jednej strane, na chrbte či v objatí s vaším vankúšom sú otázky s hlbšími odpoveďami, no je samozrejmé, že každá poloha má svoje plusy a mínusy.

Je faktom, že spánok na chrbte je dobrý pre vašu chrbticu. V prípade, že spíte minimálne 6 hodín denne (čo je štvrtina dňa), tak je dôležité, aby ste nepoškodili počas tohto času svoje zdravie.

Spoznajte polohu svojho spánku a zistite, aký má na vás dopad.


Spánok na bruchu

Tento druh môže zlepšiť vaše zažívanie, no je odporúčaný iba v prípade, že ste vyvinuli dýchaciu techniku, pri ktorej dýchate len nosom. Popravde, spanie na pravej či ľavej strane tváre povoľuje pokožku, a tým sa vrásky objavia predčasne. Taktiež je na váš krk vyvinutý veľký tlak.

Predstavte si mať hlavu otočenú o 90 stupňov celý deň. Táto pozícia hlavy môže spôsobovať aj bolesť chrbta, pretože bedrová časť nemá žiadnu oporu. Avšak, ak chrápete a stále nepociťujete bolesti chrbta a krku, môžete skúsiť túto polohu, no vyberte si tenší vankúš.

spánková poloha na bruchu

Poloha plodu

Táto je poloha je obľúbená u 60% ľudí, no mínusom je, že skrútené kolená a brada neprospievajú vašej chrbtici a krku. Čím viac ste stočený do klbka, tým vykonávate menšie nádychu, čiže ste obmedzovaný. No táto pozícia je plusom pre ľudí, ktorý majú problémy s chrápaním či pre tehotné ženy. Niektorí psychológovia tvrdia, že ľudia preferujúci polohu plodu sú citlivejší a hanblivejší.

Spanie na jednej strane s rukami vedľa tela

Táto pozícia tela počas spánku poskytuje perfektnú oporu pre chrbticu držiac ju v prirodzenej a správnej polohe. Týmto spôsobom znižujete bolesti chrbta a šancu, že prestanete počas spánku dýchať. Chybičkou tejto polohy je, že urýchľuje starnutie pokožky; má zlý vplyv na vrásky a pozíciu pŕs.

Spanie na jednej strane s rukami po stranách

Táto poloha je dobrá pre vašu chrbticu a taktiež vaše telo zažije gravitačnú silu na vlastnej koži. Avšak, môže spôsobovať bolesti v rukách a ramenách, pretože pri tejto polohe je na ramená vyvíjaný väčší tlak. Ľudia tejto polohy sú zväčša podozrievaví a úplne racionálni.

Pravá alebo ľavá strana

Každá strana má veľký dopad na váš organizmus a zdravie. Ak spíte na pravej strane, máte vyššiu šancu zažiť pálenie záhy, zatiaľčo spanie na ľavej strane vyvíja tlak na pečeň, pľúca a žalúdok, no znižuje šancu trpenia žalúdočnými kyselinami (žiadna bolesť pri prehĺtaní, vracaní, pálení záhy). Ľavá strana je odporúčaná doktormi pre tehotné ženy, pretože zlepšuje podmienky plodu.

Pozícia „na vojaka“

Spánok na chrbte s rukami pri tele je považovaný za najlepšiu pozíciu pre zdravý chrbát a krk pod podmienkou, že nepoužívate príliš veľa vankúšov. Nevýhodou tejto pozície je chrápanie a šanca zástavy dýchania.

Morská hviezdica

Spánok na chrbte s rukami naširoko, nezáležiac, či sú nad alebo pod vankúšom, je skvelé pre vašu chrbticu a nezrýchľuje starnutie kože a výskytu vrások. Avšak, pozícia „morská hviezdica“ stimuluje chrápanie a prináša problémy s žalúdočnou kyselinou. Taktiež, ak sú vaše ruky nad vankúšom, vytvárate tlak na ramená, čo môže spôsobovať bolesti.

Objatie vankúša

Nezáleží v akej pozícii. Je isté, že sa zobudíte viac oddýchnutý a s menšou bolesťou, ak počas spánku objímate vankúš.


Spánok v konkrétnej polohe môže vyvolávať aj určite problémy so stavbou nášho tela. Je preto nesmierne dôležité si reflektovať aj túto oblasť nášho života, pretože nám okrem regenerácie môže spôsobovať aj množstvo, nie veľmi pozitívnych dôsledkov.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli