Prokrastinácia nikam nevedie. Ako sa jej zbaviť?

Prokrastinácia trápi mnohých z nás. Väčšinou je spojená s nedostatkom motivácie, kvôli čomu potom nevieme byť dostatočne produktívni. To vedie k prokrastinácii, ktorá vedie k ničnerobeniu. Kruh sa uzatvára a v cykloch takto môžete prežiť celý život. Týmto smerom však žiadna cesta nevedie. Treba len rýchlo zaradiť spiatočku a cúvať z plných síl. Ako teda prestať prestať prokrastinovať a začať niečo reálne robiť?

Ako vzniká prokrastinácia?

Podľa rôznych štúdií je prokrastinácia chorobným odkladaním povinností. Najčastejšie ňou trpia študenti, či ľudia, ktorí nie sú vonkajším prostredím nútení organizovať svoj časový harmonogram. Často tak môžu skĺznuť do prokrastinácie a nevyužívať svoj čas naplno, respektívne nevyužívať ho vôbec. Dôsledok odkladania povinností vyvrcholí do stresu a to často vyvrcholí do ďalšej prokrastinácie. Človek sa cíti uväznený vo svojich povinnostiach a nevie sa tohto pocitu zbaviť.

prokrastinácia

Generácia prokrastinácie?

Tento terminus technicus som zachytila na viacerých platformách. Naozaj sme generáciou prokrastinácie? Čiastočne áno, no vo veľkej miere je to aj vplyvom technológií a médií. Vždy si vyberieme tu jednoduchšiu cestu, nepúšťame sa do príliš náročných úloh a odkladáme tie, ktoré sú nám nie pochuti. No naučila nás to spoločnosť a technológie, ktoré vedia urobiť veľké spektrum vecí priamo za nás.

Dá sa odučiť

Prokrastinácia nie je našim vrodeným predpokladom. Práve naopak ju dostávame často od ľudí v našom okolí, prípadne sa úplne prirodzene stáva súčasťou našich životov. Prvým krokom pokiaľ sa chcete od prokrastinácie odučiť je uvedomiť si ju. Musíte ju u seba objaviť sami a najmä chcieť s ňou niečo robiť. Prokrastinácia vás naozaj nikam nedovedie a navyše vám len znepríjemní dni, pretože sa vám nakopí veľa úloh naraz. Uvedomte si ju a pripravte sa na to, že s ňou ideme bojovať.

Nekradni si čas

Aj keď dnešná doba je nastavená tak, že kedykoľvek môžete stratiť veľa času napríklad aj listovaním Instagramu, o čas sa ukracujeme sami. Ty urobíš to rozhodnutie, že ideš na sociálne siete. Dobré je teda pri akomkoľvek pracovnom nasadení (rozumej keď už robíš čokoľvek dôležité) odpojiť sa od internetu a mať pred sebou len veci, ktoré k práci naozaj potrebuješ. Ak pracuješ na počítačí, kde ti chodia upozornenia tak ich vypni, aby si sa naozaj naplno mohol venovať práci. Takto budeš mať menšiu tendenciu prokrastinovať.

únava

V konečnom dôsledku si môžeš povedať, že čo urobíš dnes nemusíš odkladať na zajtra. A tak si môžeš zajtra urobiť voľný deň. Veľmi pomáha, keď máte v učení, či práci aj vlastný systém, ktorý vás potom ženie dopredu pretože vidíte výsledky. Výsledky môžete pozorovať aj tak, že si budete zaznačovať, čo ste už urobili. Bude vás to motivovať k ďalším výkonom a zároveň budete vidieť stanovený cieľ.

Máte aj Vy problém s prokrastináciou? Ako riešite to, keď sa vám nič nechce? Máte zaručené tipy na odhalenie prokrastinácie? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentároch.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli