Šikovné rady na písanie článkov, ktoré budú ľudia čítať

Písanie článkov môže byť pre vás skvelou formou zárobku, či privyrobenia. Taktiež ide o kreatívnu aktivitu, ktorá vám prináša možnosť spojiť príjemné s užitočným. Avšak pokiaľ sa snažíte o vybudovanie vlastného úspešného webu musíte si dať záležať aj na kvalite článkov a obsahov. Tvorba kontentu nie je jednoduchou záležitosťou. Treba sa zamerať na všetky detaily, aby ste si zaručili dobrú návštevnosť a spätnú väzbu.

Či už začínate alebo sa pohybujete v tejto oblasti dlhšie, určite viete, že písanie článkov nie je také ľahké ako sa na prvý pohľad môže zdať. Je pravda, že na napísanie kvalitného článku potrebujete mať určité predpoklady. Napríklad dostatočnú slovnú zásobu, dostatočnú znalosť jazyka, ale aj vzťah k tvorbe určitého konceptu. Ak tomu tak nie je, nemusíte zúfať. Existuje aj pár možností ako sa môžete základy veľmi ľahko naučiť. Zvyšok je už len o tréningu a vašom chcení!

Samotné písanie

Existuje pár veľmi dobrých rád, ktoré vám pomôžu priamo pri písaní. Pokiaľ začínate písať potrebujete nápad na dobrú tému. Ten potom musíte pretaviť do pútavého názvu. Tvorba názvu článku je veľmi dôležitá a mali by ste jej venovať dostatok času. Môžete sa inšpirovať aj inými článkami s podobnou tematikou, avšak snažte sa byť čo najviac originálny.

Téma inšpirácia je veľmi často diskutovaná. Mnohí ľudia tvrdia, že inšpirácia v takejto oblasti neexistuje a vy len kradnete obsah. Podľa môjho názoru je pri písaní tém, ktoré nie sú úplne vašou oblasťou dobré si naštudovať čo najviac informácii. Otvorte si viacero webov a študujte fakty a odborné informácie. Tie je však potrebné pretaviť do vašej formy písania a vytvoriť zaujímavý koncept.

Inšpirácia je veľmi dôležitá a niekedy vám môže veľmi pomôcť. Avšak dávajte si pozor na rozdiel medzi kradnutím obsahu a načerpaním inšpirácie. Spoliehajte sa najmä na vlastnú kreativitu a realizuje predovšetkým vlastné nápady. Nezabudnite tiež, že všetko môžete písať podľa seba. Pokiaľ nemáte dostatok informácií o danej téme využite kreativitu a vytvorte jedinečný obsah.

Písanie pútavých článkov

Vaším prvotným záujmom pri písaní článkov by mal byť najmä obsah. Vyberajte témy, ktoré sú aktuálne alebo zaujímajú širokú verejnosť. Môže ísť napríklad o všeobecné informácie ale tiež aj o rôzne rady a tipy. Podľa toho by ste mali viesť aj koncept samotného článku a tiež spôsob písania.

Zamerajte sa priamo na vaše potenciálne publikum. Ako? Veľmi jednoducho. Napríklad, keď píšete článok o kabelkách píšte štýlom, ktorý je pre dámy zaujímavý. Kontrolujte správny pravopis, používajte spisovné slová a termíny, ktoré sú medzi dámami obľúbené. Môžete napríklad písať štýlom módnej poradne, či rozhovoru s kamarátkou. Fantázii sa medze nekladú a taktiež je veľmi dobre vymyslieť aj niečo nové, nie stále písať rovnako.

Veľmi často diskutovanou témou je aj vykanie, či tykanie. Z vlastných skúseností si myslím, že je jednoduchšie stanoviť si formu, ktorá je pre vás lepšia. Takto sa vyhnete gramatickým chybám. Avšak neformálne články, ktoré sú len pobavením diváka vyzerajú omnoho lepšie v neformálnej forme písania (tykania). Vykanie sa hodí skôr k viac odborným a náučným článkom. Dôležité však nie je, či budete tykať alebo vykať svojim čitateľom. Zamerajte sa najmä na to aké články im na webe ponúknete.

Reklama s mierou

Vaším prvoradým zárobkom, pri takejto forme činnosti je určite reklama. Jej umiestnenie v článkoch by však tiež malo byť strategické a trochu nenápadné. Pokiaľ svojich čitateľov naplno pohltíte reklamou, zrejme nebudete patriť medzi najčítanejšie weby. Koncept stránky sa snažte navrhovať tak, aby nevyzeral ako čistá reklamná propagácia. Formujte reklamu ako koncept zaujímavých článkov s odporúčaniami.

V prvom rade je veľmi dôležité aby ste články, ktoré sú reklamné neviedli v štýle reklamy. To je pre vás asi jasné, ale pri obsahoch na internete je to podľa mňa dôležité pripomenúť. Pokiaľ ľudia otvoria článok, ktorý od prvej vety kričí „reklama“, zrejme ho ani nedočítajú. Práve preto je dobré zakomponovať reklamné odkazy do článkov s iným zameraním.

Okrem umiestnenia odkazu do článku je dôležité aj jeho konkrétne umiestnenie v článku a počet odkazov. Pokiaľ do článku chcete zakomponovať reklamný odkaz, mali by ste zakomponovať aj iné odkazy. Článok tak nadobudne omnoho väčšiu hodnovernosť a tiež postúpi vyššie vo vyhľadávačoch. Umiestnenie reklamného odkazu je vhodné skôr v nižších častiach textu.

Písanie článkov a rozdelenie textu

Už sme si hovorili aj o dôležitosti nadpisu, obsahu a konceptu článku. Ale rovnako dôležité je aj členenie. Pri písaní článku určite využívajte podnadpisy. Ideálne je vloženie kľúčových slov do podnadpisov. Počet podnadpisov sa líši, vzhľadom na dĺžku textu. Ich funkcia je najmä vytvoriť lepšiu čitateľnosť textu.

Keď je text dobre rozčlenený, čitateľ už po prvých pár sekundách vie o čom číta. Na základe toho vie skonštatovať, či ide o článok, ktorý pre neho má prínos. Naopak keď vidí len veľa textu bez zvýraznených slov, nemá chuť ani začať čítať. Práve preto je veľmi dôležité vedieť text členiť a upravovať.

K estetickej úprave určite patrí aj zvýrazňovanie dôležitých pasáži textu. Tiež to má veľký význam pre čitateľa, pretože prečítaním zvýraznených častí približne viete zhrnúť obsah článku. Vkladanie odkazov by malo byť v primeranej úrovni, aby text úplne nepohltili. Zároveň sú dôležité aby ste mali na čo poukazovať a upriamovať pozornosť.

Do článkov tiež môžete vkladať odkazy aj na napísané články z vášho webu. Môže to byť veľmi prospešné pre váš web. Zároveň aj pre čitateľa je príjemnejšie čítať texty s jednoduchým štýlom písania. Odkazujte predovšetkým na kvalitné stránky a vyhýbajte sa neplatenej reklame. Spätné odkazy sú dôležitou súčasťou blogerskej sféry.

Estetika článku

Estetikou článku sme sa zaoberali aj v predchádzajúcej časti. Avšak ešte dôležitejšou súčasťou estetickej stránky článku sú obrázky. Ich vloženie je dôležité pre členenie článku. Taktiež ich môžete kombinovať pre vytvorenie pekného kontentu vašej webovej stránky.

Obrázky, ktoré pridávame do článkov je dôležité skomprimovať a náležite pomenovať. Komprimáciou zmenšíte ich veľkosť a nebudete toľko zaťažovať vašu webovú doménu. Množstvo obrázkov taktiež závisí od dĺžky textu a danej tematiky. Mali by ste používať obrázky zo stránok, ktoré ich ponúkajú zadarmo alebo si predplatiť platenú verziu.

Veľmi dobré je vyberať estetické obrázky, ktoré ale plne súvisia s vašou tematikou. V jednom článku by sa obrázky mali dopĺňať a tiež korešpondovať s okolitým textom. Môžete tiež vytvárať rôzne koláže. Nezabudnite ani na pridanie ilustračného obrázku a vyplnenie jeho popisu.

V rámci estetiky vášho webu je veľmi dobré pokiaľ jednotlivé ilustračné obrázky medzi sebou korešpondujú. Či už ide o farebné odtiene, či podobný štýl fotografie, vytvára to ucelený a esteticky príjemný grafický koncept. Stránka pôsobí omnoho premyslenejšie a ucelenejšie, čo je pre čitateľa veľkým plusom.

Písanie článkov a vzdelávanie

Ak chcete písať pútavé články, potrebujete mať dostatočne veľký prehľad. Práve preto je ideálne čítať množstvo článkov, kníh, ale aj odborných textov. Z takejto formy vzdelávania sa vám rozširuje slovná zásoba a taktiež sa zlepšuje formovanie viet a slovosled. Zbavíte sa gramatických chýb, naučíte sa niečo nové a vaša tvorba sa posunie vpred.

Veľmi dobré je aj sledovať rôzne blogy, ktoré vás bavia alebo sú populárne u čitateľov. Môžete si tak osvojiť rôzne praktiky, ktoré majú úspech a aplikovať ich na vaše písanie, či fungovanie webu. Naučíte sa niečo nové a taktiež môžete získať väčšiu návštevnosť webu.

Komunikujte s publikom

Tento krok je veľmi dôležitý najmä na konci článku. Je veľmi prospešné pokiaľ na konci vyzvete čitateľov k diskusii alebo ich nejakým spôsobom namotivujete na nasledujúce články. Komunikácia s publikom vám môže zaručiť omnoho výraznejšiu spätnú väzbu.

Spätná väzba je pri tvorení webu veľmi dôležitá a preto by tento krok mal byť súčasťou vášho článku. Nepoužívajte zaužívané frázy . Obmieňajte slovné spojenia aby ste tak vzbudili dojem, že vás naozaj zaujíma názor čitateľa na konkrétnu problematiku. Takýmto spôsobom sa tiež môžete odlíšiť od konkurencie.

Kvalita vs. Kvantita

Pri písaní článkov je dôležité uvedomiť si, že je omnoho dôležitejšie napísať kvalitný článok ako množstvo nekvalitných. Webové blogy a stránky si vyžadujú každodenné prispievanie aby ste sa dostali do povedomia verejnosti. Avšak nerobte to za účelom zverejňovania nekvalitných článkov.

Tipy na to ako písať kvalitné články sme si rozobrali. Samotné písanie článkov si vyžaduje určitý tréning. Dajte si však pozor aby sa to pre vás nestalo rutinou. Môžete tak začať používať opakujúce sa frázy, ktoré nepôsobia na čitateľa atraktívne.

Pokiaľ potrebujete písať veľa článkov v krátkom časovom úseku je veľmi dobré aby ste si pre každý článok určili zmysel. Napríklad: jeden článok má ľudí naučiť ako zvládať stres, druhý sa zameria na edukáciu ohľadom množstva odpadov a tak ďalej. Čím širšie rozpätie článkov zvolíte tým väčšiu skupinu čitateľov môžete osloviť.

Kreativita a priestor

Na formovanie vašej tvorby a celkovo aj pracovnú disciplínu má veľký vplyv práve priestor, v ktorom pracujete. Zamerajte sa na čistý a tiež presvetlený priestor, ktorý umožní využiť naplno vašu kreativitu. Okrem samotného zariadenia priestoru je dôležité sa zamerať aj na udržiavanie poriadku.

Je vedecky dokázané, že kvalita pracovného priestoru sa výrazne odráža aj na pracovných výsledkoch. Vytvorte si priestor podľa vašich predstáv a snažte sa docieliť ideálny priestor pre prácu. Zároveň je dôležité zbytočne priestor nepreexponovať aby ste sa vedeli dostatočne sústrediť na potrebné aktivity. Takým štýlom sa nebudete môcť rozptyľovať.

Okrem pracovnej aktivity vplýva priestor aj na vašu náladu, pretože ho vnímate predovšetkým zmyslami. Pokiaľ zdieľate kanceláriu s inými ľuďmi, zamerajte sa na vybavenie, ktoré bude príjemné každému zamestnancovi a vytvorte si príjemnú atmosféru v kolektíve.

Taktiež pokiaľ pracujete z domu je veľmi dobrou alternatívou obmeniť priestor a zájsť napríklad do kaviarne. Môže to mať rovnako veľký vplyv na pracovný výkon a zároveň aj na kreativitu a psychiku. Práca z domu môže byť dlhodobo veľmi psychicky náročná, ale takýto spôsob obmeny priestoru vám môže výrazne pomôcť.

Špeciálne tipy

Veľmi dobrou radou, ktorú som si postupne pri písaní osvojila je dať si dostatok času. Či už píšete dlhý alebo krátky článok je dobré dopísať ho a nechať ho „odstáť“. Častokrát sa totiž stáva, že keď ho dopíšete zdá sa vám úžasný už len preto, že ste na ňom dlho pracovali. Avšak na druhý deň môžete všetko prehľadne prezrieť, skontrolovať, prípadne opraviť. Váš článok bude takto dokonale pripravený na zverejnenie.

Pracujte na sebe. Možno si myslíte, že pokiaľ si zabehnete systém, ktorý funguje, netreba už nič meniť. Realita je však taká, že by ste sa nikdy nemali uspokojiť s tým čo ste vybudovali ale snažiť sa posúvať sa ďalej. Pokiaľ nie ste dostatočne ambiciózny môžete si stanovovať rôzne ciele pre dostatok motivácie. Dôležité je aby ste sa vedeli motivovať stále k lepším výkonom a tým posúvali aj svoju tvorbu.

Plánujte. Pokiaľ si približne naplánujete svoj obsah na viac týždňov dopredu, budete mať pevný základ svojej tvorby. Zároveň pokiaľ dostanete nové nápady, môžete ich neustále doplňovať. Pre váš dobrý vnútorný pocit je ale dôležité mať pevný základ. Ten vám udáva akým smerom by ste sa mali uberať aby všetko do seba zapadlo. Samozrejme je dôležité plánovať najmä dôležité spolupráce v rámci marketingu, ale môžete to aplikovať aj na bežné články.

Pokiaľ sa vo sfére písania článkov pohybujete už dlhodobejšie, zrejme viete, aké dôležité sú marketingové stratégie. Aj kvalitné články môžu vo vyhľadávaní získavať zlé pozície. Je to spôsobené tým, že vyhľadávače posudzujú kvalitné články na základe určitých kritérií. Práve preto sú veľmi výhodné alternatívy ako SEO, link building a podobne, ktoré vám môžu pomôcť vybudovať návštevnosť.

Využite poznatky, ktoré ste mali možnosť načerpať z tohto článku a vylepšite svoju tvorbu. Môžete tak čerpať mnohé benefity a tešiť sa z úspešného webu a slušnej kariéry. Internet je v súčasnosti dôležitým priestorom nielen pre zábavu, ale aj prácu. Môžete tak nadobudnúť množstvo úspechov a venovať sa práci z pohodlia domova.

Ohodnoťte článok!
[Celkovo: 0 Priemerne: 0]

Pridaj komentár

tipli