Upratovanie ako psychický oddych

Upratovanie patrí medzi manuálne práce, ktoré sú bežnou súčasťou našich životov. Okrem toho, že upratovanie predstavuje nevyhnutnosť v rámci dodržiavania hygieny, môže tiež poslúžiť ako prostriedok na psychický oddych a odreagovanie. Áno počujete správne. Najmä pre ľudí, ktorí majú sedavý spôsob života a sedavú prácu sú manuálne práce značne terapeutické. Ako dosiahnuť psychickú pohodu pri upratovaní a ktoré upratovanie sa vlastne považuje za terapeutické?

Psychické zdravie = zorganizované prostredie

Zorganizované prostredie pre nás predstavuje jeden zo základných predpokladov pre úspešnosť. Aj keď sa to môže zdať nepodstatné, to, že každá vec má svoje miesto a využitie predstavuje základ pre naše bežné fungovanie. Už Florence Nightingale hovorila o tom, že základom bývania je poriadok a čistota. V tomto prípade však neznamená, že ak budete mať vyleštený dom, tak nebudete mať psychické problémy. Poďme sa na túto problematiku pozrieť hlbšie.

Základom tejto domnienky je, že okolo seba hromadíme nadmerné množstvo vecí, ktoré nevyužívame. Náš konzumný spôsob života sa odzrkadľuje aj na našom zdraví. Tlak z prostredia, aby sme disponovali každou novinkou a zároveň, aby sme mali všade čisto sa prejavuje aj na našej mentalite. V prípade poriadkumilovnosti by ste mali snažiť dosiahnuť určitý balans. Žiť v čistom prostredí je nevyhnutnosť , pretože je to zdraviu prospešné, no nemusíte mať doma všetko vyleštené a vydenzifikované.

organizácia

Radšej si dajte námahu pri výbere každého produktu, ktorý kupujete a premyslite si jeho využitie a prospešnosť. Veci, ktoré nemajú účel a neprinášajú vám radosť predajte, podarujte alebo vyhoďte. Takéto produkty sú presne tými stresormi, ktoré spôsobujú, že máte stále pocit neporiadku a chaosu. Samotné upratovanie je po takomto čistení zároveň aj omnoho jednoduchšie.

Nesnažte sa žiť v múzeu alebo domov je na bývanie

Upratovanie je (ako sme už spomenuli) dôležité a ľudské bytosti sú zvyknuté na radosť z čistého prostredia. Naša poriadkumilovnosť sa nám však môže aj vypomstiť – prehnane čisté prostredie môže oslabovať našu imunitu aj pred bežnými baktériami. Omnoho podstatnejšie ako prehnaná čistota je základná organizácia. Vždy sa teda snažte odkladať všetky veci na svoje miesta a udržiavať si prehľad vo veciach, ktoré doma reálne potrebujete. Môžete si zadovážiť aj rôzne organizéry, ktoré vám pomôžu s lepšou organizáciu. Ak chcete nakupovať výhodnejšie môžete využiť aj náš 4home zľavový kód alebo výhodné Astoreo zľavy.

V rámci upratovania predstavuje základ pravidelné utieranie prachu, aby sa zbytočne nehromadil. Rovnako by ste sa pravidelne mali snažiť dôkladne vysávať, čo je rovnako ochrana pred hromadením prachu a nečistoty. Koberce bývajú častým prostriedkom na zachytávanie nečistôt, preto by sme ich tiež vždy mali dôkladne čistiť. Samozrejme aj umývanie podlahy patrí medzi dôležité súčasti upratovania. Tieto aktivity odporúčame vykonávať aspoň raz za týždeň.

pracovný stôl

Upratovanie pre lepšie sústredenie

Rovnako sa upratovanie priamo spája aj s našim pracovným priestorom. Pokiaľ pracujete z domova a máte čisté a zorganizované prostredie, budete sa vedieť oveľa lepšie sústrediť. Aj v tomto prípade odporúčame siahnuť po všetkých potrebných kancelárskych potrebách, ktoré môžete nakúpiť výhodne a využiť naše zľavové kódy. Zorganizujte si stôl, aby ste mali po ruke všetko čo potrebujete a snažte sa vytvoriť si príjemnú produktívnu atmosféru. Neodporúčame v tomto prípade veľmi siahať po dekoráciách, aby ste mali naozaj dostatok priestoru na prácu.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli