Ekologické používanie batérií z pohodlia domova

Poznáme to azda všetci. Bežný domáci spotrebič nejde zapnúť, pretože došli batérie. Domácnosť po nich zíva prázdnotou, a tak sa pri práci musíme vynájsť. Dnes je ale veľkou výhodou moderný „vynález“ recyklovateľných nabíjacích batérií. Patria k nim aj klasické spotrebné so širokou škálou využitia.

Nabíjacie batérie a ich minimálne stopy na kvalite života

Moderná domácnosť je sofistikovaná, zodpovedná bunka spoločnosti za kvalitu životného prostredia. Malým zlomkom tejto filozofie sú aj nabíjacie batérie. Z dlhodobého hľadiska pre širší verejný záujem pozitívne hodnotíme finančné úspory a minimálnu uhlíkovú stopu.

Na dosiahnutie týchto požiadaviek vyhľadávame nabíjacie batérie šetrné k okolitému prostrediu vďaka použitým recyklovateľným zdrojom. Pre funkčné uplatnenie by malo ísť o viac ako 10 % takýchto opätovne využiteľných zdrojov. Ešte prospešnejšie pre život je, keď recyklované sa stáva recyklovateľným. Tak sa stretávame s overenými nabíjacími batériami, kde viac ako 90 % použitého materiálu sa opäť dostáva do výrobného procesu.

Aká je praktická stránka nabíjacích batérií?

V domácom prostredí sa už aj na nabíjacie batérie viažu rôzne nároky. Môžeme si z nich vybrať modely pre kutilov alebo pre profesionálov, pre ktorých je spotrebná technika živobytím. Výnimočné preto nie sú ani požiadavky na prednabité klasické aa batérie, u ktorých nové mechanizmy minimalizujú proces samovybíjania. Dlhú výdrž takejto batérie predstavuje niekedy až tisícka cyklov nabíjania a vybíjania. Tak sa ich využitie na doma rozširuje na dielňu a technické miestnosti.

Pozor, pri vyšších nárokoch na nabíjacie batérie sa vyžaduje ich okamžité používanie. Žiadneho majstra by neohúrila povinnosť prvého nabitia a zbytočné starosti pre slabší výkon. Ten by mohol nastať pri dlhšom uskladnení batérií. Nie však u nabíjateľných, pre ktoré je príznačné nielen ekologické, ale aj ekonomické udržiavanie energie.

Zdroj obrázku: Fire-n / Shutterstock.com

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli