Investovanie do akcií

Investovanie do akcií predstavuje jednu z mnohých foriem investovania kapitálu a jeho následného zhodnocovania. Akcie predstavujú cenné papiere, ktoré predstavujú vlastníctvo v určitej spoločnosti. Ich kúpou sa teda získavate určitý podiel z celkového zisku a stávate sa spoluvlastníkom. Vo všeobecnosti platí, že čím viac ľudí si chce dané akcie kúpiť, tým vyššia je ich celková hodnota. Na druhej strane ak sa kvôli nestabilite začnú vo veľkom predávať – ich cena klesne. Ako delíme akcie? Ako funguje akciový trh a ako investovať do akcií online? Oplatí sa dlhodobé investovanie do akcií a do akých akcií sa investovať oplatí?

Akcie – rozdelenie a základné pojmy

Na začiatok sa poďme pozrieť na základné rozdelenie akcií. Vo všeobecnosti rozoznávame kmeňové a prioritné akcie. Kmeňové akcie sú podielom investora na stratách alebo ziskoch vybranej spoločnosti. Ak si vyberiete konkrétnu spoločnosť, stávate sa súčasťou pri rozhodovaní o zástupcoch predstavenstva a tiež môžete využiť Váš hlas pri rôznych formách rozhodovania. Váš podiel na zisku sa v tomto prípade označuje ako dividenda.

Prioritné akcie sú akcie, ktoré sa vyplácajú vo vopred určenom čase a výške. Sú vyplácané ešte pred kmeňovými akciami a výhodu môžu predstavovať pri finančných ťažkostiach niektorých spoločností. Napríklad v prípade bankrotu spoločnosti by ste takouto formou mali právo na prednostné vrátenie investovaných peňazí.

investovanie do akcií

Ako investovať peniaze?

Investovanie peňazí na akciovom trhu predstavuje rovnako výnosný, ako aj pomerne riskantný biznis. Je dôležité vedieť, že pri takejto forme investície sa hodnota peňazí mení veľmi rýchlo – rozdielna suma je napríklad počas rôznych častí dňa. Hodnota akcií priamo kopíruje vývoj spoločnosti – zahŕňa sa tam napríklad reputácia, inovatívne produkty, či expandovanie na nový trh.

Naopak pokles hodnoty sa spája najmä s negatívnymi skúsenosťami, chybovosťou produktov a tak ďalej. Investovanie do akcií sa dá realizovať len s pomocou obchodníka s cennými papiermi alebo si môžete vybrať banku, či správcovskú spoločnosť. Samozrejme si musíte vyberať obozretne, aby išlo o overený zdroj tejto komodity.

Obchodovanie s cennými papiermi zväčša prebieha cez obchodné platformy brokera, pričom na nákup sa využívajú obchodné príkazy. Na začiatok si treba vybrať, ktorú spoločnosť využijete na na investovanie. Potom si musíte založiť investorský účet, kde prevediete sumu, ktorú chcete využiť na účely zhodnotenia. Potom sa musíte rozhodnúť aké spoločnosti si na investovanie vyberiete a môžete obchodovať.

Investovanie do akcií online

Investovanie do akcií sa dnes bez problémov dá uskutočňovať online formou. Sú na to dostupné aplikácie, či webové stránky, ktoré sa na špecializujú na investovanie, prípadne aj stránky bánk. Medzi populárne platformy patrí napríklad eToro alebo Saxo. Existuje však veľké množstvo rôznych investičných platforiem, z ktorých si viete vybrať.

Investovanie do akcií aplikácia

Veľmi populárnou mobilnou aplikáciou na investovanie do akcií, ale aj iných komodít je eToro. Ide o aplikáciu a tiež webovú stránku určenú na investovanie, ktorá má veľmi prehľadné zobrazenie. Umožňuje dokonca využívať časovo neobmedzenú demo verziu s virtuálnym kapitálom, vďaka čomu sa môžete jednoducho naučiť ako celý systém investovania funguje. Prečítajte si viac o aplikácii eToro a samotnom investovaní touto online formou.

online investovanie

Dlhodobé investovanie do akcií

Dlhodobé investovanie do rôznych komodít má aj rôzne výsledky. Napríklad pri dlhopisoch sa môže stať, že z dlhodobého hľadiska stratia svoju hodnotu a tak „prerobíte“. Dlhodobé investovanie do akcií sa však považuje za jednu z výhodných foriem zhodnocovania kapitálu. Pri držbe akcií dlhšiu dobu sa totiž považujú za menej rizikové ako dlhopisy. Ide teda o pomerne výnosnú stratégiu investovania.

Do akých akcií investovať 2022?

  • Intuitive Surgical – zdravotnícke pomôcky
  • Norwegian Cruise Line Holdings – výletné plavby
  • Palo Alto Networks – kybernetická bezpečnosť
  • Shopify – prepojenie obchodníkov so zákazníkmi
  • PayPal Holdings – digitálne platby
  • Airbnb – ubytovanie

V roku 2022, tak ako v ostatných rokoch je dopyt po rôznych komoditách a preto sú niektoré spoločnosti vhodnejšie na investovanie ako iné. V tomto krátkom zozname Vám prinášame prehľad tých, ktoré majú dobré čísla a preto sa investovanie do ich akcií oplatí.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli