Najlepšie spôsoby, ako ušetriť na doprave do práce

Posledná aktualizácia článku prebehla: 30. marca 2020

Doprava do práce niekedy môže z vašej peňaženky vytiahnuť viac, než by sa vám páčilo. Cena benzínu v poslednej dobe stúpa, v kolónach strávite viac času, ale ak sa chcete každý deň dopraviť do práce, vyzerá to ako niečo čomu sa nedá vyhnúť. Pravdou ale je, že na doprave sa dá celkom pekne ušetriť, len treba vedieť ako. Keďže je to každodenná činnosť, aj malá suma, ktorú ušetríte denne, sa v priebehu mesiaca nazbiera na väčšiu.


Zdieľajte vozidlo

V dnešnej dobe je niekoľko možností, ako môžete s niekým zdieľať jedno vozidlo. Ak máte kamarátov, ktorí cestuj z vašej blízkosti na miesto, ktoré nie je ďaleko od vášho cieľa, dohodnite sa s nimi. Môžete sa striedať v šoférovaní, alebo môže šoférovať jeden a na benzín sa budete skladať. Ak sa vám podarí spojiť napríklad troch, alebo štyroch ľudí, náklady sa pekne rozdelia a miniete oveľa menej ako keby ste cestovali jednotlivo. Taktiež môžete skúsiť využiť aplikácie a stránky, ktoré vám ukážu ponuky na odvoz. Jeden z najmodernejších systémov je v Bratislave vidieť v podobe bicyklov. Niekto si požičia bicykel, odvezie sa do práce, odparkuje ho a iný človek si ho zase zoberie a ide do svojej práce. Takto si jedno vozidlo denne vystrieda niekoľko ľudí, čím sa dá celkom slušne ušetriť.


Údržba auta

Doprava do práce sa ale pre niektorých automaticky spája s autom. Možno potrebujete voziť väčšie náklady, alebo len nemáte inú možnosť dopravy. V každom prípade platí, že auto, o ktoré sa dobre staráte spotrebuje menej financií. Motor v dobrom stave bude spotrebovávať menej paliva, takže výmena oleja a pravidelný servis by mali byť samozrejmosťou. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že aj malá odchýlka v stave kolies sa prejaví na spotrebe. Preto je dôležité kontrolovať tlaky a o výmene kolies podľa ročného obdobia snáď ani nemusí byť reč… Taktiež, ak vám chýba čokoľvek z výbavy, čo najskôr si to dokúpte v niektorom z obchodov špecializovaných na autá. 15


Mestská hromadná doprava

Určite to nie je také pohodlné ako auto, lebo prichádzate o súkromie a musíte sa časovo prispôsobiť. Avšak ak je vašou prioritou šetrenie peňazí, mali by ste využívať MHD vždy keď sa dá. Za lístky niečo stále budete musieť platiť, ale aj tak to bude lacnejšie ako doprava do práce autom. Okrem peňazí vám tento spôsob dopravy bude šetriť aj čas. V autobuse si môžete vybaviť e-maily, telefonáty, alebo sa môžete venovať čítaniu svojej obľúbenej knihy. Ešte k tomu, ak na ceste do svojej práce dokážete využiť električku, máte možnosť vyhnúť sa zápcham.


Nájdite si inú trasu

Keď viete, že vaša cesta do práce zahŕňa úseky s častými zápchami, sadnite si k mape a hľadajte ako by ste ich mohli obísť. Samozrejme, nie všade sa to dá, ale ak dokážete nájsť nejaké uličky, ktoré by vám pomohli zdržanie obísť, určite ho využite. Opäť ušetríte čas aj palivo. Výborná je na toto aplikácia Waze. Je to navigácia, kde môžu ľudia nahlásiť kolónu, nehodu, alebo iné nebezpečenstvo na ceste a to sa ukáže ostatným používateľom. Okrem toho vás Waze dokáže naviesť na cesty, o ktorých ste možno nevedeli a tým vám ušetrí nejaký čas. Je to zadarmo, takže si aplikáciu čo najskôr stiahnite a využívajte jej výhody.


Zbavte sa zbytočného nákladu

Každý jeden kilogram v aute naviac vám zvyšuje spotrebu, čo sa odrazí na vašich výdavkoch. Preto by ste mali udržiavať svoje auto čo najľahšie. Neznamená to, že by ste mali vybrať zadný rad sedadiel, ale všetko, čo v aute nepotrebujete, radšej nechajte doma. Veľa ľudí stále vozí v kufri veci, ktoré reálne nevyužívajú a to nie je dobré. Napríklad také detaily ako reťaze na kolesá v kufri počas leta, vám zbytočne zvyšujú hmotnosť auta, čím sa vaša doprava do práce stáva drahšou. Majte v aute iba výbavu, ktorú môžete potrebovať v najbližšom období. Všetko čo vám chýba si môžete nakúpiť so zľavou.


Zvážte šetrnejšie auto

Ak práve kupujete nové auto, porozmýšľajte nad alternatívou, ktorá by vám neskôr pomohla šetriť. Hybridy sú v poslednej dobe cenovo dostupné, v podstate na úrovni áut s bežným pohonom. Výhodou ale bude nižšia spotreba paliva a to sa prejaví hlavne v meste pri pomalej jazde. Ak by ste nechceli hybridné auto, skúste sa aspoň pozerať po menších modeloch. V meste sú praktickejšie, lebo ľahšie zaparkujete a tiež je ich hmotnosť nižšia.


Naplánujte si zastávky

Hlavne cestou domov ľudia často vybavujú nákupy, návštevy, alebo veľa iných vecí. Ak chcete jazdiť čo najúspornejšie, všetko si dopredu naplánujte. Vymyslite si najvýhodnejšiu trasu s ohľadom na dopravnú situáciu, čas jazdy a tiež dĺžku trasy. Snažte sa vybaviť čo najviac vecí v rámci jednej cesty. Vyhnete sa tak situácii, že prídete domov, spomeniete si na niečo čo ste zabudli, sadnete do auta a zbytočne idete naspäť. Opäť je to niečo, čo vám pomôže šetriť peniaze a aj drahocenný čas.


Venujte sa niečomu príjemnému

Doprava do práce vie byť stresujúca, namáhavá a vyčerpávajúca. Veľa ľudí sa v premávke často nahnevá, čo ovplyvní celý ich zvyšok dňa. Aby ste sa tomu vyhli, skúste si nájsť niečo čo vás pri sedení v aute príjemne naladí. Počúvajte svoju obľúbenú hudbu, podcasty alebo audio knihy. Vďaka tomu sa môžete aj vzdelávať. Je pravdou, že pri šoférovaní sa toho veľa robiť nedá, ale ak si viete nájsť niečo dobré na počúvanie, uvidíte že sa váš pohľad na každodenné cestovanie zmení k lepšiemu. Peniaze to neušetrí, ale na vašu psychickú pohodu to bude vplývať len pozitívne.


Teraz je už len na vás, ako si svoju dopravu do práce upravíte a naplánujete. Je celkom veľa spôsobov, ako na nej ušetriť peniaze, takže buďte kreatívni a vaša peňaženka sa vám odvďačí.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli