Oči pri počítači trpia. Ako im pomôcť?

Oči predstavujú zmyslový orgán, bez ktorého si nevieme predstaviť náš život. Ich používanie si ani neuvedomujeme, no umožňujú nám vnímať prostredie, estetickú stránku, ale tiež sú nesmierne podstatné aj z hľadiska bezpečnosti. O nevyhnutnosti tohto zmyslového orgánu nemusíme polemizovať. To, že sa nám oči kazia napríklad pri čítaní pri zlom osvetlení, či pri používaní elektroniky s LED svetom je ale zrejmé. Ako pomôcť očiam pred rôznymi nástrahami, ktorým ich počas nášho života vystavujeme?

Kedy oči najviac trpia?

Oči trpia najmä pri čítaní pri zlom osvetlení. Vtedy je pre ne nesmierne ťažké zaostrovať a priveľmi sa namáhajú. Pravidelné a dlhodobé takéto fungovanie môže vážne ovplyvniť kvalitu vášho zraku. Osvetlenie, ktoré teda používate napríklad pri práci sa oplatí zvážiť. Ideálne je siahať po rôznych stolových lampách, ktoré dokážu priamo ožiariť pracovný priestor a vytvoriť tak potrebný ostrov svetla. Kvalitné stolové lampy na váš pracovný stôl môžete nakupovať s využitím Hej zliav.

počítačové svetlo

Čítanie pri zlom svetle je ale približne rovnako nezdravé ako niekoľko hodinové pozeranie do obrazovky. Či už ide o obrazovku počítača ale menšiu obrazovku telefónu, studené modré LED svetlo, ktoré takéto obrazovky vylučujú je pre naše oči veľmi škodlivé. Práca na doma sa často predĺži až do neskorého večera a niekoľko hodinové pozeranie do obrazovky znižuje napríklad aj intenzitu žmurkania. V súčasnosti sa často vyskytujú prípady únavy očí, kedy musí človek používať rôzne zvlhčujúce kvapky. Čoraz viac ľudí trpí aj syndrómom suchého oka, ktorý je práve spôsobený prácou na počítači.

Ako chrániť naše oči?

Čo sa týka ochrany pred svetlom z počítača, veľmi populárne sú napríklad okuliare s filtrom proti modrému svetlu. Pomáhajú nielen vzhľadom na zdravie našich očí, ale tiež napríklad aj ovplyvňujú kvalitu nášho spánku. Modré svetlo, pokiaľ sa používa pred spaním totiž evokuje nášmu mozgu, že je deň a tým sa nám netvorí dostatok spánkového hormónu. To má za následok problémy so spánkom a nekvalitný spánok. Kvalitné okuliare s modrým filtrom by mali byť základom vašej prevencie. Kvalitné okuliare s modrým filtrom môžete kúpiť aj výhodne, stačí ako použijete naše Eyerim zľavy.

Ak máte s očami seriózny problém, napríklad s nadmerným slzením, rezaním, či zaostrovaním, možno budete musieť siahnuť po zvlhčujúcich kvapkách. Kvapky môžete nájsť v rôznom zložení a v širokom spektre prevedení. Plnia najmä úlohu pri zvlhčení očí, čím vám prinesú úľavu od rezania a od problémov suchých očí. Viete ich zakúpiť v lekárni a výhodne ich môžete dostať napríklad s využitím Mojalekaren zľavy.

okuliare

Naše oči trpia aj pri priamom pohľade do slnka. Veľmi zle na ne pôsobí aj používanie nekvalitných slnečných okuliarov. Napríklad tmavé slnečné okuliare, ktoré majú nedostatočný filter spôsobia nasledovné: kvôli tmavému sklu sa zrenička rozšíri. Nedostatočný filter však nedokáže oko chrániť a tak sa do neho dostane ešte viac slnečného žiarenia. To môže mať za následok vážne poškodenie očí. Kupujte si teda určite kvalitné slnečné okuliare, ktoré majú väčšinou vyššiu vstupnú investíciu, ale majú veľký význam pri ochrane nášho zraku.

Zrak si treba dávať aj pravidelne kontrolovať. Nesmierne vám ho môže poškodiť aj pokiaľ budete používať nesprávne okuliare, či už slnečné alebo dioptrické. Vážte si aké majú pre vás oči význam a starajte sa o ne. Zadovážte si domov kvalitné svetlo a snažte sa netráviť veľa času na počítači, či mobile, najmä vo večerných hodinách.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli