Vybavte si povinné zmluvné poistenie online

Posledná aktualizácia článku prebehla: 1. februára 2022

PZP je poistením vášho vozidla, ktoré kryje škody spôsobené na zdraví či majetku tretej strane, to znamená poškodenému. Každé vozidlo musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie v momente, keď vstúpi do cestnej premávky. Štát sa tak chce postarať o to, aby boli v prípade dopravnej havárie chránené jej obete.

Riskovať jazdu bez uzatvoreného PZP by ste určite nemali. Povinnosť mať toto poistenie uzatvorené nám ukladá zákon č. 381/2001 Zb. Ak budete pri jazde bez PZP odhalený, hrozí vám pokuta až do výšky 3 320 € (presnejšie táto pokuta hrozí majiteľovi daného vozidla). Aj napriek tomuto faktu po našich cestách jazdí približne 150 000 vozidiel, ktoré nemajú platné povinné zmluvné poistenie. Ak by vodičia týchto vozidiel zapríčinili nehodu, znamenalo by to, že by museli poškodeným uhradiť škodu na zdraví i majetku do plnej výšky, pričom tieto náklady bývajú naozaj vysoké, riskovať jazdu bez PZP sa teda určite neoplatí.

Je teda pochopiteľné, že toto poistenie patrí medzi tie najdôležitejšie, ktoré si treba uzatvoriť. Bohužiaľ, i keď si na svoj majetok dávame ten najväčší pozor, niekedy sa nám môže stať nemilá náhoda, ktorá nás môže stáť naše úspory. Preto je pravidelné platenie PZP naozaj dobrým nápadom. Najmä vo veľkých mestách s hustou premávkou na vodičov číha nebezpečenstvo nehôd viac ako na dedine či vidieckych cestách.

Ako si povinné zmluvné poistenie uzatvoriť?

Za pár kliknutí môžete mať uzatvorené PZP i online. Urobiť tak môžete z pohodlia domova a v ľubovoľnom čase, netreba sa prispôsobovať otváracím hodinám či iným obmedzeniam. Doma sa zároveň vyhnete aj ďalším, často nasilu ponúkaným, “výhodným balíčkom” od poisťovní. O prípadných pripoisteniach sa viete informovať i online a vyberiete si v úplnom kľude len tie, ktoré naozaj potrebujete.

Vaša poistná zmluva bude platná ihneď po zaplatení, všetky potrebné doklady dostanete e-mailom v elektronickej podobe, ľahko si ich vytlačíte a máte hneď k dispozícii. Všetky doklady by vám však poisťovňa mala poslať i poštou. Než vám prídu, policajti by mali tolerovať i vytlačené dokumenty z e-mailu, príp. i elektronické dokumenty. V minulosti sa využívali dve karty k PZP – biela na Slovensku a zelená do zahraničia. Dnes už existuje len tzv. zelená karta, ktorá už dokonca nemusí byť ani zelená. Stačí ju mať vytlačenú na bielom papieri. Odporúčaním je ju mať vytlačenú a pre istotu so sebou nosiť i doklad o zaplatení PZP.

Vďaka online prehľadu cien poistení môžete i naozaj slušne ušetriť. Vidíte ceny všetkých slovenských poisťovní a môžete sa tak rozhodnúť pre to najvýhodnejšie poistenie. Myslieť však samozrejme i na to, čo všetko dané poistenie pokrýva. Nemusí platiť, že poistenie s najnižšou ročnou splátkou bude pre vás najlacnejšie i všeobecne a v prípade dopravnej nehody. Ušetrite svoj drahocenný čas uzatvorením PZP online. Je to naozaj rýchle a jednoduché.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli