Osobný bankrot: Podmienky a štatistiky na Slovensku

Finančné ťažkosti sa niekedy môžu vyvinúť v obrovské dlhy voči veriteľom. V takomto prípade môže fyzická osoba požiadať o osobný bankrot, kde právnym procesom vyrovná svoje dlhy a začne  odznova. Koľko Slovákov má skúsenosti s osobným bankrotom a ako sme na tom štatisticky za posledné roky?

Na akom princípe funguje vybavovanie žiadosti? 

Pre osobný bankrot sa ľudia rozhodujú z rôznych závažných dôvodov, ako sú vysoké výdavky, strata práce, či napríklad zdravotné problémy. Po schválení žiadosti stratíte zodpovednosť za svoje dlhy a budete chránení pred súdnym konaním – začnete s čistým štítom. Tento úkon však nie je určený pre špekulantov, ktorí by chceli oklamať systém.

Osobný bankrot postup

Podľa zákona nesmiete byť schopní splatiť svoje dlhy, ani keby ste predali väčšinu svojho majetku – znamená to, že ste v platobnej neschopnosti. Pri vyhlásení osobného bankrotu musíte poskytnúť viaceré osobné informácie o tom, v akom stave sú vaše:

  • Výdavky
  • Príjmy
  • Dlhy
  • Bankové účty
  • Zamestnanie

Daný prípad následne vyšetrí príslušný odborník, ktorý odošle rozhodnutie zvyčajne do jedného mesiaca od podania žiadosti. Ak máte určité množstvo majetku, posúdi sa, či sa niektorá časť z neho môže použiť pri splácaní dlhov. Predmety, ktoré by ste neskôr potrebovali na vykonávanie práce si zvyčajne môžete ponechať.

Osobný bankrot diskusia: Aké skúsenosti majú Slováci?

Nie je nezvyčajné, že na internete sa o osobnom bankrote vedú rôzne diskusie. Ak vyhľadáte fóra s príslušnou témou, pravdepodobne natrafíte na slovné spojenie „osobný bankrot modrý koník“. S názvom stránky ste sa už určite aspoň raz stretli, prípadne čítali rady a osobné skúsenosti od ostatných ľudí.

Slováci v diskusiách často nepíšu len o radách, no vyzdvihujú aj niektoré negatíva, pri ktorých prišli o časť majetku, či museli poskytnúť súkromné informácie o hospodárení s peniazmi. To však nutne nemusí byť zlé. Osobný bankrot človeka prinúti naučiť sa šetriť a žiť v rámci svojho rozpočtu.

Štatistiky na Slovensku

Odkedy bol na Slovensku zavedený inštitút osobného bankrotu, veľké množstvo ľudí začalo vyhľadávať tento spôsob pomoci. V roku 2017 už za prvých osem mesiacov vyhlásilo bankrot skoro 3000 ľudí. Štatistici to zdôvodňovali najmä tým, že Slováci mali vďaka pozmeňujúcej novele od marca toho istého roku ľahší prístup k vyhoveniu žiadosti.

Osobný bankrot 2018

Nasledujúci rok na číslach vôbec neubral. Zatiaľ čo predchádzajúci rok hlásil pomerne „prijateľný“ počet, na konci roka 2018 bolo podaných už takmer 14 000 žiadostí (aj keď nie všetky sa schválili). Dôvody ľudí boli rôzne – či už išlo o neschopnosť prevádzky nového podniku, alebo nedostatok financií na jeho beh, čísla sa v tomto roku značne zvýšili.

Osobný bankrot 2019 skúsenosti

Rezort financií, ktorý spravuje rozpočty, mal už v septembri v roku 2019 s touto oblasťou čo robiť. Približne 16 000 občanov požiadalo o osobný bankrot a tak nastalo rokovanie o zvyšovaní prostriedkov na pokrytie vyhovených žiadostí, keďže 5 miliónov eur bolo nepostačujúcich. Paradoxom je, že hoci koronakríza prišla až o rok, práve 2019 sa zapísal ako najväčší rekord osobných bankrotov.

Osobný bankrot 2020

S príchodom Covidu-19 a následným zatváraním obchodov, reštaurácií, hotelov a iných podnikov by sa očakávalo, že rok 2020 bude pre drvivú väčšinu prevádzok likvidačný. Tieto obavy sa naplnili v mnohých krajinách vo svete, no Slovensko to našťastie akýmsi zázračným spôsobom obišlo.

Číslo 11 000 je stále nešťastne vysoké, no v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami, je celoročný priemer osobných bankrotov za rok 2020 najnižší. Na prvú priečku sa dostal Banskobystrický kraj s počtom takmer 2000 a najmenší počet približne 960, mal kraj Žilinský.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli