Ako začať podnikať

Posledná aktualizácia článku prebehla: 28. marca 2020

Asi každý, kto číta tento článok sa už zamýšľal ako začať podnikať. Rozhodne ide o zložitú otázku. Dôležitým faktorom na začiatok je aj výber správnej formy podnikania. Odporúčaným východiskom je vytvorenie podnikateľského plánu, od ktorého sa odvíja aj voľba formy podnikania. Okrem podnikateľov – fyzické osoby možno podnikať aj ako právnická osoba, kedy možno voliť z niekoľkých typov obchodných spoločností.

Či už máte v pláne sa vlastnými podnikateľskými aktivitami živiť, alebo si len nadrobno privyrábať, na začiatku vždy stojí určitá predstava či nápad, ktorý je nevyhnutné domyslieť. Ktorá forma podnikania bude pre vás najvhodnejšia? Ako postupovať pri zriaďovaní živnosti? Ako sa vyhnúť zbytočným chybám? Odpovede na tieto a podobné dôležité otázky nájdete v článkoch tejto rubriky. Na aké dôležité kroky by ste teda nemali pred začatím podnikania zabudnúť?

Mať nápad nestačí. Je potrebné vedieť ako ho realizovať.

 


Dá sa podnikať bez peňazí?

Áno, dá sa to. Dôležité však je, že tento nedostatok peňazí, treba kompenzovať inými vstupmi.

Existujú 4 druhy kapitálu (vstupu) potrebného pre podnikanie:

  • finančný kapitál (peniaze),
  • ľudský kapitál (pracovná sila),
  • informačný (know-how),
  • časový kapitál (čas, ktorý dokážete podnikaniu venovať).

Ako začať podnikať?

1. Spravte prvý krok – budte odvážny

2. Začnite v malom

3. Robte si PR a publikujte PR články

4. Komunikujte s okolím

5. Inšpirujte sa

6. Choďte si za svojím…

7. … ale nechajte si poradiť

8. Poučte sa z kritiky

9. Nenechajte sa opantať úspechom

10. Posuňte svoje skúsenosti ďalej


Vyššie je vypísaný približný postup založenia podniku v jednotlivých krokoch. Teraz ale uvidíte niekoľko tipov ohľadne podnikania, ktoré budú rozpísané trochu podrobnejšie. Každý z nich vám môže do podnikania priniesť niečo, čo sa bude dať v nasledujúcom čase pri podnikaní využiť.


Chce to viac než dobrý nápad

Dobrý nápad na predávaný produkt, alebo ponúkanú službu síce tvorí základ úspechu, ale nezaručí vám ho. K rozhodovaniu o tom, či budete mať úspešný podnik, prispieva ešte niekoľko faktorov. Bohužiaľ, niektoré sa nedajú ovplyvniť, preto sa musíte čo najviac venovať tým, ktoré ovládať viete. Veľmi veľkú úlohu vo vývoji vášho podniku hrá načasovanie. Opakovane sa stalo, že dobrý nápad bol predstavený príliš skoro a tak neuspel. Spoločnosť musí byť na to, čo budete poskytovať, pripravená. Druhou zásadnou vlastnosťou podniku je kvalitný tím. Samozrejme, v prípade že chcete podnikať ako jednotlivec, výber tímu sa vás netýka. Naopak ak budete pracovať s inými ľuďmi, úspech závisí rovnako od každého z vás. Rovnako je dôležitá schopnosť vášho podniku prispôsobiť sa okoliu. Stále prichádzajú nové požiadavky od zákazníkov, technológie, zákony… všetko sa mení. Ak chcete mať úspešný podnik, jednou z vašich vlastností musí byť schopnosť prispôsobiť sa okolitým vplyvom.


Správne si vyberte formu podnikania

Na výber je niekoľko možností foriem podnikania, ale pre bežných ľudí sú odporúčané dve – živnosť a s.r.o. Hlavný rozdiel je v tom, že živnosť je určená pre jednotlivcov. V prípade, že chcete pracovať v skupine, založte si spoločnosť s ručením obmedzeným. Jedno nepísané pravidlo hovorí, že ak budú vaše príjmy nad 15,000€ ročne, oplatí sa vám viac zakladať s.r.o. To ale celkom dáva zmysel samé o sebe, lebo na vedenie väčšej spoločnosti treba viac ľudí, čím sa možnosť živnosti ruší. Treba avšak pripomenúť, že aj s.r.o. má limit ohľadne počtu zamestnancov. Konkrétne ide o obmedzenie na maximum 50 ľudí. O tom, či sa oplatí zakladať živnosť alebo s.r.o. na internete nájdete rôzne články, takže pri rozhodovaní si určite pomáhajte odbornými porovnaniami a radami.


Pripravte si plán

Ako vám už možno napadlo, vrhnúť sa do podnikania bez akýchkoľvek predstáv o fungovaní spoločnosti nie je ten najlepší nápad. Práve proti tomu vás ochráni podnikateľský plán, ktorý vám prinesie prehľad o tom ako by váš podnik mohol v budúcnosti fungovať. Ešte pred založením spoločnosti si spíšte náklady, príjmy, ich rozdiely a všetko čo dokážete s nejakou presnosťou predpovedať. Okrem toho si dobre premyslite názov svojej spoločnosti, alebo aj silné stránky vášho podniku. Vďaka podnikateľskému plánu budete vedieť čo od vedenia podniku očakávať, možno narazíte na niektoré prekážky, alebo na veci, ktoré môžete využiť vo svoj prospech.


Ako získať financie?

Táto otázka trápi asi každého začínajúceho podnikateľa. Na rozbehnutie podniku peniaze v podstate nepotrebujete, ale čím viac ich máte, tým lepšie. Pomôžu vám podnik udržať, aj keby ste sa dostali do akejkoľvek krízy. Spôsobov, ako získať financie, je pri rozbiehaní podniku niekoľko. Základom sú vlastné úspory, ktoré ak vám dokážu poskytnúť dostatok prostriedkov, sú najlepším zdrojom. Nemusíte sa trápiť so splácaním, peniaze jednoducho máte a môžete ich kedykoľvek využiť. Avšak tento spôsob financovania často stačí iba na založenie menších podnikov, ktoré nie sú hlavným zdrojom príjmov. Druhým riešením je podnikateľský úver. Oplatí sa v prípade, že to s podnikaním myslíte vážne a máte veľkú šancu že vám podnik zarobí dostatok peňazí na splatenie. Inak sa môžete dostať do problémov kvôli dlhom. Podnikateľské úvery sú dnes celkom bežné, veľa bánk poskytuje túto formu podpory pre začínajúcich podnikateľov. Investori sú tiež jednou z možností ak ide o získavanie financií. Sú to ľudia, ktorí chcú svoje peniaze vložiť do spoločnosti aby sa rozbehla, nabrala na hodnote a tým sa znásobilo aj množstvo ich peňazí. Na upútanie investora potrebujete dobré argumenty, takže aj tu vám môže pomôcť váš podnikateľský plán.


Čo najskôr nájdite zákazníkov

Všetko čo ste si doteraz prečítali vám bude zbytočné, ak nezískate zákazníkov. Bez príjmov bude náročné spoločnosť udržiavať „pri živote“ a ešte náročnejšie ju posúvať ďalej. Na to potrebujete peniaze, a čo je najlepším zdrojom peňazí? Zákazník, ktorý je ochotný platiť. Podľa toho by ste sa mali zariadiť – spokojný zákazník, ktorý sa k vám rád vráti je na prvom mieste. Všetko ostatné sa dá riešiť neskôr a inak, ale ak stratíte zákazníka, už ho naspäť nevrátite.


Stále sa zlepšujte

Pýtajte sa zákazníkov, zisťujte informácie u skúsenejších, čítajte správne knihy… spôsobov ako zistiť čo máte zlepšiť je veľa. Je len na vás, či ich využijete. Všetci ľudia, ktorí založili a vybudovali najznámejšie svetové spoločnosti majú spoločné jedno. Stále sa učia niečo nové a následne to aplikujú na svoje podnikanie. Výborný spôsob ako sa vzdelávať v podnikaní je napríklad čítanie rozhovorov s týmito osobami. Zíksate tak praktické rady, ktoré budete môcť využiť v praxi a nie len poučky z učebníc. Napríklad na stránke Billa Gatesa nájdete knihy, ktoré on osobne odporúča pre rozvoj vedomostí o podnikaní. Svoje pokroky môžete dosahovať všeobecne, v podnikaní ako v celku, alebo sa môžete zamerať na najdôležitejšie oblasti po jednej.

Sú to napríklad:

  • Marketing
  • Financie
  • Produktivita
  • Organizácia
  • Predajné schopnosti

Podnikanie určite nie je jednoduché, ale keď sa v ňom zorientujete a získate skúsenosti, vaše šance na úspech rýchlo stúpnu. Ani nebudete vedieť ako a zrazu z vášho podniku bude úspešná spoločnosť. Rozhodne sa nevzdávajte aj napriek prekážkam a s dostatočným odhodlaním raz svoje ciele dosiahnete.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli