5 jednoduchých spôsobov, ako šetriť peniaze

Posledná aktualizácia článku prebehla: 30. marca 2020

Šetrenie peňazí je jedna z tých vecí, pri ktorých je najťažšie začať. Možno by ste si dokázali celkom rýchlo našetriť peknú sumu peňazí, ale jednoducho sa k tomu nedokážete prinútiť. Určite nemusíte byť smutní kvôli tomu, že neviete ako ušetriť nejaké financie. Tento problém trápi oveľa viac ľudí, než by ste čakali. Ale keď raz začnete a pripravíte si vhodne prispôsobený plán šetrenia, uvidíte, že zrazu všetko pôjde oveľa ľahšie. Aby sme vám ponúkli niečo, od čoho sa môžete odraziť, tu je 8 tipov na šetrenie peňazí. Možností je dosť, stačí si len vybrať a vydať sa na jednu z mnohých ciest k ušetrenému majetku.


Sledujte svoje výdavky

Prvý krok k tomu, ako ušetriť určitú sumu peňazí je jednoduchý, len si vyžaduje určitú dávku trpezlivosti. Tým, že budete sledovať svoje výdavky, získate presný prehľad o míňaní vašich peňazí. Skúste si aspoň počas jedného mesiaca zapisovať poctivo každú jednu platbu. Roztrieďte ich do kategórií, ako jedlo, bývanie, doprava do práce, zábava, oblečenie atď. Tak zistíte, na čo míňate najviac. Na druhej strane sa vám ukáže aj to, v čom ste dokázali šetriť ešte pred tým, než ste začali svoje výdavky sledovať. Keď už budete vedieť, v ktorej kategórii by ste mali zapracovať na znížení minutých peňazí, môžete si pozrieť tipy na to, ako šetriť v jednotlivých oblastiach života.


Naplánujte si rozpočet

Keď už máte prehľad o tom, koľko peňazí na čo míňate, môžete začať pracovať na ich organizácii. Vytvorte si rozpočet na každú z kategórií, do ktorých ste rozdelili výdavky. Nastavte si hranice tak, aby sa dali dodržať a aby mali reálny význam. Tu je dobré sa poriadne zamyslieť nad tým, čo reálne potrebujete a čo si kupujete len preto, že môžete. Napríklad ak chodíte každý víkend nakupovať oblečenie, asi nie je dôvodom, že by ste toľko vecí naozaj potrebovali. Radšej si peniaze odložte a využite ich neskôr na niečo zmysluplnejšie. Taktiež pri plánovaní rozpočtu myslite aj na výdavky, ktoré sa objavujú nepravidelne, či ojedinele.


Začnite s šetrením

V tomto bode môžete začať aktívne šetriť peniaze. Cieľom by malo byť ušetriť 10-15% z mesačného príjmu. Je možné, že zo začiatku sa vám to nebude dariť, ale to nie je problém. Je normálne, že rozpočet ktorý ste si stanovili, bude potrebné upravovať. Nebojte sa teda meniť to, čo ste len nedávno vytvorili. Skúšajte rôzne kombinácie, niekde peniaze pridajte, niekde uberte. Dôležité je nájsť stav, v ktorom sa všetko dostane do rovnováhy a vaše úspory začnú rásť.


Nájdite si motiváciu

Nič vás k šetreniu neprinúti lepšie, ako niečo po čom túžite a potrebujete na to väčšie množstvo peňazí. Nestačí si len nájsť motiváciu a nič iné pre to neurobiť. Ak ale tento tip skombinujete s predošlými, získate silnú stratégiu na to, ako ušetriť dosť peňazí na váš cieľ. Doteraz ste možno žili v tom, že nikdy nebudete schopní našetriť si na vysnívané auto, dom, alebo len dovolenku. Keď ale uvidíte, ako sa vám na účte pomaly začínajú zbierať peniaze, tieto ciele sa pre vás stanú reálnejšími. Takže ak máte niečo, na čo by ste si chceli našetriť, urobte všetko preto, aby ste si to každodenne pripomínali. Dajte si auto na pozadie, alebo si len na dvere izby napíšte na papierik váš cieľ. Tým získate motiváciu, ktorá vám podvedome zabráni míňať peniaze na zbytočné veci.


Vyberte si správne nástroje

Na ceste k šetreniu môžete využívať rôzne postupy. Ak ale zvolíte ten, ktorý je pre vás najlepší, dokážete si tým všetko uľahčiť a hlavne urýchliť. Príkladom je niekto, kto sa financiám venuje. Zaplatíte si poradcu, ktorý sa s vami stretne a povie vám čo by bolo najlepšie. Môže vám poradiť vhodný sporiaci účet v banke, alebo vám povie, že pre váš cieľ je najlepšie si zobrať spotrebný úver, ktorý vám všetko urýchli a pritom nestratíte veľa financií.


Je len na vás, ako sa rozhodnete postupovať. Ale už len odborná definícia šetrenia vám povie, že základom je naučiť sa peniaze odkladať a nie ich hneď míňať. Držte sa rozpočtu, o ktorom viete, že u vás funguje a čoskoro sa vám určite podarí našetriť na to, po čom túžite.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli