Ako začať podnikať v ťažkých časoch

Pred začiatkom podnikania je potrebné zakladanie sro, prípadne živnosti ak ste si zvolili túto formu. Kým založiť živnosť je pomerne rýchle a jednoduché, s eseročkou je to o niečo komplikovanejšie. Okrem iného si na podnikanie budete musieť zvoliť aj sídlo, pričom sa pomerne často využíva virtuálna adresa.

Vyberte si sídlo spoločnosti

K založeniu firmy potrebujete sídlo spoločnosti, ktoré bude zapísané v obchodnom registri. Bude to teda verejne prístupná informácia. Práve preto sa príliš neodporúča uvádzať domácu adresu, ak máte inú možnosť. Výhodou sídla na domácej adrese je, že nemusíte platiť náklady na prenájom iného priestoru. Firemná pošta či kontroly sa ale riadia adresou sídla, takže pokiaľ chcete oddeliť pracovný a osobný život, toto riešenie nie je najšťastnejšie.

Možnosťou je dobrá virtuálna adresa, ktorá má viacero výhod. Stojí iba niekoľko eur a „na papieri“ môžete mať exkluzívnu adresu, napríklad v centre mesta. Ide iba o virtuálny prenájom, takže fyzicky môžete pracovať z domu alebo z akejkoľvek inej adresy. Virtuálne sídla spravidla ponúkajú aj možnosť prenajať si konferenčnú alebo zasadaciu miestnosť. 

Samotné založenie firmy

Okrem sídla firmy si založenie novej s.r.o. vyžaduje aj iné náležitosti. Dôležité sú napríklad predmety podnikania, ktoré by ste mali mať premyslené ešte pred zakladaním. Zabudnúť by ste nemali ani na vedľajšie činnosti, napríklad administratívne práce, spracovanie údajov a podobne, ktoré s vašou hlavnou činnosťou môžu súvisieť iba okrajovo.

Nemenej dôležitý je názov firmy, ktorý by mal byť originálny, teda nemôže ho mať žiadna existujúca firma a rozhodnúť treba aj o konateľoch. Pripraviť sa musíte aj na viacero dokumentov, ktoré bude nutné doložiť – spoločenská zmluva, vyhlásenie správcu vkladu, súhlas vlastníka sídla firmy (majiteľa nehnuteľnosti v ktorej sídlite), podpisový vzor konateľa, vyhlásenie jediného spoločníka a v prípadne aj plnú moc.

Ohodnoťte článok!
[Celkovo: 1 Priemerne: 5]

Pridaj komentár

tipli