Viete, ako si vybrať váhy správne?

Vybrať bežné váhy do domácnosti zrejme nie je problém. Vybrať obchodné váhy môže byť náročnejšie, najmä ak podľa nich počítate aj cenu. Poradíme vám, ako správne vybrať váhy Kern do kuchyne aj obchodu. 

Obchodné váhy

V prvomrade asi treba spomenúť, že pokiaľ na základe odváženej hmotnosti účtujete zákazníkovi cenu tovaru, musia mať váhy meteorologické overenie. Vyplýva to zo zákona č.142/2000 Z.z o meteorológii. Keď si kúpite nové obchodné váhy, spravidla overenie majú. To má ale obmedzenú platnosť, takže termín opätovného overenia si treba strážiť.

Podstatnými parametrami sú aj maximálna váživosť a presnosť váženia, ktoré spolu súvisia. Čím vyššie hmotnosti vážite, tým nižšia je presnosť. Ak vážite tovar od 15 do 30 kg môžete dosiahnuť presnosť 10 g. Pri hmotnosti do 3 kg vážite s presnosťou na 1 g. Pri obchodných váhach si tiež premyslite, či chcete displej na strane zákazníka, prenosné váhy s akumulátorom a pod.  

Kuchynské váhy

Kuchynské váhy sa daj rozdeliť na dve základné skupiny – digitálne a mechanické. Okrem toho rozlišujeme aj stolné a závesné. Častejšie sa ale využívajú tie stolné. Mechanické sú lacnejšie a váživosť môže byť až 10 kg, čo sa bežne domácnosti nevyužíva.

Digitálne váhy Kern majú zasa vyššiu presnosť a možnosť váženia v rôznych jednotkách. Presnosť digitálnych váh je 1-2 g. Bežne je maximálna váživosť na úrovni 2-3 kg, dajú sa kúpiť aj váhy s váživosťou do 5 kg. Niektoré modely majú misku, iné iba plochu na váženie. Cena záleží predovšetkým od materiálu. Najlacnejšie sú plastové, odolnejšie sú nerezové, prípadne chrómové. Pomerne často sa používa aj sklo. Ak si zvolíte váhy aj s miskou, je lepšie kúpiť nerezové. Plast má kratšiu životnosť a tiež schopnosť absorbovať pachy a chute, čo pri nerezovej oceli nehrozí.   

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Pridaj komentár

tipli