Práca – ako nájsť pozíciu, ktorá vás bude napĺňať?

Práca je veľmi dôležitou súčasťou našich životov. Od našej práce sa odvíja spôsob nášho života, životné štandardy aj náš hodnotový systém. Výber práce je zložitým procesom a nie každý nájde ideálnu prácu na prvýkrát. Dôležité je vyberať prácu s ohľadom na osobné preferencie, nielen finančné ale aj iné aspekty ako motivácia, či kreativita.

Je dôležité uvedomiť si, že práca je spojením pracovnej pozície, platovej spôsobilosti a toho ako v nej vieme využiť našu kreativitu. Avšak každý z nás má určité preferencie, ktoré od práce očakáva. Niekto sa rozhoduje podľa výšky platu, niekto podľa možnosti využitia potenciálu, či konkrétnej pracovnej náplne.

Na čo sa zamerať pri výbere práce?

práca

Predtým ako sa rozhodnete o akú pracovnú pozíciu sa budete uchádzať, mali by ste si uvedomiť čo od práce očakávate. Máte radšej produktívne pracovné pozície s väčším nátlakom na psychiku, alebo manuálnu prácu, ktorá zaťažuje skôr vaše fyzické schopnosti?

Pri takomto uvažovaní je ideálne vynechať platové podmienky. Je veľmi dôležité mať adekvátny plat vzhľadom na vašu pracovnú pozíciu. Avšak uvedomte si, že pracovné podmienky sú veľmi dôležité pre váš sebarozvoj, formovanie psychiky, ďalšie pracovné postupy, ale aj vývoj vášho osobného života. V súčasnosti žijeme v dobe, kedy sa zameriavame najmä na materializmus.

Je nevyhnutné mať dostatok finančných prostriedkov na pokrytie všetkých výdavkov. Mali by ste sa však zamerať aj na aspekt vašich individuálnych a osobných potrieb. Najideálnejšie je samozrejme pokiaľ sa vo vašej pracovnej pozícii skĺbi to čo radi robíte, teda čo preferujete, a adekvátne pracovné ohodnotenie.

Práca- osobné preferencie

Na túto otázku asi nie je jednoznačná odpoveď. Avšak najlepším spôsobom na to ako zistiť, čo vás baví je neustále skúšať nové príležitosti. Vyskúšajte si viac variácií pracovných pozícií a tak zistíte, v ktorej sfére sa cítite najpohodlnejšie. Je množstvo ľudí, ktorí ani po vyštudovaní školy nevedia čo v skutočnosti chcú robiť.

práca

Základom pre zistenie toho čo vás baví je najmä skúšať a nebáť sa postaviť sa rôznych pozícii. Základom toho, čo je pre nájdenie práce neskutočne limitujúce sú predsudky. Ľudia neradi robia práce, ktoré podľa nich nie sú dostatočne sofistikované a neprinášajú pocit nadradenosti.

Avšak množstvo z nás môže mať omnoho radšej prácu s ľuďmi ako oveľa lepšiu prácu len v spoločnosti počítača. Niekto ďalší zas môže bažiť po adrenalínovej práci spojenej s fyzickou aktivitou. Neškatuľkujte, nemajte predsudky a skúšajte mnohé varianty, aby ste našli to čo chcete.

Nehľadajte skratky!

Ľudia majú neustále tendenciu hľadať jednoduchšie formy úspechu. Úspech je väčšinou dlhodobý proces. Pokiaľ sa vám od začiatku nedarí je dôležité neupadnúť do prokrastinácie, pretože začnete stagnovať. To nie je pre váš pracovný život žiadnou optimistickou vyhliadkou. Berte všetky kroky, ktoré súvisia s vašou potenciálnou prácou a snažte sa z nich dostať maximum.

práca

Pokiaľ sa vám nedarí pracovať v zabehnutej spoločnosti, môžete skúsiť aj súkromný sektor. Kariéra je niečo čo každý ambiciózny človek vo svojom živote potrebuje. Potrebujeme byť iniciatívny, potrebný, produktívny. Nielenže si takýmto spôsobom zarábame na náš súkromný život ale pre našu psychiku je nevyhnutné vidieť za sebou úspechy a dobre odvedenú činnosť.

Zamerajte sa na prácu ako na niečo čo v živote potrebujete a chcete mať. Skúšajte rôzne pracovné pozície aby ste natrafili na niečo čo naozaj chcete vo svojom živote robiť. Pokiaľ sa potom dostanete do zlej platovej pozície, môžete to riešiť vlastným biznisom, či zmenou spoločnosti, avšak budete mať záruku, že vaša práca bude pre vás ideálna.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli