Čo robiť, keď potrebujete na náročnú prácu kvalitný odpočinok?

Každý z nás denne čelí rôznym tlakom na výkon, a to nielen v práci, ale aj v súkromnom živote. Základom pre zvládanie veľkého náporu je dostatok odpočinku a kvalitného spánku. Na to, aby ste sa dobre vyspali, potrebujete vyhovujúci matrac.

Ako si z bohatej ponuky vybrať ten pravý?

Typ a materiál

V ponuke trhu nájdete dnes množstvo druhov matracov. Každý z nich má svoje špecifické vlastnosti a okrem toho sa líšia aj cenou. Kvalitné pružinové matrace sa vo všeobecnosti považujú za niečo lepšie.

Majú dlhú životnosť a skvele sa prispôsobujú postave. Sú vhodné pre alergikov a zabraňujú tiež množeniu sa roztočov. Ďalšími druhmi sú penové a latexové matrace, ktoré môžete nájsť v rôznych kombináciách. Výsledné vlastnosti závisia od použitých materiálov.

Tvrdosť

Dôležitým parametrom výberu správneho matraca je jeho tvrdosť. Matrace sa rozdeľujú do 5 kategórií – H1 mäkký, H2 stredne mäkký, H3 stredný, H4 stredne tvrdý a H5 tvrdý. Mäkšie matrace sú vhodné pre ľudí s nižšou hmotnosťou. Veľmi dobre sa prispôsobujú telu a vytvárajú minimálny protitlak.

Vďaka svojim vlastnostiam sa hodia pre ľudí, ktorí trpia bolesťami v kĺboch. S rastúcou tvrdosťou sa zväčšuje aj poskytovaná opora. Najtvrdšie matrace sú vhodné pre tých, ktorí radi spia na chrbte, keďže pevne podržia chrbticu.

Nosnosť

Pri výbere matraca nezabudnite skontrolovať jeho maximálnu nosnosť. Tá by mala byť o niečo vyššia ako vaša telesná hmotnosť. Zabezpečí to dlhšiu životnosť a lepšie vlastnosti matraca. Pružinové matrace majú nosnosť medzi 120 až 150 kg.

Rozmery

Matrac by mal mať na dĺžku o 20 až 25 cm viac, ako je výška vašej postavy. Šírka matraca sa štandardne pohybuje okolo 90 cm, čo akurát postačí priemernej dospelej osobe. Hrúbka alebo inak výška by mala dosahovať aspoň 15 cm, v opačnom prípade to môže ovplyvniť jeho životnosť a kvalitu.

Zdroj obrázka: Senyuk Mykola/Shutterstock.com

Ohodnoťte článok!
[Celkovo: 0 Priemerne: 0]

Pridaj komentár

tipli