Ako blogovať

Posledná aktualizácia článku prebehla: 28. marca 2020

Čo je blog?

Čoto ten blog vlastne je? Slovo blog vzniklo skrátením anglického „weblog“, čo v preklade znamená záznam zapísaný na webovej stránke. To znamená, že bolg môže byť akýkoľvek obsah na webstránke. Najčastejšie sa stretávame s blogom vo forme článkov zameraných na jednu tému, ale možností je veľa.


Čo je blog z odborného hľadiska?

Z pohľadu vedy je blog jedným z útvarov beletristického žánru v publicistickom štýle. Už pri prvom pohľade sa dozviete, že blog slúži na odovzdanie informácií čitateľovi, podobne ako články v novinách. Avšak výhoda blogu spočíva v tom, že nie je ovplyvňovaný vyššie postavenými inštitúciami a spoločnosťami, lebo je tvorený výhradne z názorov blogera. Vďaka tomu, spolu s častým umiestnením vedľa spravodajských článkov, si čitateľ blogu môže jednoduchšie vytvoriť objektívny názor. Pri blogoch si ale treba dávať pozor na to, čomu uveríte. Keďže blogovať môže každý a nie je nikto, kto by mohol do cudzích blogov zasahovať, ľahko sa týmto spôsobom šíri dezinformácia alebo hoaxy.


Ako začať taký blog?

Najlepšie rozhranie na blogovanie je WordPress.com. Aj môj blog je takisto na tom. Je to zdarma – ak si to chceš len otestovať, tak si spravíš blog behom pár hodín, s doménou ako www.tvojnazov.wordpress.com, prípadne na blog.sme.sk, či pravda.blog.sk, úplne zdarma. Investovať musíš len svoj čas. Žiadne technické veci nepotrebuješ vedieť ani HTML ani iné programovacie jazyky. (Ale pri blogovaní sa ich isto časom naučíš, čo je ďalší bonus).


Ako zarobím na blogovaní?

Najpohodlnejšie je poskytnúť na svojom blogu priestor pre kontextovú reklamu. Tá je vo väčšine redakčných systémoch už prednastavená, takže je najjednoduchšia. Ďalšou možnosťou je predaj tzv. spätných odkazov. S podsúvaním týchto odkazov by to však bloger nemal veľmi preháňať, lebo s blogom plných týchto liniek môže veľa čitateľov odradiť. Pri recenziách kníh alebo výrobkov môže spolupracovať s niektorým z e-shopov. Napríklad kníhkupectvo martinus.sk už takú možnosť ponúka. Bloger spropaguje knihu a odporučí jej kúpu v e-shope partnera. Za predaj dostane napríklad päť percent. Alternatív je veľa, treba si nájsť tú svoju.

Nezabudni, že dnes sa blogerom môže stať každý, kto vlastní počítač alebo laptop a je pripojený na net.

Tipy pre blogerov

Či už ste skúsený bloger, ktorý roky zarába obsahom na svojej webstránke, alebo ste len nedávno začali a neviete ako sa pohnúť, tieto tipy sa vám môžu hodiť. Na blogu je vždy niečo, čo by sa dalo vylepšiť. Môže to súvisieť s desginom, s obsahom, ale aj s šírením nových príspevkov na sociálnych sieťach. Oblastí, ktoré sa dajú meniť k lepšiemu je veľmi veľa, takže pravdepodobnosť že sa niečim inšpirujete, je celkom vysoká.


Píšte podľa seba, nie podľa iných

Tu ľudia často robia chybu, ktorá niekedy môže rozhodovať o úspechu blogu. Autori so to ani neuvedomujú, ale väčšine sa stane, že sa v istom bode začnú riadiť podľa ostatných. Prestanú písať o tom, čo chcú oni, a začnú písať o tom, čo by chceli ich čitatelia. Vtedy nastáva problém, lebo v momente ako človek začne písať o niečom, čo sa nezhoduje s jeho názormi, alebo povahou, je to na výsledku vidieť. Postupom času sa stane aj to, že mu jednoducho dojdú nápady. Treba si uvedomiť, že neexistuje návod na to ako správne blogovať, lebo pre každého je správne niečo iné. Ak píšete o téme, ktorá vás naozaj baví, vždy nájdete niečo čo by sa o danej téme dalo napísať.


Prispievajte pravidelne

To nadväzuje na ďalšiu radu, ktorá odhalí či naozaj máte motiváciu a túžbu mať vlastný blog. Ak sa písaniu článkov a posúvaniu svojich názorov chcete venovať, budete prispievať pravidelne. Zo začiatku to možno bude zložitejšie, lebo sa budete musieť naučiť všetky postupy súvisiace s písaním. Postupne ale začnete robiť niektoré veci podvedome, čím sa čas potrebný na uverejnenie článku výrazne zníži. Pravidelné pridávanie nového obsahu bude pre čitateľov lákavé, čim sa váš blog postupne stane obľúbenejším a známejším. Vďaka tomu budete môcť rýchlejšie a viac zarábať.


Čím viac sociálnych sietí, tým lepšie

Facebook, Instagram, Twitter… možností je veľa. Dôležité je propagovať svoj blog všade kde sa dá. Čím viac sociálnych sietí na to využijete, tým viac ľudí budete vedieť osloviť. A to je presne to, o čo začínajúcemu blogerovi ide. Obrovskou výhodou je, že sociálne siete sú zadarmo a preto máte bezplatnú možnosť šíriť svoj obsah. Bude to chcieť o niečo viac času, ale nakoniec sa vám to vráti. A ešte k tomu rôzne sociálne siete znamenajú rôzne spôsoby ako svojím blogom zarábať.


Aj video je cesta

Mnohí blogeri dnešnej doby postupne prešli, alebo priamo začínali, na video-blogoch (vlogoch). Je to mimoriadne populárna forma videí na YouTube, ale aj iných platformách s videami. Do vlogov môžete dávať čokoľvek, čo vám napadne. To prináša ďalšie možnosti pri možnostiach ako zarábať peniaze cez blog. YouTube, ako možno viete, dokonca platí aj za samotné zhliadnutia vašich videí. Takže ak máte skúsenosti s natáčaním a strihaním videí, alebo len chcete skúsiť modernejšiu formu blogu, určite to urobte. Môže vám to priniesť výhody, o ktorých ani netušíte.


Blog je pre väčšinu ľudí v prvom rade miesto, kde sa môžu nejakým spôsobom realizovať. Blogeri väčšinou ani nezačínajú s cieľom zarobiť peniaze, to je pre nich len niečo ako bonus. Skúste si založiť blog aj vy a možno vás celá tá myšlienka chytí a začnete vďaka svojej tvorbe zarábať. Už to tu odznelo niekoľkokrát – stačí len dobrý nápad a prístup k internetu. Tak jednoducho sa dnes dá zarábať a tvoriť niečo, na čo budete môcť s odstupom času spomínať.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli