Tipy na to, ako sa čo najlepšie pripraviť na dovolenku

Posledná aktualizácia článku prebehla: 16. novembra 2019

Obdobie cestovania je v plnom prúde. Preto je dobré si pripomenúť niekoľko zásad, podľa ktorých by sme sa všetci mali pripravovať na dovolenku. Nezáleží na tom, či idete na chatu len niekoľko desiatok kilometrov od domu, alebo do exotickej turistickej destinácie. Vždy by ste si mali zopakovať tieto rady aby ste na dovolenke nemuseli riešiť zbytočné problémy.


Pomôžte si zoznamom

Možno si hovoríte, že to zvládnete aj bez neho, a môže to byť pravda. Ale ak si pripravíte zoznam toho, čo potrebujete, nebudete musieť večer pred dovolenkou zisťovať, čo všetko vám chýba a na poslednú chvíľu bežať do obchodov. Ak si začnete zoznam písať napríklad týždeň pred odchodom, v priebehu pár dní si spomeniete na všetko potrebné a večer pred odcestovaním si už iba v pokoji pobalíte veci zo zoznamu.


Cestovné poistenie

Nikto nevie, čo sa mu na dovolenke prihodí a preto je dobré sa poistiť. Nešťastná nehoda sa môže stať na pláži, ale aj pri turistike vysoko v horách. Ošetrovanie zranení môže v zahraničí vyjsť celkom draho, takže uzatvoriť pred odchodom cestovné poistenie je všeobecne odporúčaná vec. Cestovné poistenia dnes vôbec nie sú drahé. Na internete nájdete veľa ponúk cestovných poistení, takže si rýchlo nájdete to, ktoré vám vyhovuje najviac.


Cesta autom

V prípade že cestujete autom, je samozrejmosťou že musí byť v čo najlepšom stave. Predsa len, je to vec od ktorej záleží to, či sa na dovolenku vôbec dostanete a neskôr či sa dostanete domov. Veľa vecí si môžete urobiť sami – skontrolovať tlak v pneumatikách, hladiny potrebných kvapalín, alebo či svetlá fungujú tak ako majú. Ak na to ale máte akékoľvek pochybnosti, pre istotu choďte s autom do najbližšieho servisu. Tam vám skontrolujú všetko potrebné. Taktiež, ak vám chýba čokoľvek z výbavy, čo najskôr si to dokúpte v niektorom z obchodov špecializovaných na autá. Vyhnete sa tak hľadaniu potrebných vecí na benzínkach popri diaľnici.


Cesta lietadlom

V prípade cestovania na dovolenku lietadlom nemusíte kontrolovať stav vozidla, ale tiež je dobré sa pripraviť. Napríklad si zistite potrebné informácie o batožine, ušetrí vám to čas a stresy na letisku. V prípade, že cestujete s dieťaťom, ktoré poletí prvýkrát, je dobré mu vysvetliť ako asi bude cesta prebiehať. Zoberte im do lietadla niečo, čím sa môžu zabaviť.


Vhodné ubytovanie

Každému vyhovuje niečo iné, to je jasné. Preto si musíte sami vybrať aké ubytovanie chcete mať a čím skôr to urobíte, tým lepšie. Niekde si totižto treba apartmán objednávať v predstihu. To platí hlavne o hoteloch. Preto ak sa vám páči dovolenka, kde nemusíte dokopy nič riešiť, objednávajte si hotelovú izbu kým sú ešte voľné. Plánovanie ubytovania je mimoriadne dôležité ak cestujete z miesta na miesto a prespávate vo viacerých lokalitách. Všetky možnosti ubytovania nájdete na obľúbených portáloch Booking, Airbnb prípadne cez Trivago, cez ktorý si môžete tiež ubytovanie hneď aj rezervovať. V článku nájdete aj komplexné porovnanie služieb na ubytovanie.


Naplánujte si výlety dopredu

Toto platí hlavne ak idete na dovolenku s deťmi, alebo len ak nechcete na dovolenke rozmýšľať nad tým, čo by sa vo vašom okolí dalo robiť. Pre mladých ľudí sú často práve spontánne nápady na výlety tie najlepšie. Nie je to avšak spôsob, ktorý by vyhovoval každému. A ak si všetko naplánujete ešte doma, budete presne vedieť čo si máte zbaliť. Niektoré výlety si jednoducho vyžadujú špeciálne vybavenie, takže vás nič neprekvapí. Dobré na tom je aj to, že nebudete musieť riešiť kedy je ktorá atrakcia otvorená a podľa toho aktuálne meniť plány. Doma si všetko pohodlne pri počítači nájdete a všetko potom pôjde hladko.


Hlavne si ale dovolenku užívajte tak, ako sa vám najviac páči a zabudnite na chvíľu na prácu a všetky každodenné stresy z domova. Keď už si raz v roku nájdete čas na oddych, naplno sa mu venujte a nenechajte sa ničím iným vyrušovať.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli