Ako prejsť na ekologickejší životný štýl?

Posledná aktualizácia článku prebehla: 30. marca 2020

Otázka šetrenia životného prostredia sa v poslednej dobe rieši stále častejšie. Môžete to vnímať v súvislosti s globálnym otepľovaním, znečisťovaním planéty, alebo horšími podmienkami pre život v mestách. Ľudia si postupne uvedomujú, aké výhody im dokáže ekologický životný štýl poskytovať. Nie len že majú dobrý pocit zo šetrenia našej planéty, ako bonus dokážu na eko-životom šetriť aj peniaze. Avšak niekedy by ste možno aj chceli prejsť na podobný životný štýl, len neviete kde začať. Tu je teda niekoľko tipov a rád, ako na to.


Elektronika v domácnosti

Určite aj z vlastnej skúsenosti viete, že rôzne spotrebiče v domácnosti ostávajú zapnuté aj keď nie sú priamo využívané. Výborným príkladom je televízor, ktorý v mnohých domácnostiach beží hodiny bez toho, aby ho niekto práve pozeral. Je pravdou, že sa týmto spôsobom dá vytvoriť akési zvukové pozadie, takže nemáte doma ticho. Ak ale tiež nechávate televízor zapnutý, skúste si do pozadia namiesto filmov pustiť hudbu. Malé rádio spotrebuje oveľa menej elektriny a možno zistíte, že hudba je oveľa lepším riešením ako dialógy z filmov. Šetriť dokážete okrem televízora aj vypínaním žiaroviek, alebo aspoň ich náhradou za šetrnejšie alternatívy. Možno si hovoríte, že napríklad chladnička, ktorá je zapojená stále, vám naruší ekologický životný štýl. To ale nemusí byť pravda, ak na to myslíte už pri nákupe. Výrobcovia dnes ponúkajú aj spotrebiče, ktoré dokážu šetriť veľké množstvo energie.


Jedlo a kompost

Množstvo jedla, ktoré ľudia vyhadzujú do koša, je obrovské – a ešte k tomu zbytočné. Zamyslite sa nad tým, koľko jedla ste v poslednej dobe vyhodili vy. Je bežné, že ak sa v chladničke na zelenine objaví pleseň, letí celé balenie do koša. Hnedý fľak na jablku? Čudovali by ste sa pre koľko ľudí to znamená, že už nie je dobré. Skúste vždy pred vyhodením akéhokoľvek jedla nájsť spôsob, ako ho ešte využiť. Napríklad staršie ovocie sa dá bez problémov použiť v koláči alebo smoothie keď z neho odrežete poškodenú časť. A keď už niečo naozaj musíte vyhodiť, skúste si na tento účel založiť kompost. Môžete tak premeniť zvyšky jedla, väčšinu odpadu z kuchyne, alebo odumreté časti kvetín na výživnú pôdu. Kompostovanie je určite jednoduchšie v záhrade, ale sú riešenia aj pre byty. Kompost posunie váš ekologický životný štýl na úplne inú úroveň, lebo množstvo odpadu, ktoré vyprodukujete sa rýchlo zmenší.


Recyklácia odpadu

Plastom a papierom sa v dnešnej dobe v podstate nedá vyhnúť. Sú vo veľkom využívané ako obaly na skoro všetko, čo si kúpite. Opäť nastáva problém vtedy, keď si ľudia neuvedomujú, že veľa z nich sa dá znovu využiť. Takže čo najskôr si naštudujte, čo všetko môže ísť do kontajnerov na recyklovaný odpad a začnite triediť aj váš odpad. Zo začiatku vám to možno bude pripadať ako povinnosť navyše, ale postupom času si na to zvyknete a ani si nebudete uvedomovať, že vlastne robíte niečo naviac.


Vzdajte sa plastov

Ak chcete svoj ekologický životný štýl posunúť na ďalšiu úroveň, môžete začať zo svojho každodenného života odstraňovať plasty. Je celkom veľa spôsobov, ako sa dajú nahradiť, stačí len trocha vynaliezavosti. Ako prvý príklad si zoberte plastové fľaše. Samozrejme, sú veľmi užitočné, dá sa v nich prenášať tekutina, nezaberajú veľa miesta a tiež nie sú drahé. Avšak ľudia si na ne už priveľmi zvykli, s čím prichádzajú problémy. Skúste si kúpiť jednu fľašu z odolnejšieho plastu, v ktorej si budete nosiť vodu a budete ju používať opakovane. Tiež môžete začať nakupovať v bezobalových obchodoch, kam si prídete potraviny a drogériu nakúpiť s vlastnými nádobami. A určite si  na prenos nákupov, ale aj iných nákladov, kúpte plátené tašky. Môžete ich prať, väčšinou bývajú odolnejšie a samozrejme sú šetrnejšie k životnému prostrediu.


Pestovanie

Opäť je to vec, ktorá bude jednoduchšia v rodinných domoch so záhradami. Ale boli by ste prekvapení, čo všetko sa dá pestovať aj na balkóne, alebo len na parapete v interiéri. Chce to viac času a starostlivosti ako nákup, ktorý zvládnete za pár minút. Avšak výsledok býva chutnejší a zdravší. O pocite z vlastnoručne vypestovanej zeleniny alebo ovocia snáď ani netreba hovoriť. Ak by ste chceli niečo pestovať, ale hľadáte inšpiráciu, zo zeleniny sú najlepšie mrkvy, šaláty, bylinky, huby, paradajky, papriky, alebo zázvor. Z ovocia sa v interiéri darí jahodám, čučoriedkam, citrónom, mandarínkam a dokonca aj banánom. Treba len skúšať, čomu sa bude najlepšie dariť práve vo vašich podmienkach.


Ak teda chcete postupne prejsť na ekologický životný štýl, začnite čo najskôr. Vaša domácnosť sa vám odvďačí nižšími finančnými nákladmi a z dlhodobého hľadiska sa tieto zmeny možno prejavia aj na zdraví. Samozrejme, nemusíte sa so zmenami vôbec ponáhľať. Robte malé zmeny, na ktoré si budete postupne zvykať a tak sa stanú súčasťou vášho každodenného života. Po určitom čase si určite poviete, že sa to všetko oplatilo. Ak aj neuvidíte výsledky na vlastné oči, budete zaspávať s pocitom, že ste pre túto planétu niečo urobili.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli