Skúste zvýšiť svoj ľudský kapitál

Posledná aktualizácia článku prebehla: 30. marca 2020

Termín „ľudský kapitál“ sa prvýkrát objavil v dielach Theodora Schultza, ekonóma, ktorý sa zaujímal o ťažké postavenie zaostalých krajín. Schultz povedal, že zlepšenie blahobytu chudobných ľudí nezávisí len od pôdy, technológie alebo ich úsilia, ale od aj od poznania. A to isté môžete vo svoj prospech dnes veľmi jednoducho využiť aj vy, stačí trochu menšieho úsilia a chute sa naučiť niečo nové.

Spôsob, ako produkovať hodnoty

Keď hovoríme o podnikaní, ľudský kapitál možno opísať ako kombináciu nasledujúcich faktorov:

  • Kvality, ktoré človek prináša do svojej práce: inteligencia, energia, pozitíva, spoľahlivosť a odhodlanie.
  • Schopnosť človeka učiť sa: nadanie, predstavivosť, tvorivá osobnosť, vynaliezavosť a iné.
  • Ľudská motivácia zdieľať informácie a vedomosti: tímový duch a cieľová orientácia.

Pri riadení tejto ľudskej zložky ide o jednu z najťažších a najdôležitejších aktív, ktoré sa vám možno podarí zvýšiť aj každým jedným potrebným vypracovaním seminárnej práce na vysokej škole.

Ľudia sú jedinou bytosťou, ktorá má schopnosť produkovať hodnotu. Všetky ostatné premenné – peniaze a ich „relatívna“ hodnota, suroviny, rastliny, zariadenia a energia – môžu ponúknuť len inertné a dočasné potenciály.

Vzhľadom na svoju povahu vám v podstate nedodávajú nič a nemôžu ani pridávať, kým osoba, či už pracovník najnižšej kvalifikácie, kvalifikovaný odborník alebo vrcholový manažér, nevyužíva tento potenciál a nenúti ho, aby s ním spolupracoval.

Schopnosť spracovať informácie

V skutočnosti ide o informácie, ktoré človek vlastní a o jeho schopnosti a ochotu zdieľať tie, ktoré určujú hodnotu potenciálu. V súčasnosti sú informácie a ľudia neúprosne prepojené, ako nikdy predtým.

Nemožno pracovať s plným odhodlaním bez toho druhého. Zamestnanci potrebujú včasné, podstatné a – čo je najdôležitejšie – organizované informácie viac než inokedy. Takéto schopnosti a skúsenosti umožňujú zamestnancovi:

  • transformovať údaje do zmysluplných informácií;
  • transformovať informácie na situácie týkajúce sa otázok pracovných postupov;
  • zdieľajte tieto informácie s ostatnými.

A tomuto postupu sa učíme aj v živote, pri písaní diplomovej práce a v zamestnaní. Neustále sa zdokonaľujeme a poznávame nové veci, ktoré našu myseľ a vedomie obohacujú a umožňujú nám v tomto obrovskom svete fungovať. Ak sa chcete na tejto lodi v rozbúrenom mori uplatniť aj vy, vzdelanie je základ, od ktorého závisí vaša stabilita pri dosahovaní akéhokoľvek úspechu. Držíme vám palce.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli