Ako začať podvedome šetriť peniaze

Posledná aktualizácia článku prebehla: 16. novembra 2019

Šetrenie peňazí môže pre mnohých ľudí znamenať zložitú úlohu, ktorú sa každý mesiac snažia splniť, ale nejde to. Peniaze sa v dnešnej dobe míňajú veľmi jednoducho a to často znamená problémy s odkladaním určitej časti výplaty na neskôr. Práve preto je dôležité mať dobrú stratégiu a držať sa jej ako to len ide. Bohužiaľ sa často stáva to, že aj keď máte dobrú stratégiu, peniaze sa stále nedokážu nahromadiť na vašom účte. Vtedy je najlepšie držať sa spôsobov šetrenia, na ktoré nebudete musieť aktívne myslieť. To znamená, že zapojíte podvedomie, prípadne iné triky, ktoré spravia z vášho šetrenia niečo, na čo nebudete musieť myslieť.


Náročný prístup k peniazom

Najlepší krok na ceste k šetreniu, je prestať míňať. Znie to veľmi jednoducho, ale presne o to ide. Ak chcete ušetriť mesačne aspoň nejaké peniaze, je potrebné zaistiť, aby sa neminuli. To sa dá dosiahnuť trikom, ktorý využije prirodzenú lenivosť človeka. Založte si sporiaci účet v banke a snažte sa o to, aby bol prístup k peniazom čo najzložitejší. Keď si budete chcieť niečo kúpiť a zistíte, že by ste pre peniaze napríklad museli ísť osobne do banky, vaše podvedomie vám povie aby ste si to radšej nekúpili. Banky často ponúkajú podmienky k sporeniu, ktoré vám nedovolia vyberať si peniaze v ľubovoľných množstvách keď ich práve potrebujete. Aj to dokáže pomôcť k podvedomému šetreniu.


Šetrenie ako súťaž

Určite poznáte ľudí, ktorí by najradšej zo všetkého urobili súťaž. Niekedy to nemusí byť príjemné alebo vhodné, keď vám stále ponúkajú stávky, ale pri šetrení sa to dá využiť. Ak aj vy patríte k tým, ktorých najviac k dosiahnutiu cieľov posúva pocit súťaženia, dohodnite sa s kamarátom. Nájdite niekoho ďalšieho, kto vo všetkom hľadá preteky a začnite šetriť spoločne. Táto „súťaž“ môže prebiehať rôznymi spôsobmi, je len na vás ako si ju určíte. Napríklad si určíte sumu peňazí, ktorú sa budete snažiť čo najskôr dosiahnuť. Tiež sa môžete zamerať na to, kto viac ušetril za nejaké obdobie. To znamená že po pol roku si porovnáte úspory a zistíte, kto vyhral. Určite si hovoríte, že budete ťažko hľadať človeka, ktorý má rovnaký plat, čo môže ovplyvniť výsledok. Nemusíte sa ale pozerať na sumu, môžete si cieľ určiť v percentách. Je to len na vašej kreativite.


Automatizujte šetrenie peňazí

Tu ani tak nejde o podvedomie ako o to, že šetrenie nebudete musieť vykonávať aktívne. Spočíva to v nastavení príkazu na účte, ktorý vám po výplate automaticky presunie peniaze na sporiaci účet. Určite si sumu, ktorá vám nebude veľmi chýbať, takže naozaj nebudete v priebehu mesiaca musieť riešiť, koľko peňazí vám kedy odišlo na sporenie. Vďaka tomu na šetrenie nebudete musieť myslieť, čo je hlavným cieľom. Postupne si vaše podvedomie zvykne na to, že na začiatku mesiaca odíde časť výplaty na účet, kde nemáte k peniazom priamy prístup a nebudú vám chýbať.


Odkladajte si výdavky

Určite poznáte to, keď si v obchode kúpite niečo malé a vydajú vám veľa mincí. Hodíte ich do vrecka a tam často vydržia niekoľko následujúcich dní. Možno niektoré z nich stratíte, možno ich miniete na ďalšiu maličkosť. Skúste si doma založiť nádobu, do ktorej budete práve tieto výdavky pravidelne odkladať. Opäť je to len o podvedomí, že sa vám nebude chcieť tieto malé mince z nádoby vyberať a celý deň zase nosiť vo vrecku. Je to výborný spôsob ako ušetriť po malých množstvách postupne väčšiu sumu peňazí.


Správny názov účtu

Je to síce iba drobnosť, ale ak dokáže ovplyvniť vaše podvedomie tak, aby šetrilo peniaze, má význam. Ide o to, že svojmu účtu v banke dáte názov podľa veci, na ktorú si chcete našetriť. V prípade, že chcete ísť na dovolenku, pomenujte ho podľa destinácie. V prípade dovolenky môžete využiť aj zľavu na ubytovanie, takže šetrenie bude jednoduchšie. Ak je vašim cieľom auto, dejte účtu názov napríklad „Honda“. Je to signál pre vaše podvedomie, vďaka ktorému si pri každom vklade peňazí akoby zopakujete, že naozaj máte dôvod šetriť. To vám pomôže pri dodržiavaní odkladania financií.


Ako ste si možno všimli, tieto tipy a triky sú len drobnosti, ktoré vás nebudú stáť veľa námahy. To je o dôvod viac, prečo by ste ich mali urobiť. Možno práve na vaše podvedomie nebude platiť všetko, čo bolo v článku, ale za pokus to rozhodne stojí. Veď motivácia na šetrenie je vždy dosť veľká.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli