Ako šetriť na domácich spotrebičoch

Posledná aktualizácia článku prebehla: 12. mája 2020

Už asi neexistuje domácnosť, v ktorej by neboli domáce spotrebiče. Určite aj vy denne využívate niekoľko z nich. Odkedy ráno zapnete kávovar, cez denné vysávanie a pranie až po večerné pozeranie televízie. Ešte k tomu vám nejaké bežia neustále, ako napríklad chladnička. Je teda jasné, že vám práve spotrebiče dokážu minúť celkom veľa energie. Ako teda prispôsobiť domáce spotrebiče šetrnejšiemu fungovaniu? Existuje niekoľko tipov, ktoré si môžete prečítať ďalej v článku.


Nakúpte novšie spotrebiče

Určite ste už v obchode, alebo len na internete a v správach niekedy zachytili, že sa stále zavádzajú nové pravidlá v oblasti domácich spotrebičov. Normy sú stále prísnejšie a spotrebiče musia byť šetrnejšie. To je prvý krok na zníženie spotrebovanej energie. Postupne si starú elektroniku v dome vymeňte za novšie modely. Samozrejme, to sa nedá urobiť v priebehu týždňa, lebo by to vášmu finančnému stavu rozhodne neprospelo. Môžete teda využiť zľavový kód, ktorý vám ceny za nové vybavenie zníži. Výhodou bude aj to, že nové domáce spotrebiče majú často lepšie technológie a funkcie, čo môže zvýšiť aj úroveň pohodlia.


Smart termostaty

Ak kúrite spôsobom, ktorý dokáže využiť výhody smart termostatu, rozhodne by ste to mali využiť. Možno sa vám to bude zdať ako väčšia investícia, ale v priebehu času zistíte, že sa oplatila. Cena za energiu spotrebovanú na kúrenie klesne, lebo vďaka termostatu budete mať iba tak teplo, ako si nastavíte. Žiadne zbytočné kúrenie. Opäť aj tu si budete môcť užívať pohodlie, ktoré smart termostat prinesie. Nastavíte teplotu na takú, ktorá sa je do danej miestnosti vhodná a nemusíte sa o nič ďalšie starať.


Čistite domáce spotrebiče

Málokto si uvedomuje, že poriadok v domácnosti vie ušetriť peniaze na spotrebovanej energii. Tento krok vás nebude stáť veľa peňazí, iba nejaký čas. Najväčším škodcom je v tomto prípade prach. Ten sa usádza všade, kam prúdi vzduch – vrátane spotrebičov. Možno ste si niekedy všimli, že váš počítač sa začne prehrievať a aj trochu spomaľovať, keď sa v ňom nazbiera viac prachu. Vtedy ho treba otvoriť, povysávať a bude opäť bežať ako má. To isté platí aj u domácich spotrebičov. Keď sú zanesené prachom, nedokážu fungovať efektívne a spotrebujú viac energie. Vyhnete sa tomu pravidelným upratovaním a prípadne aj starostlivosťou o vnútro spotrebičov.


Základy šetrenia energie v domácnosti už máte, takže teraz ostáva ich zaviesť do každodenného fungovania. Nenechajte sa odradiť tým, že nové domáce spotrebiče stoja veľa peňazí. Kúpte si kvalitné výrobky od známych značiek a sami uvidíte, že sa nákup a starostlivosť o ne oplatí.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli