Autodidaxia angličtiny alebo ako sa sám naučiť po anglicky

Výučba angličitny je dnes už súčasťou každého študijného programu od škôlky. Angličtina je naozaj veľmi dôležitá a študenti a bežní ľudia sa s ňou dostávajú do kontaktu každodenne. Autodidaxia je metóda samoučenia, kedy sa samouk snaží samostatne preštudovať materiály potrebné na pochopenie učiva. Samoučenie je omnoho náročnejšie, pretože si vyžaduje viac motivácie, času a porozumenia zo strany študenta. Práve preto je táto metóda nie veľmi často využívaná a neteší sa veľkej popularite zo strany študentov.

Pri štúdiu cudzieho jazyka, napríklad angličtiny je samoučenie veľmi dôležité. Môžete si tak doplniť informácie, ktoré ste na bežných hodinách angličtiny zameškali, prípadne si rozšíriť slovnú zásobu. V mojom prípade my samoučenie veľmi pomohlo k zlepšeniu úrovne angličtiny. Práve preto vám prinášam pár tipov na zlepšenie angličtiny samoučením, ktoré nemusí predstavovať len sedenie nad knihami.

Filmy a seriály

Asi každý z nás si občas pozrie nejaký zaujímavý film alebo seriál. Odporúčam vám však, pokiaľ sa chcete naučiť po anglicky, filmy a seriály pozerať len v angličtine. Na začiatok môžete pozerať s titulkami. Potom sa však snažte prejsť na výlučne anglické videá, filmy a seriály. Slová, ktorým nerozumiete si zapisujte a prekladajte. Takto sa vám veľmi rýchlo bude formovať slovná zásoba a vy ani nepostrehnete, že ste venovali nejaký svoj čas učeniu niečoho nového. Dobrým príkladom sú aj obyčajné videá na youtube, prípadne podcasty, ktoré sú dnes veľmi obľúbeným formátom.

angličtina

Začnite základnými frázami

Veľa anglických viet a slovných spojení nachytáte práve zo seriálov alebo filmov. Pokiaľ sa učíte angličtinu, potrebujete aby však vety, ktoré budete používať boli aj spisovné a najmä správne. Na začiatok je dôležité naučiť sa základné slová, ktoré sa v angličtine často používajú. Ideálne je, keď k nim potom neskôr pridávate stále nové a nové. Kedykoľvek počujete nové slovo, ktoré vám zarezonuje v ušiach, okamžite si ho preložte a snažte sa ho zapamätať. Prejdite si aj slovesá a začnite tvoriť jednoduché vety. Je dôležité, aby ste pochopili stavbu viet a tiež aby ste vedeli tvoriť aj záporné vety.

Čítajte po anglicky

Rovnako ako to je s pozeraním filmov, tak isto to robte aj s čítaním. Na začiatok odporúčam čítať krátke články na témy, ktoré vás zaujímajú. Môžete si napríklad nájsť tipy na štúdium, či tipy na trávenie voľného času. Snažte sa však čítať čo najviac textu v angličtine a opäť si vyznačujte frázy, ktorým nerozumiete. Veľmi dobrým príkladom je aj čítanie návodov ku kúpeným produktom po anglicky. Takto sa vám do slovníka dostávajú veľmi praktické výrazy a zároveň je to osožné aj do praktického života.

Ďalším dobrým príkladom na čítanie sú aj texty anglických piesní. Všetci počúvame pop music a tak sa stretávame s anglickými pesničkami. Keď si ich už vyspevujete bolo by super vedieť aj o čom ten text je. Prečítajte si ho a snažte sa ho preložiť. Pokojne si pomôžte aj so slovníkom, už len samotná snaha vám určite prinesie pár nových slov do vašej slovnej zásoby.

samoučenie angličtiny

Rozprávanie ako kľúčový problém

Pokiaľ ste samouk a neštudujete na žiadnej škole, kde vám poskytujú základy, najväčším problémom bude rozprávanie. Rozprávanie je však zároveň asi najlepšou formou ako sa môžete po anglicky naučiť. Jednoduchá metóda, ktorá vám môže pomôcť je simulácia dialógu. Nahrajte si takýto „dialóg“ prípadne len monológ na video a prehrajte si ho. Analyzujte vašu výslovnosť, gramatické chyby, či zlú skladbu viet. Nahrávku zopakujte a snažte sa vytvoriť čo najlepšiu verziu videa.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli