Bezpečný pobyt na internete

Na internete môžete pracovať, zabávať sa, komunikovať s blízkymi, nakupovať, či študovať. Práve preto ide o priestor, ktorý je veľmi variabilný a svoje zariadenie a súbory je dôležité chrániť pred akýmikoľvek vonkajšími vplyvmi. Hackeri a kyberkriminálnici môžu z vášho nezabezpečeného zariadenia rýchlo a jednoducho dostať veľké množstvo dôležitých informácií a tým vám spôsobiť značnú ujmu. Ako sa chrániť pred nebezpečenstvom na internete a ako zabezpečiť vaše zariadenia pred vonkajšími vplyvmi?

Heslá

Pri prihlasovaní na vaše účty je dôležité voliť silné a stabilné heslá, ktoré nebude jednoduché prekuknúť. Najlepšie je pokiaľ heslo obsahuje aspoň jedno veľké písmeno, číslo a minimálne 6 znakov. Vhodné je používať aj interpunkčné znamienka, pokiaľ to stránka dovoľuje. Najhorším možným riešením je jednoduché slovo, ktoré môže hacker zlomiť v priebehu pár sekúnd. Heslá je dobré si aj pravidelne obmieňať, aj keď pri silných kombináciách to nemusí byť zvlášť dôležité. Najbezpečnejšie prihlásenie je prostredníctvom dvojfaktorovej autentifikácie. Po každom prihlásení musíte zadať autorizačný kód, no takéto heslo prakticky nie je možné prelomiť.

heslá

Zabezpečenie domácej siete

Aj váš router je možné hacknúť a preto je nevyhnutné aj jeho zabezpečenie. Základom bezpečnosti domácej siete je zmena predvoleného hesla, ktorého znenie sa dá nájsť priamo na internete. Tiež voľte silné heslá a ideálne je voliť v každej službe inú kombináciu symbolov, aby boli vaše účty a zariadenia pod 100% ochranou. Ak je pre vás nepredstaviteľné zapamätať si toľko hesiel, môžete využívať správcu, ktorý bude vaše heslá uchovávať. Prakticky je tak potrebné si zapamätať len heslo od správcu a tu budete mať uložené všetky ostatné podstatné heslá.

Bezpečnostné detaily

Medzi ďalšie detaily bezpečnosti by mala patriť pravidelná aktualizácia softvérov a kontrola počtu pripojených zariadení vo vašej domácej sieti. Dobrým bezpečnostným prvkom je, pri odchode od zariadenia s citlivými údajmi, odhlásenie. Takto môžete jednoducho ochrániť vaše údaje. Samozrejme je dôležité chrániť vaše zariadenia pred odcudzením a veľmi vhodné je nainštalovať aplikácie, ktoré vám pri strate môžu pomôcť zariadenie nájsť.

Antivírusový program

Antivírus by mal byť základ pre váš počítač, ktorý zabezpečí jeho plynulý chod a odvráti takmer celé nebezpečenstvo. Prakticky sa postará o to, aby bolo používanie internetu bezpečné bez ohľadu na prezeraný obsah. Užívanie antivírusových programov od rôznych spoločností je cenovo dostupné a zväčša sa kupujú na celý rok. Pri používaní takýchto programov je dôležité aj napriek hlavnej ochrane dbať na bezpečnosť vášho pobytu na internete. Antivírusový program je ale dôležitou a podstatnou zložkou bezpečného pobytu na internete.

internet

Publikovaný obsah na internete

Ak chcete chrániť svoju identitu je dôležité dobre premýšľať pri publikovaní obsahu na internete. Týka sa to predovšetkým sociálnych sietí, kde uverejňujeme často rôzne príspevky ohľadom nášho života, kariéry, bývania, či preferencií. Nepublikujte všetko z vášho života, pretože príspevky a fotky, ktoré uverejníte sa vám už nikdy nemusí podariť z internetu odstrániť. Identita je jedinečná pre každého z nás a rovnako súkromie je potrebné chrániť pred očami ostatných, pretože sa môže na internete nájsť niekto, kto vaše príspevky dokáže zneužiť.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli