Ako vybrať správny diár pre vaše plánovanie?

Diár je pre mnoho ľudí základom plánovania dní a mesiacov čo sa týka pracovného a tiež súkromného života. Jeho používanie sa spája najmä s prehľadnosťou a perfektnou organizáciou času. Dôležité je zvoliť diár podľa vašich preferencií, ktorý bude zodpovedať vašim požiadavkám a budete ho môcť 100% využívať na plánovanie. Pocit dobre zorganizovaného času prináša našej psychike omnoho väčšiu spokojnosť a rovnako máme oveľa väčší prehľad ohľadom časovej kapacity. Ako si vybrať svoj správny diár ?

Kalendárium= základ pre váš diár

Kalendárium je základom diára, pretože vďaka nemu môžete úlohy priraďovať k jednotlivým dňom. Jeho rozloženie je pre plánovanie vašich dní kľúčové. Práve táto súčasť diára by mala byť rozhodujúca pri vašom výbere. Treba klásť dôraz na to, či ide o diár mesačný, denný alebo týždenný. Niektoré diáre tiež poskytujú aj viaceré rozloženia, vďaka čomu môžete plánovať mesačne aj týždenne. Diáre s väčším priestorom na zapisovanie sú ideálne napríklad aj na tvorbu to do listov.

Výber závisí predovšetkým od toho koľko povinností si do diára zapisujete a aké sú vaše preferencie. Okrem rozloženia vo forme denného, týždenného alebo mesačného prehľadu je dôležitá aj jeho orientácia. Orientácia môže byť vertikálna alebo horizontálna. V rámci kalendária môžete mať všetky dni počas roka predpísané, prípadne existujú aj nedatované diáre, kde si môžete celé plánovanie prispôsobiť vášmu vkusu.

kalendárium

Veľkosť

Veľkosť diára je taktiež často rozhodujúca. Odvíja sa od nej koľko vecí viete do diára zapísať, samotné rozloženie a orientácia. Pokiaľ patríte medzi ľudí je ideálne voliť menšie formáty, ktoré môžete jednoducho vložiť do akejkoľvek kabelky a mať ho teda kedykoľvek pri sebe. Veľmi jednoducho sa dá takýto problém vyriešiť aj dvoma diármi, pričom jeden budete mať doma/v práci a druhý nosiť so sebou, aby ste si mohli všetko dôkladne zapisovať. Najčastejšia veľkosť diára je A5 ale nájdete aj A4 diáre a pri veľkosti treba sledovať aj hrúbku, ktorá priamo úmerne súvisí od rozloženia kalendária. Čím viac kalendárií budete váš diár obsahov, tým hrubší a ťažší bude.

Väzba

Väzba je tiež najmä vecou vzhľadu a praktického využitia, pretože väzba tiež priamo závisí s veľkosťou diára. Kvalitná väzba je zároveň nesmierne dôležitá, pretože v diári budete listovať celý rok každý deň. Pracovný diár by okrem kvalitnej väzby mal obsahovať aj minimalistickú a kvalitnú obálku, aby ste ho mohli plne využívať aj na pracovných schôdzkach. Pri väzbách sa väčšinou vyberá z týchto typov: lepenú, zošitovú, krúžkovú alebo šitú väzbu. Vo všeobecnosti dámy siahajú skôr po krúžkovej väzbe, pretože umožňuje diár viac špecifikovať a vkladať si vlastné strany. Muži preferujú šitú väzbu a minimalizmus, aby mali prehľadne zaznačené všetky potrebné náležitosti.

diár

Účel

V prvom rade pri každom nákupe a výbere diára je na začiatku dôležité zhodnotiť účel vášho diára. Chcete ho na pracovné účely alebo celkovo na plánovanie vášho času? Koľko priestoru potrebujete na plánovanie vašich pracovných dní, prípadne potrebujete aj konkrétny časový rozpis? Výber je v súčasnosti už nesmierne široký, pretože si môžete vyberať aj diáre pre konkrétne povolania, teda napríklad pre učiteľov, kozmetičky, či rôzne sebarozvojové a motivačné alternatívy.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli