Kofeín – účinky, závislosť, dávkovanie

Kofeín patrí medzi stimulanty našej nervovej sústavy a často sa vyskytuje ako prídavná látka v potravinách. Patrí medzi látky, ktoré majú povzbudzujúce účinky a preto ho ľudia na pravidelnej báze využívajú. Ide však o návykovú látku, ktorá sa vyskytuje napríklad v nesmierne populárnom nápoji – káve. Káva sa pripravuje z pražených semien rastliny kávovníka a obsahuje značné množstvo kofeínu, vzhľadom na čo sa pije v neuveriteľných množstvách po celom svete.

Účinky kofeínu

káva

Ako sme už spomenuli, kofeín má na našu centrálnu nervovú sústavu povzbudzujúce účinky. Zároveň však ovplyvňuje aj psychológiu človeka. Jednoducho pôsobí na vylučovanie spánkového hormónu (potlačuje ho) a tým ovplyvňuje náš spánkový režim. Pri užívaní kofeínu nastáva aj dočasne zvýšenie krvného tlaku a zvyšuje sa vylučovanie moču.

Medzi pozitívny účinok, ktorý ľudia najviac využívajú patrí práve znižovanie únavy. Tým, že kofeín potláča spánkový hormón sa cítime viac výkonný. Rovnako môže kofeín aj podporovať rýchlosť metabolizmu. V správnom množstve sa môže preukazovať aj pozitívny vplyv na ochranu pečene a mozgu.

Pre docielenie príjmu kofeínu by sme sa mali zamerať na to, aby sme pili kvalitnú kávu. Výber kvalitnej kávy by mal odvíjať predovšetkým od konkrétnych druhov, ale aj výrobcov. Taktiež existujú aj mnohé spôsoby prípravy kávy, pričom medzi najjednoduchšie patrí využitie kvalitného kávovaru. Kávovary môžete nakupovať výhodnejšie napríklad s využitím Domoss zľavy.

Kofeinizmus

Kofeinizmus je jav, ktorý nastáva pri konzumácii 1 až 1,5 gramu kofeínu denne. Tento jav sa teda spája s nadmerným užívaním kávy a teda aj nadmernou dávkou kofeínu. Prejavuje sa napríklad nervozitou, úzkosťou, potením, nespavosťou, či poruchami trávenia. Rovnako takýmto spôsobom nadmerne stimulujeme náš organizmus a dokonca môžu vysoké dávky kofeínu viesť až k intoxikácii organizmu.

Intoxikácia organizmu kofeínom sa prejavuje vysokým krvným tlakom, tachykardiou, arytmiami, akútnymi poruchami metabolizmu, či kŕčovými stavmi. V tomto prípade ide už o výrazné zdravotné riziko, ktoré netreba podceňovať. Dávka je aj v tomto prípade kľúčovým aspektom, ktorý treba mať pri každodennom užívaní kofeínu na pamäti. Pri obrovskej dávke totiž môže nastať aj smrť.

kofeín

Dávkovanie

Ako sme už spomenuli, je takmer nevyhnutné, aby ste zvolili správne množstvo kávy. Len v takom prípade si môžete užívať benefity tohto lahodného nápoja a teda aj samotného kofeínu. Za odporúčanú dennú dávku sa považuje 400 mg denne. Táto dávka by nášmu organizmu nemala spôsobiť žiadne vedľajšie účinky. Lepšie je siahať po kvalitnej káve v pár šálkach denne, ktorá náš organizmus dostatočne stimuluje, no neprejavia sa vedľajšie účinky.

Kvalitná káva je základom toho, aby ste si mohli užiť všetky benefitu kofeínu. Káva totiž patrí medzi nápoje, kde sa kofeín vo veľkom množstve prirodzene kumuluje. Lahodnú a pritom aj nesmierne kvalitnú kávu si môžete nakúpiť aj výhodne, stačí pritom uplatniť naše Alza zľavy alebo Andreashop zľavy.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli