Investovanie do zlata

Investovanie do zlata je tradičnou formou investovania už od dávnych čias. Môže sa preto zdať, že pre súčasné obdobie nepredstavuje táto forma investovania výhodnú možnosť, no opak je pravdou. Zlato sa stáva akousi tradíciou, ktorá umožňuje mať poistné krytie pre každého. Zlato sa vníma ako poistka, pretože nie je závislé od funkčnosti rozvinutého bankového sektora. Ako funguje investovanie do zlata a kde sa dá investičné zlato kúpiť?

Investovanie do zlata – základy

Investovanie do zlata patrí medzi formy investovania, ktorá sa považuje za pomerne náročnú. Ideálne je pokiaľ zlato tvorí len nejakú časť všetkých investícií – napríklad 5% celkového majetku. Odborníci na zlato totiž neodporúčajú bežným ľuďom investovať veľkými čiastkami do zlata, pretože sa v tejto oblasti treba vyznať. Rovnako predstavuje základ, aby ste kupovali investičné zlato len od renomovaných spoločností, ktoré sa takýmto predajom zaoberajú – napríklad banky. Odvetvie predaja investičného zlata obsahuje množstvo podvodníkov, ktorí chcú na bežných ľuďoch zbohatnúť.

Prakticky je možné investovať do zlata 4 spôsobmi. Prvú formu investovania predstavuje investičné zlato: tehličky a mince. Ide o najlepšiu možnosť ak chcete fyzicky zlato vlastniť. V tomto prípade väčšina predajcov pridáva miernu prirážku za sprostredkovanie. Ďalším spôsobom sú CFD kontrakty – tie kopírujú vývoj ceny zlata. Investovať sa tiež dá do akcií zlata – teda do akcií spoločnosti, ktorá sa točí okolo tohto vzácneho kovu. No a posledným možným spôsobom je investovanie do EFT – v tomto prípade môže ísť napríklad o fond SPDR Gold Shares.

investovanie do zlata

Kde kúpiť investičné zlato?

Ako sme už spomenuli medzi základné subjekty, ktoré poskytujú možnosť kúpiť investičné zlato patria banka. Stačí chvíľka surfovania po internete a môžete na stránkach bánk jednoducho naraziť na túto formu investovania. Poďme sa spolu pozrieť na niektoré z nich – napríklad investičné zlato Slovenskej sporiteľne, či Tatrabanky. Okrem týchto bánk však poskytujú možnosť investície do zlata aj rôzne iné banky – prečítajte si informácie o poskytovaní týchto služieb aj u Vašej banky.

Investičné zlato SLSP

V rámci SLSP Erste Private Banking poskytuje možnosť nákupu fyzického investičného zlata v podobe zlatých odliatkov. Tieto odliatky sú od 5 do 1000 gramov, pričom ich cena sa stanovuje individuálne.

Investičné zlato Tatrabanka

Investičné zlato ponúka Tatra Banka pre klientov privátneho bankovníctva. Ponuku Tatra banka tvoria zlaté tehličky rôznych hmotností a tiež zlaté mince. V prvom rade musí prebehnúť kontrakt medi zákazníkom a privátnym bankárom, pri ktorom sa dohodnú na sume (odvíja sa od obchodnej ceny zlata v Londýne). Klient po odsúhlasení získa investičné zlato tehličky s certifikátom a môže sa rozhodnúť, či si ho odnesie domov alebo si ho uloží v bezpečnostnej schránke.

investičné zlato

Prečo investovať do zlata?

Medzi základné výhody zlata na investovanie patrí predovšetkým, že si dlhodobo udržiava svoju hodnotu. Slúži veľmi dobre na diverzifikáciu majetku a portfólia pri investovaní. Má vysokú likviditu a dá sa pomerne jednoducho skladovať. Do zlata môže investovať každý. Výhody tohto investovania, ale väčšinou pocítia tí, ktorí sa v tejto problematike vyznajú.

Zlato ako komodita je skvelá a nadčasová. Žiaľ investovanie do tohto typu produktu nie je vždy šťastnou voľbou a táto forma investície by sa mala držať pod hranicou 5%. Ideálne je takúto formu investovania spojiť aj s inými ľahšie fungujúcimi formami ako je investovanie do aukcií, fondov, ETG a podobne. Online investovanie môže byť vhodné aj pre ľudí, ktorí sa chcú učiť a nie sú v investovaní doma.

Ohodnoťte článok!
[Celkovo: 0 Priemerne: 0]

Pridaj komentár

tipli