Online investovanie

Posledná aktualizácia článku prebehla: 27. januára 2023

Investovanie má obrovský význam pri zhodnocovaní vášho kapitálu. Výhodou online investovania je, že sa dá realizovať aj z pohodlia domova a môžete si napríklad aj vopred vypočítať potenciálny zisk. Dlhodobé investície môžu pre váš kapitál priniesť množstvo benefitov. Oproti krátkodobým neprinášajú riziko veľkej straty a tiež striktne nekopírujú situáciu na trhu. Ako na online investovanie?

Investovanie: do čoho a ako?

investovanie

Čo sa týka investovania, môžete si vybrať rôzne finančné inštrumenty (kryptomeny, akcie, cenné kovy, či dlhopisy) alebo aj do viacerých inštrumentov súčasne. Investícia do viacerých inštrumentov je skvelá aj v tom, že rozloží riziko prípadnej straty na viaceré premenné. Základom pre vstup do burzy je broker – treba si vyberať takého, ktorý je zodpovedný a stane sa tak vaším priamym obchodným partnerom.

Po jeho nájdení si založíte obchodný účet, čo vám zaberie len niekoľko minút. Následne už máte voľný vstup do sveta investovania. Pokiaľ sa len učíte, veľmi dobrý spôsob ako začať je investovať prostredníctvom demo účtu. Prakticky sa takto len učíte ako na to a nemôžete sa reálne dostať do straty. Je to skvelý spôsob ako si osvojiť základné princípy fungovania trhu s investíciami a tak sa lepšie zabehnúť.

Vo všeobecnosti si počiatky investovania vynucujú veľa vašej pozornosti a chuti učiť sa. Vzdelávanie je kľúčovým komponentom a ideálne sú rôzne kurzy a školenia, ktoré môžete absolvovať. Na Slovensku sa za úspešný web v oblasti investovania považuje Akadémia investovania, kde nájdete všetko prehľadne vysvetlené.

Investície cez banky

Pre začiatočníkov investorov banky často ponúkajú aj investičné kalkulačky. Skrátka a jednoducho vám takáto kalkulačka predpovie ako sa bude vyvíjať situácia s vašou investíciou. Pre začiatočníkov tak poskytuje predstavu o možnostiach zhodnotenia voľných prostriedkov na základe konkrétnej investície v konkrétnej čiastke. Po zadaní všetkých parametrov tak získate prehľadnú odpoveď, koľko môžete vašou investíciou získať.

Banky totižto v súčasnosti poskytujú formu investovania aj priamo cez mobilné aplikácie. Stačí si pozrieť stránku vašej banky a pravdepodobne nájdete presný postup, ako sa môžete k investovaniu dostať. Pomocou kalkulačky si potom môžete prepočítať efektívnosť investície. Aj vďaka takýmto doplnkom sa investovanie stáva vhodným spôsobom zhodnocovania peňazí pre každého.

Copy trading – investovanie pre začiatočníkov

investovanie

Začiatočníci tiež často na prvé investovanie využívajú copy trading. Tento spôsob investovania funguje na princípe, že začiatočník odkukáva kroky od skúsenejšieho investora. Ten väčšinou vie kedy sa oplatí investovať a ako. Môže to mať veľký vzdelávací význam, pokiaľ jednotlivé kroky investora budete aj analyzovať. Na druhej strane to môže byť aj pomerne rýchla a jednoduchá forma ako s investovaním začať.

Online investovanie je dnes pomerne jednoduchou záležitosťou. Môžete si vybrať rôzne formy a vyskúšať rôzne stratégie. Investovanie ako také predstavuje síce mierne rizikovú aktivitu, no vo finále vám môže priniesť veľmi pekný zisk. Aj preto sa oplatí v tejto oblasti sa dovzdelávať a skúsiť získať finančné príjmy aj pasívne.

ETF investovanie

ETF je skratka pre Exchange Traded Funds, teda ide o fondy obchodované na burze. Takáto ETF akcia je vydávaná prostredníctvom investičnej spoločnosti a jej zloženie kopíruje zloženie podkladového aktíva. Podľa podkladového aktíva potom vieme rozdeliť ETF na akciové, menové, dlhopisové alebo komoditné.

Z výhody tohto druhu investovania patrí diverzifikácia vkladu (keď investujete do jednej akcie, rozloží sa na viacero titulov indexu), transparentnosť a oddelenie majetku v ETF a majetku emitenta. Rovnako je benefitom možnosť predania ETF počas niekoľkých sekúnd a možnosť využitia úveru. Prečítajte si viac o ETF v článku ETF investovanie.

Investovanie do zlata

Investovanie do zlata má dlhoročnú tradíciu a považuje sa za dlhodobú a bezpečnú investíciu. Je to spôsobené najmä tým, že kúpna cena zlata sa výrazne nemení a preto si uchováva svoju hodnotu. Aj vzhľadom na súčasný vývoj trhu je vlastníctvo zlata výhodou. Zlato je v mnohých ohľadoch chápané ako poistka – nie je totiž závislé od funkčnosti rozvinutého bankového sektora.

Investovanie do akcií

Medzi ďalšie často využívané formy investovania patrí investovanie do akcií. Akcie predstavujú cenné papiere, ktoré Vám zaručujú čiastkové vlastníctvo v určitej spoločnosti. Vlastníctvom akcií dostávate určitý podiel z celkovej sumy zisku. V tomto prípade pracujete s predpokladaným rastom – čím viac je investorov, ktorí majú záujem o akcie, tým je ich cena vyššia.

Investovanie do fondov

Najznámejším nástrojom investovania je investovanie do podielových fondov. Poďme si spolu skrátene vysvetliť čo to znamená. Skupina investorov spojí svoj majetok a zverí ho do správy finančnej inštitúcie za vopred stanovený poplatok. Zároveň však má do takéhoto fondu možnosť investovať aj jednotlivec svoje prostriedky. Prakticky tak neinvestujete samostatne, ale kolektívne, pričom daný fond investuje Vaše peniaze a Vy sa spolu s ostatnými investormi stávate vlastníkom majetku z podielového fondu.

Investovanie do kryptomien

Investovanie do kryptomien si vyžaduje vybrať si jeden druh kryptomeny, do ktorej sa podľa Vás oplatí investovať. Mal by tomu predchádzať prieskum trhu s analýzou cenovej histórie, či štúdium bielej knihy každej kryptomeny. Umenie vedieť, do ktorej kryptomeny investovať je pomerne náročné. Následne však už stačí len určiť konkrétne mince a tokeny, ktoré si zaslúžia Vašu investíciu a vybudovať si portfólio. S použitím rôznych aplikácii je samotný postup jednoduchý, no treba sa vedieť orientovať v terminológii kryptomien a rovnako aj v ich hodnote.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli