Ako si nájsť prácu?

Posledná aktualizácia článku prebehla: 28. marca 2020

Životopis, motivačný list, pohovor… všetci poznáme ako to chodí… Ale máme pre vás niekoľko trikov, ktoré by sa mohli hodiť i tým najskúsenejším z vás!


1. Ako si nájsť prácu? Začnite hneď!

Možno si hovoríte „až po prázdninách“, „až po Vianociach“, „až budúci mesiac“. Nie! Začnite hneď! Myslite na to, že výberové konanie trvá aj niekoľko týždňov a navyše – takých ako ste vy, je viac. A práve cez leto a cez Vianoce je šanca na úspech väčšia, nakoľko sa o prácu uchádza menší počet kandidátov. Využite to! Nepoľavujte a odpovedajte aj v čase, kedy by ste to radšej odložili.


2. Hľadajú supermana?

Firmy niekedy v inzerátoch hľadajú hotových supermanov. Všetky vypísané nároky ale spĺňa len veľmi málo ľudí. Nenechajte sa tým odradiť! Na inzerát odpovedzte, ak spĺňate aspoň 80% požiadaviek. Pozrite sa ešte raz na inzerát: na aké vedomosti a zručnosti firma kladie najväčší dôraz a čo je skôr doplnkové? Podľa toho upravte aj svoj životopis.


3. Kedy sa vám z firmy ozvú?

Nepríjemná pravda na úvod: Buďte pripravení, že iba málo firiem vám odpovie. Neberte si to ale osobne, kandidátov je veľmi veľa. Čo môžete robiť, aby ste záver výberového konania urýchlili a zvýšili svoje šance na úspech? Skúste personalistovi sami napísať alebo zavolať, pripomenúť sa a opýtať sa napríklad, či váš životopis dostal a nepotrebuje nejaké ďalšie informácie. Nebuďte však dotieravý.


4. Ako vylepšiť životopis?

Životopis rozhodne nie je „zdrap papiera“, ktorý nikto nečíta,“ ako sa občas traduje v internetových diskusiách. Na životopise si dajte záležať. Urobte ho hlavne názorný – aby z neho bolo na prvý pohľad zrejmé, aké vedomosti a schopnosti firme môžete priniesť. Nič nehovoriace frázy (som flexibilný, rád sa učím nové veci, som starostlivý) personalistov vážne nenadchnú.


Prečítajte si vtipné preklady výrazov z korporátneho prostredia.


5. Motivačný životopis

Jednoduchý trik: Predstavte si, že ho nepíšete personalistovi, ale hovoríte napríklad svojmu kamarátovi. Čo myslíte, že ho zaujme a presvedčí? Frázy à la som majster sveta to asi nebudú. Zrovna tak všeobecné a zameniteľné frázy, z ktorých nie je poznať, čo vlastne viete.


6. Rekvalifikujte sa, zmeňte prácu

Profesie vznikajú a zanikajú, to je prirodzený kolobeh trhu práce. Je skvelé, keď so zmenami dokážete držať tempo – a napríklad sa rekvalifikovať na inú prácu. Rekvalifikačný kurz vás nemusí stáť ani euro, ak ste v evidencii úradu práce, požiadajte o preplatenie.

Nezabudnite, že ak pošlete svoj životopis jednej firme viackrát, nemusí to zanechať dobrý dojem!

Ešte stále si kladiete otázku ako si nájsť prácu? Dúfam, že už nie po prečítaní tohto článku, by Vám už malo byť všetko jasné, ak však nie je, spýtajte sa v komentároch.

Zdroj: prace.cz

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli