Free fotobanka- obrázky na stiahnutie

Posledná aktualizácia článku prebehla: 7. novembra 2022

Free fotobanka je priestorom, kde môžete nájsť veľké množstvo fotografií. Pohyb na internete nám často pripadá veľmi otvorený a tak aj všetky veci, ktoré tam nájdeme nám prídu dostupné. Avšak väčšina obrázkov, videí, článkov a vlastne takmer všetkého je zaťaženého autorskými právami.

Autorské práva sú veľmi dôležité najmä pre samotných tvorcov určitého kontentu. Chráni totiž ich tvorbu pred krádežou. Keďže je internet veľmi otvorenou platformou, veľmi jednoducho sa dokážete dostať takmer ku všetkému. Práve preto sú tu autorské práva, ktoré tento pohyb limitujú.

Obrázky na internete nájdeme naozaj vo veľkom množstve. Ľudia svoju tvorbu prezentujú najmä za účelom reklamy. Práve preto je dostupná po internete, avšak po použití tvorby od konkrétneho autora, stránky, či spoločnosti sa môžu vyskytnúť nepríjemnosti pri vymáhaní odškodného. Dávajte si preto pozor aké obrázky používate.

Veľmi dobrou alternatívou pre využívanie obrázkov na internete je fotobanka. Fotobanka predstavuje priestor, kde autori prispievajú svojimi fotografiami. Fotky si potom môžete stiahnuť a používať na akékoľvek účely. Fotobanky väčšinou obsahujú rôzne fotografie a obrázky, ktorých autormi sú buď profesionálni alebo amatérski fotografi.

Fotobanky tiež môžeme rozdeliť na platené a free. Platené fotobanky fungujú na princípe toho, že si zaplatíte určitú sumu a môžete používať fotografie uverejňované na stránke konkrétnej fotobanky. Free fotobanky sú dostupné pre každého. Ich obrázky môžete využívať bez akýchkoľvek podmienok na akékoľvek účely.

Rozdiel medzi fotobankami, ktoré sú platené a neplatenými je pochopiteľne aj v množstve a kvalite obrázkov. Platené obsahujú kvalitnejšie a aj väčšie množstvo obrázkov rôznych motívov. Tiež nie sú dostupné pre každého, avšak vyžadujú si počiatočnú investíciu.

Obrázky na stiahnutie

Fotobanky predstavujú bezstarostný spôsob vkladania fotiek na váš web. Nemusíte sa totiž zameriavať na skutočného autora a vyhľadávať zdroje. Stačí fotku len stiahnuť a použiť ju presne tam, kde je to potrebné.

Obrázky, ktoré fotobanka ponúka sú zbavené autorských práv. Autori, ktorí do takýchto stránok pridávajú sa dobrovoľne svojich autorských práv zbavujú. Je to väčšinou práve za účelom reklamy ale často sem prispievajú aj amatéri, ktorých fotografie sú však očarujúce.

Používanie obrázkov z fotobaniek má svoje výhody aj nevýhody. Veľkou výhodou je to, že sú zadarmo. V súčasnosti je málo vecí, ktoré máte dostupné zadarmo a zároveň sú kvalitné. Pri používaní takýchto platforiem však treba dôkladne vyberať.

Keďže ide o platformu, kde môžu prispievať rôzni autori, treba si dôkladne vyberať fotografie, ktoré použijete. Medzi kvalitnými nájdete aj menej kvalitné a nie veľmi použiteľné fotografie. Pokiaľ sa však naučíte vyhľadávať a pracovať s takýmito platformami, môžete získať krásne obrázky na vaše webové stránky, či do vašich článkov.

Free fotobanky rozdeľujú obrázky aj do mnohých kategórií, vďaka čomu sa snažia uľahčiť vaše vyhľadávanie. Avšak vyhľadávať môžete aj jednoduchým zadávaním kľúčových slov. Takto je hľadanie ešte jednoduchšie a rýchlejšie.

Taktiež fotografie zoraďujú aj do mnohých rebríčkov pod obľúbenosti, kvality a ďalších atribútov aby ste sa rýchlo v tvorbe vedeli zorientovať. Na stránkach si tiež môžete prezerať aj tvorbu jednotlivých prispievajúcich autorov, ktorí majú vytvorené profily.

Čo sa týka podmienok používania tak všetky fotografie sú dostupné zdarma. Nemusíte uvádzať zdroj, pretože spoločnosti si to nevyžadujú, avšak táto možnosť je otvorená a môžete preukázať láskavosť spoločnosti alebo konkrétnemu fotografovi.

Fotografie tiež môžete upravovať podľa svojich predstáv. Kreativite sa medze nekladú a môžete sa aj prostredníctvom týchto obrázkov naučiť veľa nového. Nezabúdajte, že nie vždy stačí obrázky len stiahnuť a použiť na stránku, ale práva úprava robí fotky výnimočnými.

Obrázky zadarmo

Poďme sa teda spolu pozrieť na výhody a nevýhody používania obrázkov zadarmo. Výhody sme si už načrtli a je to najmä bezplatnosť, dostupnosť a pomerne dobrá kvalita. Avšak vyplývajú z používania takýchto stránok aj nejaké negatíva?

Bohužiaľ každá vec má svoje pozitíva aj negatíva. Za negatívum a zároveň aj pozitívum môžeme považovať napríklad to, že obrázky sú dostupné pre každého. To znamená, že množstvo ľudí tieto obrázky používa a preto sú často opozerané.

Aj keď je pravda, že autori prispievajú veľmi často, určite kategórie fotiek nie sú často obmieňané a preto ich nájdete na množstve stránok. Práve preto môžu byť pre čitateľa nepútavé a nezaujímavé a tým neplnia svoju funkciu napríklad ako ilustračné obrázky. Veľmi dobré je preto a orientovať v jednotlivých fotobankách a taktiež si vyhradiť dostatok času na hľadanie kvalitných a zapadajúcich obrázkov.

Ďalšie negatívum predstavuje množstvo takýchto stránok, ktoré môže spôsobiť menší chaos. Niektoré stránky, označované ako free fotobanky, majú naozaj veľmi slabú kvalitu. Obsahujú fotky, ktoré sú opozerané pretože pochádzajú z platených fotobaniek alebo sú nekvalitné a nedostatočné.

Je preto dobré používať overené stránky, ktoré naozaj fungujú a poskytujú svoje služby poriadne. Poďme sa teda spolu pozrieť na zoznam fotobaniek, ktoré sa definitívne oplatí používať a vyskúšať:

Existujú aj ďalšie stránky, ktoré sú kvalitné avšak majú problém napríklad vo vyhľadávacom systéme. Pokiaľ totiž stránka obsahuje až príliš veľa obrázkov, ktoré sú rôznej kvality, hľadanie správneho obrázka vám zaberie veľa času a často bezúspešne.

Je teda dobré nájsť si pár fotobánk, ktoré konkrétne vyhovujú vašim potrebám a naučiť sa v nich nájsť naozaj dobré obrázky. Pokiaľ chcete nájsť obrázok, ktorý bude na stránku vhodný a zároveň sa aj spájať s článkom, vyžaduje si to čas.

Obrázky zdarma

Aj napriek tomu, že obrázky využíva množstvo ľudí, môžete si ich prispôsobiť vlastným potrebám. Je dôležité vedieť fotky aj správne upraviť, najmä tak aby sedeli to konceptu vašej stránky, či článku. Fotky, ktoré vložíte do článku by mali prejsť minimálne skomprimovaním.

Komprimovanie obrázkov má veľký vplyv na úložisko vášho webu. Skomprimované obrázky sú omnoho menšie a tým zaberajú aj menej miesta na úložisku vašej webovej domény. Tento postup by teda určite mal predstavovať základ pred vkladaním obrázkov na vašu webovú doménu.

Úprava fotiek v rámci článku si však vyžaduje omnoho viac pozornosti. Je treba aby bola pútavá a zároveň aby sa stotožňovala s textom. Tiež je veľmi dobré do jedného článku voliť fotky v podobnom štýle, pretože to vyzerá veľmi príjemne a ucelene.

Samotné vkladanie fotky nepredstavuje žiadny problém a veľmi ľahko sa upravuje aj jej miesto v texte. Veľmi kľúčová je aj veľkosť fotky. Tá by sa mala odvíjať najmä od kvality fotky. Veľké nekvalitné fotky sú totiž rozmazané a kazia dojem z celého článku, či dokonca domény.

Vždy si preto skontrolujte ako vyzerá obrázok na stránke. Taktiež je dôležité obrázky obmieňať a aj keď píšete o podobných témach, snažte sa nachádzať vždy nové obrázky. Môžete na to využiť aj viacero fotobánk.

Ako vybrať vhodné obrázky do konkrétneho článku?

Vďaka jednoduchému spôsobu vyhľadávania môžete obrázky nájsť naozaj veľmi jednoducho. Dôležité je aby ste prepojili tému článku aj s motívom obrázku. Zamerajte sa na kľúčové slová z článku, ktoré zadajte aj priamo do vyhľadávania.

Snažte sa vyberať obrázky, ktoré sú kvalitné a taktiež vo vás vzbudzujú čo najpríjemnejšie pocity. Veľmi úspešné sú tiež obrázky, ktoré obsahujú výrazné farby. Tie sú pre čitateľa väčšinou pútavé a pôsobia zaujímavo.

Avšak k niektorým témam sa hodia skôr tlmené farby, napríklad pokiaľ píšete o relaxačných témach, je veľmi dobré voliť obrázky, ktoré vo vás vyvolávajú takéto pocity. Obrázky vizuálne predávajú článok a preto im naozaj treba venovať dostatok pozornosti, aj keď sa to môže zdať ako zbytočnosť.

Ilustračný obrázok má však najväčšiu úlohu. Jeho úlohou je priamo prebudiť v čitateľovi záujem o článok. V tomto by ste mali uprednostňovať najmä pútavé obrázky, plné zaujímavých farieb a často aj nápisy. Ilustračný obrázok by mal byť prioritou pre zaujatie pozornosti čitateľa.

Pokiaľ máte estetické cítenie, tiež je dobré kombinovať ilustračné obrázky medzi sebou. Väčšinou sa totiž články vyskytujú pri sebe a tak vytvoríte krásnu koláž medzi jednotlivými článkami. Celá stránka bude zároveň pôsobiť ucelene, plánovane a samozrejme aj esteticky.

Dobre vybrané fotky je už veľmi jednoduché umiestniť do konkrétneho článku. Množstvo fotiek by malo závisieť najmä od dĺžky článku. Veľkosť je viac menej vecou estetiky ale tiež súvisí aj s dĺžkou článku. Je dôležité si vždy kontrolovať náhľad článku, aby ste tak videli ako článok reálne na stránke bude vyzerať. Podľa toho môžete fotky čo najlepšie vložiť do textu.

Ako vidíte obrázky zdarma na stiahnutie sa používajú veľmi jednoducho. Zároveň sú veľmi dobrou alternatívou pre používanie obrázkov bez porušovania autorských práv. Doplňte svoje články a webové domény o obrázky zdarma a vytvorte si pútavý obsah.

Vedeli ste, že existujú free fotobanky, ktoré vám ponúkajú obrázky zadarmo? Aký je váš spôsob výberu fotiek do článku?

Ohodnoťte článok!
[Celkovo: 0 Priemerne: 0]

Pridaj komentár

tipli