Ako rýchlo poraziť prechladnutie

Posledná aktualizácia článku prebehla: 30. marca 2020

Počas jesene sa stretávate s chorobami na každom kroku. Najčastejšie sú práve prechladnutia, ktoré idú s kašľom, nekonečným smrkaním a zvýšenou teplotou. Je to stav, ktorý rozhodne nie je príjemný, ale veľa ľudí aj napriek tomu chodí do práce. Tento prístup ale nie je správny z pohľadu organizmu a tiež vašich kolegov a ľudí, ktorých stretávate. Pre ľudské telo sú boj s chorobou a práca veľmi náročné a trvanie choroby sa tým môže iba predlžovať. Taktiež keď niekto príde chorý do práce, jediné čo svojim kolegom prinesie, je možnosť tiež ochorieť. Ak chcete vedieť, ako prekonať známe prechladnutie, tu je niekoľko tipov.


Spomaľte a oddychujte

Rýchly životný štýl, ktorý v dnešnej dobe pozná väčšina z vás, je pre telo celkom zaťažujúci aj bez choroby. Akonáhle musí ešte aj bojovať s vírusmi, potrebuje viac energie a tú mu nedokážete poskytnúť ak budete fungovať ako zdravý človek. Dajte si na niekoľko dní pauzu od práce alebo školy, a zostaňte doma. To avšak neznamená, že máte upratať celý byt, nakúpiť všetko čo nestíhate popri práci a počas toho vybavovať pracovné telefonáty. Ak niečo potrebujete nakúpiť, môžete využiť dovoz tovaru domov, napríklad sa tak dá nakúpiť kvalitná drogéria za dobré ceny. Väčšina dňa by mala byť venovaná oddychu, ako fyzickému, tak aj psychickému. Ležanie s knižkou v posteli, alebo pozeranie seriálov sú dobré príklady. Nezabúdajte ale na kvalitný spánok, ktorý si pokojne doprajte aj opakovane počas dňa. Jednoducho robte to, čo vám telo dovolí robiť. Ak sa cítite, že chcete spať, prespite aj celý deň. Ak naopak cítite, že by sa vám hodila prechádzka, choďte sa prejsť niekam do prírody. Boj s prechladnutím neznamená pre každého nulovú aktivitu.


Dodržujte pitný režim

Prechladnutie, podobne ako ostatné choroby, je stav kedy telo potrebuje viac tekutín než v zdravom stave. Dodržiavanie poctivého pitného režimu pomôže pri riedení hlienov, čo uľaví dýchacím cestám, ale podporí aj imunitu a iné procesy v organizme. Tiež sa vyhnete bolestiam hlavy pocitom, ktoré môže dehydratácia spôsobiť. Stále majte v dosahu pohár, alebo fľašu s vodou. Určite viete, že je dobré piť teplé nápoje, hlavne čaje. Bylinky, z ktorých sa čaje robia, majú mnoho liečivých účinkov. Ale aj samotné teplo dokáže pomôcť, napríklad zmiernením bolesti hrdla. Naopak sa neodporúča piť kofeínové nápoje, alebo alkohol – tie vaše telo dehydratujú.


Využívajte prírodné lieky

V domácnosti nájdete veľa potravín, ktoré dokážu vášmu organizmu pomôcť v boji s prechladnutím. Najčastejšie sa v tejto oblasti spomína med, lebo výborne chutí a tiež má veľa liečivých účinkov. Slaďte si ním čaj, jedzte ho s chlebom, alebo len tak samotný. Nie je dôležitý spôsob, ale to že ho konzumujete. Jeho účinky sa často označujú za zázračné, ale aj keď by náhodou nepomohol, aspoň chutí výborne. Okrem medu môžete využiť zeleninu a ovocie, ktoré sú známe podporou imunity. Cibuľa, cesnak, citrusy plné vitamínov, ale aj chilli. To všetko dokáže pomôcť vášmu organizmu pomôcť, keď vás napadne prechladnutie.


Nakúpte si vhodné lieky

Ak zvolíte správnu kombináciu liekov, doba prechladnutia sa môže celkom výrazne skrátiť. Samozrejme, návštevu lekárne pre istotu vynechajte. Vďaka internetu si môžete lieky nakúpiť aj z pohodlia domova a kuriér vám ich dovezie domov. Pohľadajte na internetovej lekárni, ktoré lieky vám najviac vyhovujú a čo najskôr si ich nakúpte. Analgetiká vám pomôžu s bolesťou hlavy, prípadne so znížením teploty. Rôzne spreje do nosa uľavia nosovým dutinám, ktoré sú veľmi častým problémom pri prechladnutí. Lieky na bolesť hrdla si určite kúpte tiež, lebo nie je nič horšie ako ten pocit, keď máte stres z každého prehltnutia. A nezabudnite na lieky na kašeľ. Pri vlhkom kašli hľadajte niečo na uvoľnenie hlienov a podporu vykašliavania, pri suchom naopak pozerajte po liekoch na zastavenie kašľa. Váš celkový pocit bude oveľa lepší a práve to je dôležité keď sa snažíte prekonať prechladnutie.


Teraz už poznáte základné rady o tom, ako vyliečiť prechladnutie, ktoré sa v tomto ročnom období objavuje pomerne často. Avšak každému pomáha niečo iné, takže pokojne hľadajte aj iné spôsoby ako urýchliť vyzdravenie. Možno práve vám pomôže teplá sprcha, niekomu inému kloktanie slanou vodou, a niekoho organizmus zase najviac ocení čerstvý kurací vývar. Celé je to len o skúšaní rôznych tipov a kvalitnom oddychu. Preto sa pri vašej najbližšej chorobe nesnažte prekonávať a naozaj si zoberte pár dní voľna. Nebudete tak riskovať horšie choroby a ešte k tomu skrátite trvanie prechladnutia.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli