Ako sa naučiť programovať

Posledná aktualizácia článku prebehla: 3. januára 2023

Máte záujem o prácu programátora, no neovládate žiadny programovací jazyk? V tomto článku sa dozviete, ako začať programovať a ktoré programovacie jazyky sú na pracovnom trhu žiadané, a preto sa vám ich sa oplatí naučiť.

Pracovná náplň a povolanie programátor je čoraz viac populárne, pričom dôvodov je hneď niekoľko. Vysoký dopyt na trhu práce po kvalitných softvérových inžinieroch je spôsobený digitalizáciou, automatizáciou i prechodom na Home Office v dôsledku pandémie COVID-19. Ponuka pracovných miest pre programátorov je tak skutočne obsiahla, pričom vyberať si môžete na základe platových preferencií, zamerania alebo programovacieho jazyka.

Povolanie softvér developer je populárne tiež pre nadštandardný plat programátora, ktorý sa v slovenských pomeroch pochybuje mesačne v hrubom od 1 470 € pri juniorských pozíciách do 3 329 € pre senior software engineerov. Môžete si tak veľmi slušne zarobiť, predovšetkým vzhľadom na to, že programovacie jazyky sa dnes môžete naučiť pokojne už aj z pohodlia domova.

Predpoklady a požiadavky pre zamestnanie programátora

Napriek dávno vyvrátenej stigme o tom, že na to, aby mohol človek programovať, potrebuje špeciálne schopnosti či zručnosti si mnoho ľudí myslí, že programovanie je určené iba pre vymedzenú skupinu ľudí. To však nie je pravda a zvládne ho každý, kto má dobré logické a analytické myslenie, trpezlivosť a skvelé abstraktné myslenie. Ostatné sa dá časom naučiť.

Získajte odborné vzdelanie v IT

Jedným z overených spôsobov, ako sa naučiť programovať, je štúdium na vysokej škole v odbore informatiky. Veľkou výhodou je, že sa počas stúdia stretnete s viacerými programovacími jazykmi a naučíte sa nevyhnutné základy programovania, na ktorých následne budete stavať pri ďalšom programovaní. Vyskúšate si tak, s ktorým programovacím jazykom sa vám najlepšie pracuje a svoje nadobudnuté vedomosti budete môcť aplikovať v praxi.

Programovať sa ale dokážete naučiť aj bez absolvovania vysokej školy. K zamestnaniu software developera totiž vo väčšine prípadov nebudete potrebovať vysokoškolský titul. Namiesto toho môžete investovať do samovzdelávania a prihlásiť sa na kurzy programovania alebo si vybrať z ponuky online kurzov pre začiatočníkov zadarmo. Stačí si zvoliť programovací jazyk a môžete začať.

Ako si vybrať programovací jazyk

Základom každej webovej stránky sú programovacie jazyky HTML a CSS. Vďaka nim budete môcť vytvárať štruktúry a vykonávať úpravy z hľadiska dizajnu a vzhľadu. Pri tvorbe dynamických webov využijete skriptovací jazyk JavaScript, ktorý slúži na programovanie webových stránok na strane servera, zatiaľ čo programovací jazyk PHP zas umožňuje vývoj komplexných webových stránok a aplikácií.

Pri výbere programovacieho jazyka zohráva hlavnú úlohu to, čo vlastne chcete programovať. Láka vás programovanie softvéru, webových aplikácií, stránok, videohier či niečoho úplne iného? V závislosti od odvetvia, ktorému sa budete chcieť venovať, si zvoľte príslušný programovací jazyk a zdokonaľujte sa v ňom. Ďalšími faktormi sú aj dopyt na trhu práce a výška platu softvérového developera. Java programovanie je napríklad veľmi rozšírené, pričom finančné ohodnotenie Java programátora je tiež atraktívne.

Vzdelávacie IT kurzy pre programátorov

Na internete dnes nájdete množstvo zdrojov aj celkom bezplatne. Knižnú literatúru v posledných rokoch nahradili prezenčné a online kurzy programovania či bezplatné video návody na portáli YouTube.

Medzi obľúbené stránky, ktoré vás zadarmo naučia programovať nepochybne patria CodeAcademy s kurzami pre programovacie jazyky HTML, CSS, JavaScript, PHP, Python a Ruby či Coursera. Tá ponúka bezplatné i platené IT kurzy pre developerov dokopy zo 119-tich inštitúcií. Populárna je tiež online vzdelávacia platforma Udemys kurzami programovania v HTML, CSS a Pythone či IT akadémia Green Fox Academy, na ktorej nájdete intenzívne i večerné alebo víkendové kurzy programovania pre začiatočníkov.

Pokiaľ preferujete vzdelávanie zábavnou formou, ideálnou pre vás bude mobilná aplikácia Mimo. V nej sa môžete naučiť základy HTML, CSS, JavaScript, Python a SQL prostredníctvom interaktívnych cvičení, z ktorých môžete v prípade platenej verzie aplikácie získať aj certifikát o absolvovaní kurzu. Okrem toho sa v Mimo môžete tešiť na zaujímavý systém odmeňovania a komunitné fórum.

Vytvorte si vlastnú stránku a programujte

Pri programovaní je mimoriadne dôležité, aby ste nadobudnuté poznatky využili v praxi a skúšali ich až dovtedy, dokým vám nepôjdu bez väčších problémov. Ak v programovaní iba začínate, určite vám pomôže, keď si vytvoríte vlastnú webovú stránku so životopisom, fotogalériu alebo blog. Všetky nové zručnosti následne aplikujte na vašej stránke, vďaka čomu si poľahky a šikovne odkontrolujete aj váš progres v programovaní.

Nenechajte sa odradiť a vytrvajte

Rovnako ako pri každej činnosti, aj pri programovaní narazíte na mnoho prekážok a problémov, z ktorých budete mať pocit, že nemajú riešenie ani konca. Pripravte si preto poriadnu dávku trpezlivosti a zachovajte chladnú hlavu. Ak si s nejakým problémom nebudete vedieť rady, neváhajte sa obrátiť na skúsenejších developerov, či už na kurzoch, alebo v online komunitách pre programátorov, v ktorých si môžete navzájom poradiť a pomáhať.

Programovanie je náročné, pretože si vyžaduje skutočne veľa trpezlivosti, odhodlania a vytrvalosti, no všetka námaha sa vám zaručene vyplatí. IT sektor totiž patrí k najlepšie zarábajúcim odvetviam a je známy dynamickým prostredím a prácou na zaujímavých projektoch.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli