Ako sa starať o notebook? Praktické rady a tipy

Notebook sa v súčasnosti radí medzi najpopulárnejšiu elektroniku. Slúži na prácu, zábavu a tiež je praktický, pretože sa dá rýchlo a jednoducho prenášať. Má to veľa výhod oproti klasickému počítaču – môžete pracovať kdekoľvek a pritom na základné využitie pracuje bez problémov. V súčasnosti si viete zaobstarať aj rôzne zmenšené verzie, ktoré sú na prenos ideálne a tak ich môžete využívať napríklad na cestovanie. Ako sa starať o notebook, aby ste predĺžili jeho životnosť? Ako si vybrať ideálny notebook pre vaše potreby?

Výber notebooku

Notebooky si vyberáme väčšinou kvôli komfortu, ktorý pre používateľa poskytujú napríklad pri práci z domu. Môžete tak jednoducho ležať v posteli a odpovedať na maily, čo sa pri klasickom počítači nedá realizovať. Pri výbere je však dôležité okrem tejto stránky a dizajnu, prihliadať aj na ďalšie dôležité aspekty. Čo sa týka veľkosti, tá sa určuje prostredníctvom veľkosti uhlopriečky displeja, pričom najčastejšia veľkosť je od 12,5 do 15 palcov. Väčšinou aj priamo s veľkosťou súvisí hmotnosť zariadenia. Veľkosť a hmotnosť patrí medzi najdôležitejšie parametre, čo sa týka prepravy notebooku.

Výkon patrí medzi najpodstatnejšie faktory, ktoré priamo ovplyvňujú to ako sa vám bude na počítači pracovať. Na výkon má najväčší vplyv procesor a operačná pamäť RAM. Štandard pre dobré notebooky predstavuje operačná pamäť s veľkosťou 4 GB. Procesor môže byť rôzny – populárni sú napríklad výrobcovia AMD alebo Intel. Veľmi dôležitá je aj životnosť batérie.

notebook

Pri kúpe môžete však zohľadniť aj ďalšie aspekty ako je napríklad konektivita, hybridnosť, prevedenie, či rozlíšenie displeja. Na trhu je dnes obrovské množstvo produktov od širokého spektra značiek, ktoré môžete využívať aj na rôzne spôsoby. Niektoré sa dajú využívať aj ako notebook aj ako tablet, iné umožňujú ovládať obrazovku dotykovo. Všetky tieto služby sa však väčšinou odrážajú na cene. Ak chcete nakupovať notebook za dostupné cenu využite Alza zľavový kupón alebo Hej zľavy.

Ako sa starať o notebook?

Ak ste si vybrali ideálny kúsok pre vaše potreby, mali by ste sa oň aj náležite starať. Základ pre dlhé a bezchybné fungovanie predstavuje pravidelné čistenie notebooku. Programy, ktoré nepoužívate vymažte, súbory, si umiestnite na externý disk a pravidelne počítač čistite. Uvidíte, že tak zaručíte, že nebude sekať a bude bezproblémovo fungovať niekoľko rokov. Pravidelne by sa mala vykonať aj defragmentácia disku a vysypanie koša.

Kvalitný antivírus asi nemusíme ani spomínať a jeho dôležitosť určite všetci poznáme. Investíciu si môžete uľahčiť s využitím Avast zľavy. Ak chcete, aby váš notebook vydržal čo najdlhšie a zároveň, aby pracoval správne, za žiadnych okolností, by ste nemali zapchávať otvory pre ventiláciu. Ak sú umiestnené na spodnej strane tak by ste nemali pracovať s notebookom položeným na kolenách, či posteli. Opotrebúvajú sa tak súčiastky a notebook má nižší výkon.

notebook

V rámci starostlivosti o notebook by sme sa mali zamerať aj na pravidelné čistenie – mechanicky. Displej a klávesnicu najlepšie vyčistíte handričkou, najlepšie je použiť handričku z mikrovlákna. Neodporúča sa používanie saponátov, ani žiadnych iných chemických látok. Ak chcete podporiť výkon batérie, odporúčame používať nabíjačku len vtedy keď máte vybitú batériu. Rovnako je dobré pri práci vypnúť všetky ostatné bežiace aplikácie, čo šetrí baterku. Na niektorých modeloch máte vytvorený priamo aj takýto šetriaci režim.

Ohodnoťte článok!
[Celkovo: 0 Priemerne: 0]

Pridaj komentár

tipli