Najlepšie spôsoby na sledovanie financií

Posledná aktualizácia článku prebehla: 30. marca 2020

V mnohých článkoch, ktoré sa venujú šetreniu peňazí, sa okrem rád o znížení výdavkov stretnete aj s odporúčaním sledovať svoje financie. Každý, kto sleduje pohyb svojich peňazí, má dobrý prehľad o tom, kam odchádzajú. Vďaka tomu môže efektívnejšie znížiť svoje straty. Možno si hovoríte, že zapisovať si každú platbu a každý príjem je zbytočné a zaberá to veľa času. Avšak každý, kto sa rozhodne tento pocit prekonať a začne pohyb peňazí sledovať, zistí že to má význam. A práve preto, aby ste nemuseli tráviť čas aj rozmýšľaním nad presným postupom, je tu tento článok.


Pero a papier

Toto je úplne základný, ale predsa funkčný spôsob, ktorým môžete odštartovať svoje sledovanie financií. Potrebujete na to pero a jeden zošit, kam si všetko budete môcť zapísať. Jednoducho si každý večer sadnite a napíšte si všetky platby, ktoré ste za ten deň urobili. Od nákupov v hodnote niekoľkých centov na lístok do MHD, až po platby za elektrinu, vodu, bývanie, alebo nový spotrebič. Keď to zvládnete poctivo robiť 30 dní po sebe, budete mať predstavu o tom, koľko míňate za priemerný mesiac. Samozrejme treba rátať s tým, že niekedy miniete viac, lebo sa vám pokazí auto, inokedy zase menej, ale priemer by mal ostať na rovnakej úrovni. V tomto bode môžete začať podrobnejšie zisťovať, kam odchádza najviac peňazí, čo sú zbytočné výdavky a či dokážete ušetriť viac, alebo či vlastne nie ste v strate.


Tabuľky v počítači

Ak sa chcete držať nejakého jednoduchého, ale modernejšieho spôsobu sledovania financií, môžete využiť programy na tvorbu tabuliek. Google Spreadsheets a Microsoft Excel sú najlepšie dva programy na sledovanie financií. Hlavnou výhodou Google Spreadsheet je to, že je zadarmo. Excel prichádza v balíčku Microsoft Office, za ktorý sa musí platiť, ale v dnešnej dobe ho aj tak veľa ľudí má. Keďže sú tabuľky v elektronickej forme, môžete ich upravovať aj z mobilu, takže všetky platby môžete zadávať hneď. V porovnaní so zošitom je rozdielom aj to, že dokážu bez problémov v priebehu pár sekúnd robiť matematické operácie, alebo aj grafy. Práca s nimi nie je ťažká, preto je dobré začať čo najskôr.


Mint

Teraz prechádzame k aplikáciám, ktoré sú vytvorené špeciálne na sledovanie financií. Mint môžete používať cez počítač, tablet alebo mobil, takže prístup kedykoľvek a kdekoľvek máte zaručený. Vaše výdavky si môžete rozdeliť do kategórií, takže získate lepší prehľad o oblastiach života, do ktorých najviac investujete. Mint vám po určitom čase používania dokáže na základe vašich platieb vytvoriť budget, ktorý vám pomôže ušetriť nejaké peniaze naviac. Možno bude potrebné ho trochu upraviť podľa vašich reálnych potrieb. Ale je to funkcia, ktorú oceníte ak sa náhodou neviete rozhodnúť, kde treba so šetrením začať.


Wally

Ak chcete sledovanie financií preniesť len do mobilu, Wally je aplikácia, ktorá vám s tým najlepšie pomôže. Ponúka veľa funkcií, ktoré sú v princípe celkom jednoduché, ale dokážu vás v šetrení podporiť. Porovnanie príjmov a výdavkov je samozrejmosťou. Nastavenie cieľov šetrenia a míňania je už niečo, čo vám veľa iných aplikácií neponúkne. Niekoho môžno poteší možnosť vložiť si sem fotku bloku z pokladne a pridávať dôvody, prečo ste si danú vec kúpili. Je to moderná, jednoduchá, ale veľmi užitočná aplikácia, ktorá vám dokáže uľahčiť šetrenie.


Jediné čo teraz musíte urobiť, je vybrať si jeden zo spôsobov a začať ho pravidelne využívať. Aby sledovanie financií malo čo najlepší efekt, nezabúdajte výdavky a príjmy poctivo zapisovať. Ak to nechcete robiť hneď po platbe, nájdite si na to čas aspoň každý večer. Netrvá to dlho a sami uvidíte, že to je celkom užitočné.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli