Mystery shopping

Posledná aktualizácia článku prebehla: 28. októbra 2020

Čo je mystery shopping?

Mystery Shopping je špecifická marketingová technika založená na predstieranom nákupe služieb a produktov. Ide o kvalitatívnu metódu výskumu trhu, ktorá meria kvalitu služieb alebo produktov. Mystery shopper je anonymný výskumník, fiktívne nakupujúci, ktorý vystupuje ako normálny zákazník. Jeho úlohou je nákup výrobku, alebo služby a kladenie otázok. Tento proces sa následne vyhodnocuje. Majiteľ alebo výrobca tak získava spätnú väzbu o svojom produkte alebo službe.

Táto technika zberu dát eliminuje únik informácií, na rozdiel od iných výskumných techník (napr. dopytovanie, experiment). Po návšteve predajne je spätnou väzbou dotazník alebo zhotovená audio, či video nahrávka, ktorá sa následne vyhodnotí. Mystery shopping môže byť použitý v každom odvetví. Najčastejšie sa posudzujú predajne, kiná, hotely, reštaurácie, zdravotnícke zariadenia a pod. V oblasti hotelových služieb sa používa aj výraz mystery guest, napríklad pri overovaní klasifikácie („hviezdičkovosti“) hotela.

Vyskúšajte vyplňovanie ankiet za peniaze!


História mystery shoppingu

Metóda mystery shopping sa začala využívať už v 40. rokoch minulého stotočia v USA, hlavne ako nástroj kontroly spoľahlivosti a lojality zamestnancov. Spočiatku bol využívaný k prevencii a zabráneniu krádeží zo strany zamestnancov, primárne v bankách a v obchodných reťazcoch.
V 70. a 80. rokoch sa táto metóda pomerne dosť spopularizovala.
Ďalší rozvoj mystery shoppingu prišiel v 90. rokoch, kedy bol spojený hlavne s rozšírením internetu.
V súčasnosti je táto metóda prevažne uplatňovaná s cieľom zlepšenia kvality zákazníckeho servisu a poskytovaných služieb. Vo svete sa nachádza v každej sfére a v Slovenskej republike je metóda mystery shoppingu využívaná hlavne vo veľkých obchodných reťazcoch, bankách, hoteloch a v automobilovom priemysle. Pre svoje výhody si nachádza čoraz väčšie a väčšsie uplatnenie.


Najčastejšie formy Mystery Shoppingu:

 • Mystery Shopping
  – osobná návšteva predajne
 • Mystery calling/mailing
  – telefonát/email do predajne alebo na zákaznícku linku
 • Mystery delivery
  – objednanie produktu a hodnotenie plnenia štandardov prepravcov

Čo získa výrobca/predajca mystery shoppingom?

 • hodnotenie obsluhy
 • okamžitý feedback
 • zvýšenie doplnkového predaja
 • porovnanie s konkurenciou
 • návrhy na zlepšenie

Mystery shopping a ponuka práce Slovensko

Na Slovensku existuje viacero firiem, ktoré mystery shopping ponúkajú ako formu práce. Ponuka práce mystery shoppingu nie je síce na Slovensku veľmi rozšírená, avšak napríklad firma IPSOS ju ponúka.

Chcete vedieť viac o mystery shopperoch? Viac čítajte v článku:

[Total: 2   Average: 3/5]

Pridaj komentár