Repasované počítače môžu ušetriť vaše peniaze

Nákup použitého či repasovaného počítača je skvelý spôsob, ako ušetriť nejaké peniaze. Zároveň však existujú určité riziká, o ktorých je dobré vedieť a pri výbere repasovaného PC s nimi počítať. V článku poradíme, ako dobre kúpiť repasovaný kancelársky alebo herný počítač.

Správny zdroj a prieskum trhu

Mnoho on-line predajcov ponúka tzv. repasované PC, ktoré sú väčšinou krátko používané. V prvom rade tak môžete porovnať ponuky týchto predajcov a ich podmienky. Medzi jedného z nich patrí napr. predajca repasovanej výpočtovej techniky inComputer.sk, u ktorého je možné nájsť repasované počítače a notebooky so zľavami až 80 %, čo je určite zaujímavé.

Pozrite sa tiež na klasické kamenné obchody s počítačmi v okolí, či neponúka použitú výpočtovú techniku. Repasované PC z týchto obchodov môžu byť drahšie, ale zároveň máte istotu, že boli otestované odborníkmi a sú ponúkané aj s ďalšími zárukami. Je to celkom dobrá voľba pre menej skúsených kupcov.

Ak nie ste technicky zameraní a neviete presne podľa čoho posúdiť ponúkaný počítač z pohľadu jeho špecifikácií, snažte sa nájsť nejakého priateľa, ktoré sa v tom orientuje lepšie.

Ako spoznať, či nie je počítač príliš starý?

Vek ponúkaného PC ovplyvňuje mnoho dôležitých funkcií, ktoré si uvedieme ešte nižšie. Keď ide o repasovaný počítač, ktorý má už pár rokov za sebou, môžu sa objaviť drobné úskalia. A to hlavne v operačnom systéme a ventilátoroch, kde sa usadzuje prach, ktorý ohrozuje kvalitné chladenie PC zostavy.

Všeobecne sa zamerajte na počítač, ktorý nie je starší ako 3 roky. Pokiaľ ide o starší model, je veľmi pravdepodobné, že bude príliš pomalý, opotrebovaný a zastaraný na to, aby vám dobre slúžil. A to aj s ohľadom na možnú úsporu peňazí.

Aké sú najdôležitejšie funkcie počítača pre prácu, hry alebo na doma?

Odpoveď sa líši u všetkých skupín, avšak nižšie sú funkcie, ktoré by ste mali pri výbere repasovaného počítača sledovať:

Dostatočná pamäť RAM

Veľkosť RAM má u počítačov tendenciu sa pravidelne navyšovať, čo znamená, že repasovaný počítač zo staršej série bude mať pravdepodobne menej ramky ako nový.

Dostatočná kapacita pamäte poteší za všetkých okolností, avšak v niektorých prípadoch ju nepotrebujete až tak nutne. Pre väčšinu aktivít na počítači vám bude stačiť 8 GB RAM. Novšie počítače potom majú väčšinou až 16 GB RAM.

Procesor

Rýchlosť procesora, rovnako ako RAM je o tom, čo je pre vás dostatočné. Väčšina užívateľov sa uspokojí s procesorom s 2 jadrami, ktorý bude stačiť na väčšinu aplikácií. U náročnejších programov ako je napr. Photoshop alebo nové hry je lepšie siahnuť po štvorjadrovom procesore.

Kompatibilné porty

Pri staršom PC sa vám môže stať, že nebude mať k dispozícii všetky porty, ktoré potrebujete, alebo ich bude mať málo. Napr. HDMI, USB a DVI port. V prípade USB je potom rozdiel v rýchlosti medzi typom 2.0 a 3.0.

Grafická karta

Integrované grafické karty sú napevno na základnej doske a nemožno ich vylepšiť. Zatiaľ čo ak máte samostatnú grafiku, môžete ju vymeniť za výkonnejšiu. Ak hľadáte herný počítač, potom si vyberte model so samostatnou grafikou o vyššom výkone.

Zhrnutie

V článku sme prebrali základné parametre, ktoré majú vplyv na to, ako dobre sa vám bude s vybraným počítačom pracovať.

Ak ste rozhodnutí vybrať si konkrétny model kvalitného repasovaného počítača, skúste to rovno na stránkach overeného e-shopu inComputer.sk.

Nájdete tu otestované počítače z najvyšších modelových radov so zľavou až 70% a zárukou na 1 rok.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli