Typy poistení a ako vedia zákazníci ušetriť na poistení

O poistení Wikipédia informuje ako o „efektívnej forme tvorby a prerozdelenia peňažných fondov, ktorú vykonáva poisťovňa na základe poistných vzťahov“. V súčasnom svete si môžeme vyberať z rôznych typov poistení s rôznymi špecifikáciami, účelmi a poistnými vzťahmi. Aké základné typy poistení rozlišujeme a ako sa dá ušetriť ak sa v tejto oblasti orientujete?

Druhy poistenia

Prvým možným druhom poistenia je zmluvné poistenie. Zmluva by mala obsahovať všetky dôležité informácie čo sa týka zmluvných podmienok. Medzi takéto druhy poistenia patrí napríklad životné poistenie, poistenie domácnosti, či havarijné poistenie vozidla. Takéto poistenie si väčšinou zakladáme vtedy, keď naň máme finančné prostriedky a chceme si zabezpečiť určitú formu „ochrany“ navyše.

Druh typ poistenia predstavuje povinné zmluvné poistenie, ktoré vychádza zo zákonnej povinnosti. Ako už samotný názov napovedá, musí ho mať uzavreté každý, kto chce legálne fungovať v rámci zákonov konkrétneho štátu. Medzi tieto povinné poistenia patrí napríklad PZP motorového vozidla, poistenie zodpovednosti niektorých profesií, či poistenie zodpovednosti z prevádzky lietadla. Takéto poistenie sa dá uzatvoriť s Vami vybranou poisťovňou.

Tretí druh poistenia predstavuje zákonné poistenie, pri ktorom priamo zákon určuje a podmieňuje všetky podmienky poistenia. Rovnako zákon udáva aj to, ktorý finančný ústav má poistenie realizovať. Medzi takéto poistenie patrí dôchodkové poistenie v Sociálnej poisťovni, ale je nemocenské a podobne.

zdravotné poistenie

Ako ušetriť pri povinnom zmluvnom poistení?

Začnime tipmi na šetrenie pri PZP, teda poistení, ktoré je z legislatívneho hľadiska povinného pre každého. Najznámejšie takéto poistenie predstavuje povinné zmluvné poistenie motorového vozidla. Zmluva o PZP vozidla by sa mala každý rok kontrolovať, pretože poistné podmienky sa každý rok menia. Vždy by ste si preto mali kontrolovať podmienky PZP a urobiť stručné porovnanie. Raz ročne máte nárok na zmenu poisťovne bez toho, aby ste museli platiť akékoľvek sankcie.

PZP sa dá platiť v rôznych intervaloch – štvrťročne, polročne alebo ročne, pričom jednotná ročná platba predstavuje najlacnejšiu voľbu. Aj na takejto drobnosti tak dokážete ušetriť. Pokiaľ si u jednej poisťovne vybavíte viacero poistiek, môžete získať zaujímavé zľavy a benefity nielen čo sa týka ceny, ale aj poistných podmienok. Pri výbere nesiahajte po najlacnejšom povinnom zmluvnom poistení, ale pozerajte sa aj na poistné podmienky a výšku krytia.

Bezpečné a lacné cestovné poistenie? Ako na to?

Čo sa týka cestovného poistenia, veľmi zaujímavou informáciou je, že cenový rozdiel medzi krátkodobým a dlhodobým cestovným poistením je v niektorých prípadoch minimálny. Vždy by ste mali pri výbere zohľadňovať všetky faktory – napríklad pre rodinu s deťmi, ktorí idú na dovolenku do zahraničia na 2 týždne je rozdiel medzi týmito druhmi cestovného poistenia naozaj nízky. Iné to môže byť pre menej osôb, či pre cestovanie v rámci Európy. Vždy sa teda pýtajte, hľadajte si informácie a snažte sa nájsť to najlepšie pre Vás.

poistenie

Ako ušetriť na životnom poistení?

Ak chcete ušetriť pri životnom poistení – výhodu predstavuje poistiť celú rodinu na jednu zmluvu. Aj viaceré zmluvy sa dajú zjednotiť do jednej, pričom sa minimalizujú poplatky za vedenie poistnej agendy. Pri budovaní životného poistenia by ste mali rozmýšľať a vyberať si len „položky“, ktoré pre Vás majú podstatný význam. Nepotrebné body treba odstrániť so zmluvy alebo ich nahradiť dôležitejšími.

Poistnú zmluvu si navyše upravujte podľa Vašich aktuálnych životných podmienok – napríklad vzhľadom na zmenu zamestnania, či bývania. Ak chcete výrazne ušetriť, môže Vám pomôcť aj pravidelné sledovanie akcií a balíkov poisťovní. Môžete tak ušetriť finančné prostriedky a tiež zlepšiť Vaše poistné podmienky.

Ako vypovedať poistnú zmluvu?

Ako sme už spomenuli, pokiaľ sa Vám podarí uzatvoriť neprimerané poistenie – napríklad zlý pomer ceny a kvality, máte možnosť ju vypovedať. Vypovedať poistnú zmluvu môžete do dvoch mesiacov od uzavretia poistenia (toto však častejšie využíva samotná poisťovňa pokiaľ zistí pri poistenej osobe riziko). Ďalším vhodným intervalom na vypovedanie poistnej zmluvy je 6 týždňov pred koncom poistného obdobia alebo po poistnej udalosti (v prípade PZP).

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pridaj komentár

tipli